چرا شوره سر ايجاد مي‌شود و براي كنترل آن بايد چه كار كرد؟

چرا شوره سر ايجاد مي‌شود و براي كنترل آن بايد چه كار كرد؟

شوره سر از آن دسته مشكلاتي است كه به سلامت مربوط مي‌شود و ممكن است نشانه بيماري‌هاي مختلف پوستي باشد، شوره سر از نظر ظاهري فكر فرد را به خود مشغول مي‌كند. به همين دليل هم ده‌ها شيوه مختلف براي رهايي از شوره سر توصيه مي‌شود؛ از شامپوها و صابون‌هاي مخصوص گرفته تا راه‌های درمانی مختلف اين ترس و نگراني از شوره سر تا جايي پيش مي‌رود كه پوشيدن لباس‌هايي با رنگ تيره، براي خيلي از اين افراد به آرزو تبديل مي‌شود. اما چاره كار چيست؟ اصلا چرا شوره سر ايجاد مي‌شود و براي كنترل آن بايد چه كار كرد؟

چرا شوره سر ايجاد مي‌شود و براي كنترل آن بايد چه كار كرد؟
چرا شوره سر ايجاد مي‌شود و براي كنترل آن بايد چه كار كرد؟

شوره سر بعد از بلوغ رخ مي‌دهد در اثر درماتيت سبورئيك يا اگزماي چرب است كه علت اصلي آن هورموني است درماتيت سبورئيك در دو زمان شيوع دارد.

بعد از تولد: بلافاصله پس از تولد كه به علت هورمون‌هاي بارداري كه به جنين مي‌رسد در موقع نوزادي برخي نوزادان با پوست چرب و وجود دلمه‌هايي از پوسته‌هاي چسبيده به نواحي از سر بروز مي‌كند معموملا پس از 3 ماهگي بهبود مي‌يابد وقتي كه هورمون‌هاي مادري از نوزاد كاهش مي‌يابد.

بعد از بلوغ: پس از بلوغ كه همراه با پوست چرب صورت و قرمز روي گونه‌ها و خارش و قرمزي در ناحيه سينه، زير بغل كشاله ران و سر بروز مي‌كند. شوره سر ناشي از درماتيت سبورئيك، در فصول سرد سال و همراه با استرس بدتر مي‌شود. با درمان بهبود مي‌يابد ولي احتمال عود آن زياد است. خارش و قرمزي پوست سر از علائم همراه اين نوع شوره است كه با درمان شوره اين علائم نيز بهبود و در برخي افراد پوسته‌ها آنقدر زياد مي‌شود كه روي يقه لباس‌هاي تيره اين پوسته‌ها مشاهده مي‌گردد.

 شوره خشك

نوع ديگر شوره كه به شوره خشك معروف است و در زمينه حساسيت پوست سر به شامپوها يا مواد آرايش دهنده موها ايجاد مي‌شود (مثل ژل و سرم مو، تافت و . . .) كه راه درمان، قطع اين مواد آلرژي زاست اين شوره نسبت به شوره چرب ريزترند و با چربي پوست سر همراه نيستند و خارش در اين نوع عموماً شديدتر است. اگر با قطع ساده آلرژي بهبود نيافت به پزشك متخصص مراجعه كنيد.
پسوريازيس يك نوع بيماري ارثي است كه ممكن است فقط در ناحيه سر بروز كند در حالي‌كه نوع تيپك آن ضايعات قرمز با پوسته‌هاي نقره‌اي و فلس مانند در نواحي آرنج و زانو و پائين كمر و در موارد شديدتر در تمامي نواحي بدن باشد ولي در برخي افراد فقط در ناحيه سر رخ مي‌دهد كه نسبت به شوره چرب محدودتر است. تنها يك يا چند تكه از پوست سر دچار التهاب و پوسته‌ها چسبيده به پوست مي‌باشند كه تشخيص اين بيماري با پزشك متخصص است.

اين بيماري سابقه خانوادگي دارد

در نوزادان شست‌وشوي مرتب نوزاد با شامپو و در موارد شديد استفاده از لوسيون‌ها تجويز شده توسط پزشك متخصص و گذشت زمان باعث بهبودي كامل نوزاد مي‌شود اين نوزادان ممكن است پس از بلوغ مجدداً دچار درماتيت سبورئيك شوند كه اين بار به علت هورمون‌هاي خود فرد اين حالت ايجاد مي‌شود. در افراد بالغ نيز شست‌وشوي مرتب موها و سر با شامپوهاي ضد شوره مناسب است و در موارد شديد از لوسيون‌هاي تجويز شده توسط پزشك متخصص استفاده مي‌شود. پس در اين افراد احتمال عود بالاست اين نوع شوره شايع‌ترين نوع شوره است.

 پيشگيري

براي جلوگيري از شوره استراحت كافي، نداشتن استرس، پرهيز از بخار آب (نرفتن به سونا يا حمام‌هاي پربخار) شوره‌ها و قارچي كه معمولا روي اين پوسته ايجاد مي‌شود به نوع شامپوها مقاوم مي‌شود بنابراين تعويض هرازگاه شامپوهاي ضد شوره مي‌تواند مفيد باشد.در ناحيه صورت وگردن، سينه و كشاله ران و زير بغل هم مي‌تواند درماتيك سبورئيك ايجاد و منجر به ضايعاتي قرمزرنگ همراه با پوسته و خارش مي‌باشد كه باز هم بخار آب و استرس و آفتاب و تراشيدن صورت و زير بغل با تيغ اين ضايعات را بدتر مي‌كند.در برخي افراد در ناحيه صورت علاوه بر اين ضايعات كه باعث شوره مي‌شود فرو رفتن موها داخل پوست هم باعث ايجاد يكسري ضايعات قرمز رنگ برجسته و گاهي پوسته‌داري مي‌شود كه التهاب فوليكول مو يا فوليكوليت گفته مي‌شود و اگر اين ضايعات كنار هم باشند منقطه‌اي قرمزرنگ و خارش‌دار را ايجاد مي‌كند كه مي‌‌تواند شبيه به درماتيت سبورئيك باشد ولي اگر با دقت معاينه شود مشخص مي‌شود كه ضايعات در اثر برگشت مو به داخل پوست رخ مي‌دهد.براي شوره و پوسته (درماتيت سبورئيك) ناحيه ريش و زير بغل از تراشيدن اين نواحي با تيغ خودداري شود. در معرض آفتاب نباشيد و از ضد آفتاب‌هاي فاقد چربي استفاده شود.

 استحمام روزانه با آب ملايم

از ماليدن مام‌ها به زير بغل خودداري شود استحمام روزانه با آب ملايم و شست‌وشوي اين نواحي با صابون مناسب پوست چرب مي‌تواند كمك كننده باشد.

 تجويز لوسيون توسط پزشك

استفاده از لوسيون‌هاي تجويز شده توسط پزشك متخصص در موارد شديد براي به كنترل بيماري كمك مي‌كند اما احتمال عود اين حالت زياد است. در مواردي كه برگشتن مو به داخل پوست باعث ايجاد التهاب و پوسته شده با درمان‌هاي آنتي‌بيوتيك‌هاي خوراكي در موارد شديد، شست‌وشوي مرتب صورت و نواحي مودار با صابون‌هاي مخصوص پوست چرب و استفاده از لوسيون‌هاي كورتن‌دار به بهبود ضايعات كمك مي‌كند.براي جلوگيري از عود اين ضايعات، براي تراشيدن صورت در آقايان بهتر است قبل از اصلاح كمپرس گرم استفاده شود يا بلافاصله پس از حمام كردن تراشيدن صورت انجام شود حتماً از فوم‌هاي اصلاح براي نرم شدن پوست و مو استفاده شود فقط در جهت رويش مو، تيغ‌ كشيده شود و از كشيدن تيغ در جهت خلاف رويش مو جلوگيري شود. پس از اصلاح از كمپرس سرد روي صورت و گردن استفاده شود موقع اصلاح كردن از كشيدن پوست جلوگيري شود اما اگر بتوانيد تحمل كنند و موها را نتراشند و از ريش‌تراش برقي استفاده شود در بهبودي و جلوگيري از عود ضايعات مفيد است. در نواحي زير بغل و موهاي سينه، كشاله ران مي‌توان از ليزر موهاي زائد استفاده كرد كه با كاستن موهاي زائد و نازك شدن موهاي باقي‌مانده از عود اين ضايعات جلوگيري مي‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.