آشنایی کامل با جراحی چاقی یا اسلیو معده

آشنایی کامل با جراحی چاقی یا اسلیو معده

امروزه، جراحی های چاقی برای درمان چاقی مفرط و عوارض آن به دلیل نتیجه دهی بسیار خوب و عوارض کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در بین این جراحی ها، جراحی اسلیو معده جزو محبوب ترین جراحی های چاقی در سراسر دنیاست. جراحی اسلیو معده نوعی از جراحی چاقی است که در آن کاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزیولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می گیرد. این کار میزان غذایی که می توانید بخورید را با کاهش اندازه معده تان محدود می کند. در اسلیو معده ۸۰ درصد از بخش قابل ارتجاع معده شامل قسمتی از معده که هورمون گرلین (GHERLIN؛ هورمونی که نقش بسزایی در ایجاد اشتها دارد یا همان هورمون گرسنگی) ترشح می کند از معده جدا شده و قسمت باقی مانده معده با نخ های تیتانیومی مخصوص و به کمک یک دستگاه ویژه جوش می خورد. در جراحی اسلیو معده بخش بزرگی از معده برداشته می شود و شکم کوچک تر و نوتر می شود و در حدود به اندازه یک موز جا می ماند.

بیماران بعد از عمل جراحی به دلیل کوچک شدن قابل توجه معده و حذف هورمون گرلین به صورت فیزیولوژیک، تمایل بسیار کمی به مصرف خوراکی داشته و حتی در صورت تمایل، توان مصرف بیش از حد خوراکی را ندارند. این محدودیت با تغییراتی نامحسوس تا پایان عمر باقی می ماند و جراحی در یک سال اول باعث کاهش وزن قابل توجه فرد شده و در ادامه این کاهش وزن را به همین صورت نگه می دارد.

مزایای جراحی چاقی اسلیو معده

– معده کوچک می‌شود و حجم معده به اندازه یک کاسه ماست خوری کوچک می‌شود، لذا با خوردن چند قاشق غذا سریعا پر شده و احساس سیری به وجود می‌آید.
عملکرد معده تغییری نمی‌کند، چون آناتومی سیستم گوارش حفظ می‎گردد.

– انجام عمل به شیوه لاپاروسکوپی است و عمل دردناک نیست.

– روش جراحی آن ساده است و اکثر جراحان می‌توانند آن را انجام دهند.

– زمان عمل جراحی کوتاه و معمولا بیش از یک ساعت نمی‌باشند.

– مدت اقامت بیماران در بیمارستان معمولا یک یا دو شب است.

– جسم خارجی در معده مانند روش باندینگ وجود ندارد، لذا احتمال حساسیت به مواد خارجی وجود ندارد.

– در این روش چون بی اشتهایی ایجاد خواهد کرد، لاغر شدن عذاب آور نیست.
– اگر به هر دلیلی در آینده نیاز به آندوسکوپی و بررسی قسمت‌های پایین معده و روده لازم شود می‌توان آندوسکوپی را انحام دهیم و مسیر آن باز خواهد بود.

معایب اسلیو

در افراد ریزه خوار و شیرینی خوار غالب، ابتدا پاسخ ایده ال نمی دهد به عنوان مثال اگر فردی ۵۰ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد و بیشتر ریزه خوار یا شیرینی خوار باشد و تحت عمل اسلیو قرار گیرد ممکن است نهایتا ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم از اضافه وزن خود را (حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد) از دست داده و خیلی زود دچار توقف کاهش وزن شود. در این موارد توصیه به عمل های ترکیبی می شود.

در صورتی که در فرد مناسب انجام نشود (ریزه خوارها یا شیرینی خوارها) با میزان بالایی از عود چاقی در درازمدت (بعد از یک تا دو سال) همراه است که در بعضی از آمار این میزان تا ۵۰ درصد (از هر دو نفر با شرایط فوق یک نفر) ذکر شده است. بنابراین در انتخاب روش باید حداکثر دقت از سوی جراح انجام گیرد.

در این روش از افرادی که دچار ریفلاکس معده به مری (GERD) یا ترش کردن و سوزش سر دل هستند توصیه نمی شود زیرا باعث بدتر شدن و چه بسا ایجاد زخم مری و مشکلات درازمدت دیگر می شود. بنابراین در این روش حتی باید حداکثر دقت به اندوسکوپی قبل از عمل بیمار انجام شود تا در صورت وجود علائم متوسط تا شدید اندوسکوپیک (ازوفاژیت) از عمل های مناسب دیگر که باعث بهبود این عارضه نیز می شوند استفاده شود.

از آنجا که در این روش بخشی از معده برداشته می شود و از بدن خارج می شود بنابراین، اسلیو معده غیر قابل برگشت است.

از آنجا که در اسلیو معده بر روی روده ها کاری انجام نمی گیرد، و تعدادی از هورمون ها ی مشابه هورمون گرسنگی که ضد انسولین هستند و از قسمت های ابتدایی روده باریک ترشح می شود تاثیری ندارد لذا تاثیر آن بر درمان دیابت از اعمال جراحی ترکیبی کمتر می باشد.

چه کسانی از جراحی اسلیو سود خواهند برد؟

انتخاب تکنیک عمل جراحی توسط تیم پزشکی و بر اساس مشاوره های قبل از عمل، معاینه ها و بررسی سبک زندگی شما پیش از عمل انتخاب می شود اما به طور کلی در افرادی که ریزه خواری شدید و اجتناب ناپذیر، وزن های بسیار بالا و بیماری های متابولیک خاص و طولانی مثل دیابت دارند، اسلیو گزینه اول جراحی نیست.

آیا جراحی اسلیو معده گزینه مناسبی برای من است؟

اگر شما ایده عمل جراحی برای کاهش وزن را ترجیح می دهید تا کمک کند وزن خود را با محدود کردن مقدار غذایی که می خورید، کاهش دهید و با جذب غذای شما تداخل نداشته باشد و شامل داشتن یک شی خارجی در بدن نباشد، پس جراحی اسلیو معده می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

باید به خاطر داشته باشید که وزن معمولاً آهسته تر از دیگر روش ها مثل بای پس معده کم می شود و برای از دست دادن وزن باید ورزش کنید و برنامه تغذیه داشته باشید.

عمل جراحی اسلیو معده باید به عنوان یک روش دایمی به رسمیت شناخته شود، چون نمی تواند برعکس شود.

می تواند این باشد که BMI فرمان می دهد که شما نمی توانید روش جراحی دیگری را در ابتدا داشته باشید و در این نمونه، جراح ممکن است توصیه کند که اسلیو معده در از دست دادن وزن اضافی به شما این امکان را می دهد تا بعد از آن برای دومین بار عمل جراحی کاهش وزن را انجام دهید.

به کدام بیمار چاق خوب است اسلیو را پیشنهاد کنیم؟

این روش را به بیمارانی که ضریب چربی بین ۴۰ تا ۴۵ دارند توصیه می‌کنیم. (بی ام آی ۴۰ تا ۴۵) کسانی که دچار عارضه چاقی مثل فشار خون یا کبد چرب و یا سایر عوارض هستند و BMI 35 و بالاتر دارند هم میتوانند از این عمل سود ببرند. بیمارانی که از قسمت پایین بدن چاق هستن و پایین تنه آن‌ها شبیه گلابی است، از این عمل بیشتر سود می‌بینند.

آیا من واجد شرایط عمل جراحی اسلیو معده هستم؟

اگر نتوانید مقدار زیادی وزن کم کنید و یا مدت طولانی رژیم بگیرید؛ یا اگر مشکلات سلامتی جدی ناشی از چاقی داشته باشید، می توانید جراحی اسلیو معده را انجام دهید.

این روش در صورتی توصیه می شود که شاخص جرم بدن (BMI 40 ) یا بیشتر داشته باشید، چون نشان می دهد که شما حداقل ۱۰۰ پوند وزن بیشتر دارید. هم چنین در صورتی این جراحی ممکن است به شما توصیه شود که BMI 35 یا بیشترداشته باشید و همچنین یک وضعیت پزشکی جدی، که ممکن است با کاهش وزن شما بهبود یابند.

برخی از این شرایط عبارتند از:آپنه خواب، دیابت نوع ۲ و مشکلات قلبی. جراحی اسلیو معده نیز می تواند برای درمان افراد مبتلا به چاقی مفرط (با BMI 60 یا بالاتر) مورد استفاده قرار گیرد.

مدت بهبودی چقدر خواهد بود؟

مدت بستری در بیمارستان بین یک تا دوشب خواهد بود به شرطی که عارضه ای رخ نداده باشد.
بعد از یک هفته معمولا می‌توان کارهای روزمره را انجام داد و به محیط کار برگشت.
بهبود کامل معمولا کمتر از ۲ هفته اتفاق می افتد.

میزان کاهش وزن در جراحی اسلیو

انتظار این است که با انجام عمل جراحی اسلیو که فرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اضافه وزن خود را طی ۱۸ ماه یا به طور متوسط حداکثر ۴۵ کیلوگرم را طی مدت ۱۸ ماه از دست بدهد.

بعد از اسلیو باز هم باید رژیم بگیرم؟

خیر، بعد از انجام عمل جراحی اسلیو، بدن شما به صورت خودکار میل بیش از اندازه نسبت به خوردن خوراکی های مختلف نخواهد داشت و فقط کافی است این رژیم غذایی خود را تا سال های پس از عمل حفظ کنید. اگرچه بعد از جراحی اسلیو، کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما باید توسط تیم پزشکی با توجه به توانایی محدودتان در مصرف خوراکی ها به دقت تنظیم شود و در صورتی که این تناسب و تنوع توصیه شده رعایت نشود و فرد شروع به مصرف غذاهای قندی کندی ا رو به ریزه خواری بیاورد، احتمال کاهش وزن با سرعت کم یا افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف در بلندمدت بالا می رود.

بزرگ شدن معده بعد از جراحی

بعد از جراحی اسلیو به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای، امکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم معده وجود دارد که با توجه به کاهش ۸۰ درصدی حجم حین عمل، این تغییر بسیار ناچیز است.

آماده شدن برای جراحی اسلیو معده:

زمانی که برای هر جراحی برای کاهش وزن آماده می شوید، باید قادر باشید که تعهد مادام العمرتان را به تغییرات اساسی در رژیم غذایی و سبک زندگی تان داشته باشید.

* همیشه به جراح خود بگویید که چه نوع دارو، ویتامین، گیاهان و سایر مکمل هایی را مصرف می کنید. ممکن است از شما خواسته شود قبل از عمل جراحی آن ها را متوقف کنید.

* سعی کنید در هفته های منتهی به عمل، سبک زندگی سالم را شروع کنید. این برای این است که به تغییر در سبک زندگی عادت کنید که می تواند منجر به کاهش وزن بیشتر، بعد از عمل جراحی شود.

* حتما در هنگام خروج از بیمارستان، یک منبع آماده نوشیدنی، سوپ رقیق و پوره داشته باشید.

* حتما تمام داروهای لازم را بعد از جراحی در صورت نیاز به صورت مایع بخورید.

بعد از عمل اسلیو معده چه بخوریم؟

اقدامات بعد از جراحی اسلیو معده:

بهتر است مرخصی بگیرید و بعد از ۲ – ۳ روز از جراحی تان به خانه برگردید. شما قادر به نوشیدن مایعات در روز بعد از عمل جراحی هستید و تا چند روز خوردن مایعات را ادامه دهید. پزشک یک رژیم سخت برای شما پیشنهاد خواهد کرد.

در نهایت وعده های غذایی باید از کشش شکم باقی مانده کوچکتان اجتناب کند.

کیسه معده کوچک شما به سرعت پر می شود و باید بعد از خوردن مقدار بسیار کمی غذا احساس سیری داشته باشید.

زمانی که به خانه می روید، احتمالاً مسکن مصرف خواهید کرد.

در اولین روز بعد از جراحی باید استراحت کنید.

شما باید از اعمال هر گونه فشار بر روی زخم عمل خود اجتناب کنید.

مطمئن شوید که کسی را دارید که می تواند به شما در خانه کمک کند تا کارهایتان را تا مدتی انجام دهد.

خوردن مولتی ویتامین بعد از عمل اسلیو معده اشتها را زیاد نمی کند؟

مصرف برخی مکمل ها و ویتامین ها در بسیاری از افراد در شش ماه اول پس از جراحی اسلیو مورد نیاز است . گرچه مصرف داروهای مولتی ویتامین در افراد عادی ، مقداری اشتها را زیاد می کند اما در افرادی که جراحی اسلیو کرده اند افزایش میل بسیار کم است، زیرا میل به غذا خوردن در این افراد بسیار کم است.

میزان مرگ و میر ناشی از عمل اسلیو معده؟!

کمتر از نیم درصد در جراحی اسلیو احتمال مرگ و میروجود دارد ، این درصد از مرگ و میر ممکن است در هر جراحی اتفاق افتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.