درمان ترک لب

درمان های خانگی و موثر برای ترک لب

برای همه ما، احساس خشکی پوست، احساسی بد است اما حس لب‌های خشک و ترک برداشته، بدتر است. برای درمان ترک لب و رهایی سریع از این حس، باید بدانید که در واقع، آب و هوا، و بودن در معرض باد، باعث خشکی لب انسان می‌شود. در بیشتر موارد، خشکی لب‌ها به دلیل شرایط جدی یا خطرات جدی سلامتی نیست. آیا لب‌های‌تان ترک برداشته‌اند؟ حالا که در مورد اطلاعات اساسی مانند خشکی لب چیست، دلیل آن چیست، چه علائمی دارد و غیره، سخن می‌گوییم، شما نیز می‌توانید چیزهای بیشتری در مورد آن را در آرایشیک بدانید. همچنین، نحوه حل کردن این مشکل با استفاده از درمان‌های خانگی را خواهید آموخت.

با کاهش رطوبت در لب ها، خشکی و در ادامه ترک و شکاف همراه با درد و خونریزی در آن آشکار می شود. لب ها عضو آسیب پذیرتری نسبت به دیگر اعضای بدن هستند، بخصوص آن که لب از پوست و مخاط تشکیل شده است.ترک لب

ترک لب

در تابستان، آن ها در حال سوختن هستند و در زمستان، یخ زده و خشک می شوند، و در طول پاییز و بهار … خوب، حالا اجازه بدهید واقعیت را ببینیم، احتمالاً کمبود آب عامل اصلی آن است. مرطوب کننده لب به نظر می رسد راحت ترین مسیر برای مبارزه با لب های خشک و ترک خورده باشد، اما این تنها درمان نیست.

چه چیزی موجب ترک خوردن لب ها می شود؟

سیگار کشیدن
مصرف الکل
لیس زدن لب ها
عوارض جانبی داروها
سوء تغذیه
عدم جذب آب یا کم شدن آب
عادت های بد غذا خوردن
کمبود خواب
آلودگی
اشعه های UV خورشید

این تنها یک لیست کوتاه از دلایل بسیاری بود که چرا لب های شما می توانند ترک داشته باشند، اگر هوا عامل آن نباشد. در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد دلایل ترک لب می پردازیم:

دلیل ترک لب‌ها چیست؟

پوست لب و کنار آن بسیار حساس است و آسیب به آن ممکن است حتی به دلایل مسخره نیز به وجود بیاید. در اینجا شایع‌ترین دلایل خشکی و ترک لب آمده است:

پوست حساس و نازک دور دهان و لب‌ها

هر قسمت از بدن ما، بسته به هدفی که آن را به کار می‌بریم، ضخامت و بافت پوستی متفاوتی دارد. وقتی که از لب‌ها فقط برای فعالیت‌های نرمی مانند صحبت کردن و غذا خوردن استفاده می‌کنیم و هیچ کدام از این‌ها تاثیر بدی نمی‌گذارند، پس نیازی نیست پوست لب ضخیمی داشته باشیم.

عدم وجود غده‌های سباسه

غده‌های سباسه ( غده‌های چربی پوست) و عرق، در سراسر بدن، به جز لب‌ها یافت می‌شوند. پوست سالم و نرم، پوستی است که آب کافی دارد. به هرحال، عوامل محیطی و دیگر عوامل می‌توانند باعث کاهش آب پوست شوند. برای لب‌های ما، نبود غده‌های سباسه برای حفظ آب، به این معناست که لب‌ها، سریع‌تر خشک شده و می‌توانند دردناک و ترک خورده شوند. این به دلیل نبود پوشش محافظ ناشی از ترشح چربی غده‌های سباسه است.

آب سرد

دمای پایین باعث ترک بردن رگ‌ها، کاهش جریان خون و اکسیژنیشن می‌شود. پوست لب، نازک است بنابراین، رگ‌های خونی آن در مسیر سطح، بسته شده و تحت تاثیر شرایط ثانویه هوای سرد قرار می‌گیرند. هنگامی که لب‌ها در معرض هوای خیلی سرد قرار بگیرند، رنگ صورتی و سالم خود را از دست داده و ممکن است به دلیل اینکه رگ‌های خونی چنان ترک می‌برند که نمی‌توانند به گونه مناسب، اکسیژن را به پوست برسانند، به رنگ آبی درآیند.

هوای خشک و رطوبت کم

لب‌ها برای اینکه نرم و پر به چشم بیایند، باید به مقدار کافی آب داشته باشند. آب و هوای خشک و رطوبت کم، به علاوه کمبود غده‌های سباسه، باعث کم‌آبی، خشکی و ترک می‌شود.

مواجهه نامناسب و طولانی با آفتاب

قرار گرفتن در آفتاب، فقط درصورتی سالم است که درست انجام شود. بودن نامناسب و طولانی در برابر آفتاب، باعث دهیدراته شدن می‌شود و لب‌ها از نخستین قسمت هایی هستند که آب از دست داده و ترک برداشته و خشک می‌شوند.

هوا

این عامل، درصورت زیاد بودن، برای لب‌های ما خیلی بد است. وزش هوا به صورت، برای مدت زیاد، باعث ترک لب‌ها و خشکی کناره‌های دهان می‌شود.

عفونت قارچی، باکتریایی

قارچ‌های خاص، لب‌ها را هدف قرار می‌دهند اما می‌توان عفونت‌ها را به کمک درمان‌های ضد قارچی خاص در کنار پماد، مهار کرد. از طرف دیگر، مهار عفونت‌های قارچی، به دلیل ماهیت پیچیده‌ای که دارند، بسیار سخت است. ممکن است پزشک، پماد، کرم، آنتی بیوتیک و دیگر داروها را برای رفع عفونت و تسکین لب‌های آسیب دیده تجویز کند.

لیسیدن لب‌ها، گاز گرفتن لب‌ها، مکیدن همراه با بزاق و جویدن لب پایینی

این عادت‌ها برای ظاهر و سلامت لب‌ها، منفی هستند. جویدن لب‌ها یا گاز گرفتن آنها باعث خشکی، سوزش، خونریزی، ترک و درد می‌شود. مکیدن لب‌ها، لیسیدن لب‌ها با این تفکر که بزاق دهان، آنها را نرم می‌کند، می‌تواند باعث سریع‌تر خشک شدن لب‌ها ‌شود. همچنین، آنزیم‌های گوارشی بزاق می‌توانند باعث تحریک‌پذیری و در نتیجه خشکی و ترک شوند.

حساسیت‌ها

مشخص شده که حساسیت‌ها هم به همین شکل ظاهر می‌شوند. برخی افراد به بعضی چیزها حساسیت دارند، برخی نه. برای مثال، افرادی که به گیلاس حساسیت دارند، اگزما دور دهان و ورم دردناک لب‌ها را گزارش داده‌اند. نوع واکنش و شدت آن، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

کمبود ویتامین‌ها و مو اد معدنی

لب‌های ترک برده و خشک همراه با خارش و اگزما در دور دهان، می‌تواند نتیجه کمبود ویتامین و مواد معدنی باشد. به ویژه ویتامین A، ویتامین‌های گروه B و E. ویتامین C که تولید کلاژن را افزایش می‌دهد، می‌تواند به شروع بهبود پوست و بافت و بازسازی لب‌ها کمک کند.

درمان های ترک لب

مایعات بیشتری بنوشید

نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز ایدهآل است. هنگامی که بدن با کم آبی مواجه باشد اولین نشانه های آن در لب ها ظاهر می شوند. نوشیدن این مقدار آب می بایست به صورت پیوسته در تمام طول روز انجام شود و نه به یک بارهو به صورت مقطعی. بهبود وضعیت لب های آنی نخواهد بود. پیش از آنکه صورت خود را بشویید، مرهمی بر لبان خود بمالید.

تمیز کننده شما ممکن است لب ها را خشک کند- هم سالیسیلیک اسید و هم پراکسید بنزوئیل تعادل PH را مختل می کنند و می توانند باعث ایجاد ترک شوند.

از روغن بادام استفاده کنید

این مرطوب کننده هیپوالرژیکی، شامل ویتامین های آزاد مثل ویتامین A و E می باشد.

لایه برداری

نخستین و مهم‌ترین درمان خانگی برای ترک لب‌ها، لایه ‌برداری لب هاست. این روش به شما کمک می‌کند که از سلول‌های مرده پوست و دیگر ناخالصی‌ها خلاص شوید و پوست لب‌تان خوب شود. استفاده از این درمان قبل از استفاده از هرگونه پماد، برای آغاز فرآیند درمان توصیه می‌شود. با این وجود، لایه برداری باید به آرامی انجام شود زیرا حرکات شدید می‌تواند باعث خونریزی و بدتر شدن وضعیت شما شده و آن را بیش از حد حساس کند. راه‌هایی برای لایه برداری لب‌ها وجود دارد:

روش اول: عسل و شکر

– شکر و عسل را به نسبت‌های ۲ به ۱ ترکیب کنید تا خمیر خوبی به‌دست بیاید
– این خمیر را بر لب‌ها گذاشته و ۱۵ دقیقه صبر کنید و به آرامی با نوک انگشتان اسکراب کنید.
– آن را با دقت با آب ولرم بشویید.
– برای کسب نتیجه بهتر، این کار را دو بار در هفته انجام دهید

روش ۲: مسواک

– از یک مسواک نرم برای لایه برداری لب‌ها استفاده کنید
– قبل از استفاده، از تمیز بودن آن مطمئن شوید

درمان ترک لب با شکر

شکر، یکی از پرکاربردترین مواد غذایی موجود در آشپزخانه است که می تواند برای ایجاد یک اسکراب بدن و لب موثر استفاده شود.بافت دانه دانه ای آن می تواند سلول های مرده پوست را از روی لب ها بیرون بکشد.

برای اسکراب لب، بهتر است از شکر قهوه ای استفاده کنید، که کمی نرم تر از شکر سفید است. اگر لبان حساس و یا زخمی دارید، پودر شکر را امتحان کنید که دانه های کوچک و ملایمی دارد.

کمی شکر را با چند قطره عسل مخلوط کنید تا به این ترتیب بتوانید اسکراب تهیه کنید. این مخلوط درشت را روی لبهای خود بمالید و به آرامی به مدت ۱ تا ۲ دقیقه مالش دهید.آن را با آب گرم بشویید و سپس مرطوب کننده خود را بزنید.

متناوبا، مقادیر مساوی شکر، روغن زیتون و آب لیمو و مخلوط را به طور کامل باهم ترکیب کنید و از این مخلوط برای تمیز کردن آرام لبهای خود استفاده کنید.

گلبرگ های گل سرخ و خشکی لب

گلبرگ های گل سرخ در واقع محافظ های خوبی هستند.

برای استفاده از گلبرگ های این گل، یک دسته از گلبرگ ها را در آب ریخته و خوب بشویید و سپس به مدت چند ساعت درون شیر یا گلیسیرین فرو ببرید.

در پایان خمیری غلیظ به دست می آورید که می توانید شب ها قبل از خواب به لب هایتان بمالید.

این درمان خانگی بهترین درمان برای لب های خشک است و در ضمن موجب شادابی و درخشندگی لب هایتان هم می شود.

لب ها را نجوید و زبان نزنید

هنگامی که لب ها خشک و پوسته پوسته می شوند، از این وسوسه که به صورت مداوم آن ها بلیسید یا بجوید، پرهیز کنید. این دو عادت در واقع وضعیت را بد تر می کنند. زبان زدن لب ها ممکن است موقتا شرایط را بهبود دهد، اما هنگامی که بزاق تبخیر شود، دوباره لب ها را خشک می کند. جویدن لب ها و کندن پوسته ها نیز می تواند منجر به خونریزی، عفونت یا تبخال شود.اگر برای زبان زدن یا جویدن لب ها احساس ناگزیری می کنید، به جای آن بلافاصله از پماد یا نرم کننده ی لب استفاده کنید. پس از شستشوی لب ها یا نوشیدن آب از پماد یا نرم کننده ی لب استفاده کنید.

وازلین

یکی از راه‌های اقتصادی OTC برای لب‌های ترک خورده، وازلین است. می‌توانید آن را با عسل ترکیب کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

– پس از مالیدن لایه نازکی از عسل بر لب‌ها، یک لایه دیگر وازلین بزنید.
– ۱۵ دقیقه صبرکنید و سپس آن را با یک توپ پنبه خشک و تمیز بردارید.
– این کار را دوبر در روز تکرار کنید.

استفاده از توت فرنگی برای درمان ترک لب

توت فرنگی آبدار برای لبهای شما هم مفید است. آن ها می توانند به شما کمک کنند از سلول های مرده پوست خلاص شوید و لبان سیاه خود را به لبهای صورتی رنگی تبدیل کنید. یک عدد توت فرنگی را نصف کنید.

به آرامی قسمت نصف شده را خرد کنید و برای چند دقیقه لبهای خود را با آن مالش دهید. این خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی لب های خود بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید. از این روش ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

گزینه دیگر آن است که نصف قاشق غذا خوری توت فرنگی له شده و کمی عسل را با هم مخلوط کنید.خمیر را روی لبهای خود بمالید.

بگذارید تا به مدت ۱۰ دقیقه بماند، سپس با آب ولرم بشویید. این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

ژل آلوئه ورا و خشکی لب

ویژگی های درمان بخش این ژل بر همگان معلوم است. این ژل لب های خشک را درمان می کند.

کمی از ژل آلوئه ورا را روی لب ها بمالید.

البته طعم آن چندان دلچسب نیست اما ویژگی های درمان کنندگی موثری دارد.

سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است و حتی می تواند رطوبت را از دهان بیرون بکشد.به خاطر داشته باشید که لب ها غدد چربی مثل بخش های دیگر بدن ندارند.سیگار کشیدن منجر به خشک شدن سریع تر لب های ما می شود که در نهایت باعث پوسته پوسته شدن می شوند.

خمیردندان های بدون فلوراید را امتحان کنید

بعضی افراد به فلوراید حساسیت دارند که نه تنها بر روی لبها تاثیر می گذارد بلکه باعث دیگرالتهاب ها در دهان می شود. خمیر دندان خود را عوض کنید و ببینید چه تغییری در وضعیت مشاهده می شود.

از یک مرطوب کننده هوا در محیط خانه و کار استفاده کنید

 

گرم کردن فضای داخلی در هنگام سرما باعث می شود که هوا خشک شود. سعی کنید با نصب یک مرطوب کننده ی هوا، رطوبت هوا را افزایش و در نهایت به بالا رفتن رطوبت لب ها کمک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.