روش های قطعی درمان آفت دهان

روش های قطعی درمان آفت دهان

آفت دهان نوعی زخم دهانی دردناک است که بعضی افراد گاهاً به آن مبتلا می شوند و ممکن است بسیار دردناک باشد. زخم های دهان و دندان یا زخم های آفتی می تواند از طریق عوامل مختلفی از جمله استرس یا بیماری ایجاد شود. با این حال، آرایشیک برخی از روش های درمان قطعی و درست را پیدا کرده ایم که می توانید بدون هیچ زحمتی از زخم های مزاحم آفتی خلاص شوید. راه حل های خانگی، مانند جلبک دریایی یا محلول جوش شیرین، ساده ترین راه های درمان آفت پیشنهادی آرایشیک است که در این مقاله ارائه می دهد.

روش های قطعی درمان آفت دهان

دهان خود را با محلول آب نمک بشویید

 یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را همزده و حل کنید. محلول آب نمک را در دهانتان خوب بپرخانید و در سینک خالی کنید.

چند بار در روز، به طور کلی بعد از غذا و قبل از خواب، این کار را تکرار کنید.

دهانتان را با محلول جوش شیرین بشویید

جوش شیرین جایگزینی برای آب نمک است. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در نیم فنجان آب گرم بریزید. دهان شویی را همانند شستشو با آب نمک انجام دهید.

دهانتان را با دهان شویه بشویید

 دهان شما باید از هر گونه باکتری تشدید کننده آفت پاک شود تا درد را هم کاهش دهد. دهان شویه را صبح و شب، و ترجیحاً پس از ناهار هم بزنید.

قرار دادن شیر منیزیم روی آفت دهان

شیر از مگنزا را از یا داروخانه تهیه کنید. هر روز به آرامی روی آفت دهانتان بگذارید. شیر منگنز می تواند اثری آرام بخش داشته و تسکین دهنده درد آفت باشد.

درمان آفت با هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)

شما برای درمان آفت خود، مخلوطی را که نصف آب است و نصف هیدروژن پراکسید نیاز دارید. چوب پنبه ای را در محلول بگذارید و آن را روی زخم قرار دهید. یک بار این کار را برای تمیز کردن منطقه انجام دهید، سپس چوب پنبه جدیدی را دوباره روی آفت بزنید و چند ثانیه صبر کنید. سعی کنید این کار را صبح و شب انجام دهید.

هرگز محلول آب اکسیژنه را قورت ندهید و فقط روی آفت بمالید.

روی آفت دهان کمی عسل بمالید

مقدار کمی عسلی خالص را روی آفت بزنید. این روش ممکن است به کاهش درد و کاهش التهاب کمک کند.

برای درمان آفت دهان، دهانشویه گیاهی بسازید

در آب مقطر مقدار مساوی از سیج (گیاه مریم گلی) و بابونه بریزید. هنگامی که آب جوش آمد گاز را سریع خاموش کنید.  از مخلوط خنک شده به عنوان دهانشویه استفاده کنید. ازاین دهانشویه ۴ تا ۶ بار در روز استفاده کنید.

نوشیدنی های مفید برای درمان و تسکین آفت دهان

آبمیوه های هویج، کرفس و آب نارگیل به بهبود زخم های دهان خصوصاً آفت کمک می کند.

خوردن تکه های یخ می تواند تورم آفت دهان را کاهش دهد

روزی چند بار روی زبان و دهان خود که آفت زده یخ بگذارید. این کار درد را کم می کند و آفت را سر می کند. اگر تکه های یخ برای شما خیلی سرد هستند، سعی کنید حداقل در طول روز آب سرد بخورید.

اگر دهانتان آفت زده، غذاهای تند و اسیدی نخورید

غذاهای تند و اسیدی می تواند درد را تحریک کند که موجب درد و تاخیر در بهبودی آفت دهان خواهد شد. غذاهای نرم و آبکی خنک بخورید تا زخم شما زورتر خوب شود.

اجتناب از نوشابه های گازدار، مرکبات، مواد غذایی سخت مانند نان تست شده ضروری است. غذاهای شور با مقدار زیاد نمک یا ادویه درد آفت را بیشتر می کند.

به آرامی و ملایمت مسواک بزنید

با استفاده از مسواک نرم و آرام مسواک زدن اجازه می دهد زخم دهان شما زودتر خوب شود و درد کمتری بگیرد. خمیر دندان مخصوص دندان های حساس مثل خمیر دندان سنسوداین برای کسانی که آفت می زنند توصیه می شود.

برای کاهش درد آفت دهان مسکن بخورید

مصرف داروهای ضد درد مثل ایبوپروفن یا ژل بی حس کننده بدون نسخه برای آفتی ها مناسب است که در داروخانه ها موجود است.

به توصیه آرایشیک در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگر، پیش از انتخاب دارو، با داروساز یا پزشک صحبت کنید.

اگر زیر ۱۸ سال هستید، آسپیرین مصرف نکنید، دقت کنید که هرگز آسپرین را به کودک ندهید.

مکمل زینک (روی) برای درمان آفت موثر است

کمبود روی می‌تواند با آفت‌ دهان مرتبط باشد. بنابراین مصرف مکمل روی می‌تواند مشکل را حل کند. اما باید یادتان باشد؛ مصرف طولانی‌مدت قرص زینک باید حتما تحت نظر پزشک باشد. شما می توانید مکمل زینک را از  داروخانه هاتهیه کنید.

سعی کنید مکمل های ویتامین B و C مصرف کنید

بر‌اساس مطالعات انجام شده، مصرف مکمل زیرزبانی ویتامین B12، حتی در افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه نیستند، مانع از بازگشت مجدد آفت دهانی می‌شود. مقداریک میلی‌گرم  ویتامین B12 که دوبار در روز به مدت شش ماه مصرف شود، مفید است.

برای درمان آفت دهان، لیزین مصرف کنید

محققان نشان دادند که مواد داری اسید آمینهٔ لیزین آفت دهان را التیام می‌بخشد.

گیاه اکیناسه (سرخار گل) برای درمان آفت مفید است

اکیناسه گیاهی است که می تواند در داروخانه ها یافت شود. از آنجا که سرخارگل بر سیستم ایمنی اثر می گذارد، ممکن است به بهبود زخم دهان کمک کند. با پزشک یا داروساز خود در مورد اینکه آیا شما برای استفاده از اکیناسه ایمن هستید، صحبت کنید.

ممنون از همراهی شما عزیزان با آرایشیک!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.