ویزگیهای خرید عینک آفتابی مناسب و استاندارد

خورشید خانم تابان و سوزان، همواره دو نوع اشعه به سوی زمین میفرستد. نوع اول همان نور مرئی است كه ما با چشممان میبینیم و نوع دیگر، پرتوهایی است كه با چشم ما قابل مشاهده نیستند. این پرتوها كه به پوست و چشمها آسیب میرسانند را با نام اشعه ماورای بنفش میشناسیم.

هدف اصلی استفاده از عینك آفتابی هم این است كه از ورود این اشعه های مضر و ایجاد بیماریهای مختلف چشمی از جمله آب مروارید و مشکلات شبکیه جلوگیری كنیم. با توجه به اینکه ما در كشوری پر آفتاب زندگی می كنیم، خرید عینك آفتابی مناسب و استاندارد برایمان بیشتر اهیمت دارد تا از این آسیبها در امان بمانیم و نور قابل رویت كمتری هم به چشممان وارد شود.

ضداشعه ماورای بنفش

حداقل ویژگی یك عینك آفتابی مناسب این است كه از ورود اشعه ماورای بنفش به چشمهای شما جلوگیری كند. روی برخی از عینك ها برچسبی وجود دارد كه نشان میدهد این عینك چند درصد از اشعه ماورای بنفش را جذب می كند.

البته مطمئن ترین راه این است كه خودتان هم با دستگاه مخصوصی این عدد را كنترل كنید اما یادتان باشد عینکی كه نتواند این كار را برای چشمتان انجام دهد اصالا ارزش خریدن ندارد و به چشمهایتان صدمه میزند.

گاهی اوقات عینك هایی كه با قیمت بالا به فروش میرسند این فاكتور اساسی اولیه را ندارند. عکس این قضیه هم صدق می كند . یعنی بعضی وقتها عینك های ارزان قیمت هم قادرند از ورود پرتوهای زیان آور خورشید به چشم شما جلوگیری كنند. بنابراین گران قیمت بودن در این مورد ملاک خوبی برای انتخاب نیست.

عینکهای پلاریزه

از گرانقیمت ترین عینك های آفتابی آنهایی هستند كه شیشههای پلاریزه دارند. عینك های پلاریزه از ورود نور افقی به چشمان شما جلوگیری می كنند و فقط اشعه های عمودی را به چشم راه میدهند. این خاصیت هنگام رانندگیهای طولانی مدت كاربرد دارد. در خیابان نور خورشید از آسفالت به صورت افقی منعکس میشود و به چشم ما میرسد اما عینك پلاریزه اجازه نمیدهد این نور افقی چشمان ما را آزار دهد.

بدین ترتیب چشم احساس راحتی می كند و تصویر بهتر و شفافتری به چشم میرسد. برای اینکه قبل از خرید بتوانید عینك پالریزه را به درستی شناسایی كنید یك راه حل وجود دارد. عینك را جلوی چشمتان نگه دارید و به یك سطح صاف و صیقلی كه نور به آن میتابد، نگاه كنید. بعد عینك را به آرامی90درجه بچرخانید. اگر عینك واقعا پلاریزه باشد وقتی كه آن را میچرخانید درخشش سطح به كلی افت می كند.

تشخیص عینک پلاریزه از عینک غیر پلاریزه: یک روش ساده این است که عینک را به چشم تان زده سپس صفحه ال سی دی موبایلتان را نگاه کنید در حال نگاه کردن به صفحه مزبور موبایلتان را حدود 90 تا 100درجه بچرخانید مشاهده خواهید کرد صفحه ال سی دی تیره تر می شود یا اگر تیره است روشنتر می شود یعنی تغییر می یابد اگر این عمل را با عینک غیر پلاریزه انجام دهید تغییری دیده نمی شود .

معمولا عینک فروشها یک تابلوی تصویر دارند و برای تست و اثبات پلاریزه بودن عینک به مشتریها نشان می دهند اگر نداشتند شما با موبایلتان تست نمایید.

کلا عینک پلاریزه دید شما را در محیط آفتابی و در زمان رانندگی بهبود می بخشد.

آینه ای روی چشم

شاید دیده باشید بعضی از عینك های آفتابی مثل آینه به نظر میرسند. وجود پوشش آینهای روی شیشه عینك آفتابی ورود نور را گاهی تا 60 درصد هم كاهش میدهد و آن را منعکس می كند. استفاده از این عنیك ها در مناطق برفی و ارتفاعات كاربرد دارد اما تنها ایرادشان این است كه زود خش دار میشوند و باید خیلی خوب از آنها نگهداری كنید.

عینک های خیابانی

این روزها دستفروشان از نیاز مردم به عینك آفتابی سوءاستفاده می كنند و در هر گوشه از خیابان بساط كوچکی از عینك های آفتابی پیدا میشود كه زیر نور خورشید پهن شده اند. این عینك ها ایرانی یا چینی هستند و قیمت كمی دارند. گروه دیگری از عینك های آفتابی مارکدار یا معمولی هم در پشت ویترین عینك فروشیها جا خوش كرده اند كه البته قیمتشان به مراتب بیشتر است.

به هر حال قبل از خرید عینك های متفرقه این نکات را به خاطر داشته باشید:

1 عدسی عینك نباید چند رنگ مختلف داشته باشد و تمام قسمتهای عدسی باید یکنواخت به نظر برسند.

2 قبل از خرید حتما عینك تان را با دستگاه سنجش اشعه آزمایش كنید. این دستگاهها در برخی از عینك فروشیها وجود دارد و در كنار بساط معدودی از دستفروشان هم دیده میشود. وقتی عینك مورد نظرتان را با این دستگاه امتحان می كنید، باید حداقل 98 درصد از اشعه ماورای بنفش را جذب كند.

3 وقتی كه عینك را در مقابل یك صفحه تکان میدهید صفحه نباید موجدار یا كج و معوج دیده شود.

4 برای اینکه بفهمید عینك شما تیرگی مناسبی دارد یا نه یك را ه وجود دارد. در یك اتاق با نور معمولی به آینه نگاه كنید. اگر چشمان خود را در آینه ندیدید باید بدانید كه عینك شمااستاندارد است.

5 اگر به دنبال عینك مارکدار هستید به برچسب روی عینك ها كامال اعتماد نکنید و آنها را حتما با دستگاه تست كنید.

استفاده از عینکی كه استاندارد نیست به چشمان شما آسیب جدی وارد می كند. به عبارت دیگر وقتی یك عینك تقلبی و غیراستاندارد را به چشمتان میزنید، چشم شما نسبت به زمانی كه عینك نداشتید، بیشتر صدمه میبیند.

در چنین شرایطی مردمك چشم شما بیشتر باز میشود و اشعه بیشتری به داخل چشمها نفوذ می كند.

برای شناسایی عینك آفتابی تقلبی یك راه ساده وجود دارد. كافیست یك عینك فتوكرومیك همراه خودتان داشته باشید. این عینك را پشت شیشه عینك آفتابی مورد نظرتان قرار داده و مقابل نور خورشید نگه دارید. در صورتی كه رنگ عینك تغییر كرد و تیره شد تقلبی است. در واقع به دلیل نبود لایه ضد اشعه ماورای بنفش، این پرتو از عینك آفتابی عبور كرده و به عینك فتوكرومیك میرسد. در نتیجه شیشه فتوكرومیك تغییر رنگ میدهد.

زمانی كه نور آفتاب شدید است حتما عینك آفتابی به چشم داشته باشید. در غیر این صورت شبکیه چشم شما آسیب میبیند و مستعد ابتلا به بیماری آب مروارید میشوید.

بهتر است عینك آفتابی شما قاب بزرگی داشته باشد تا نور از كنارهها به چشمتان نفوذ نکند.

قبل از تهیه عینك آفتابی با یك چشم پزشك مشورت كنید یا از یك بینایی سنج كمك بگیرید.

همیشه برای خرید به عینك فروشیهای معتبر مراجعه كنید.

عینك های مارکدار و گرانقیمت تا یك سال گارانتی دارند. ضمن اینکه برخی از آنها شناسنامه دار هم هستند.

وقتی در ساعات اولیه صبح یا حتی عصرها از خانه خارج میشوید، باز هم عینك آفتابی را فراموش نکنید چون در این اوقات تابش نور خورشید مورب است و اشعه ماورای بنفش بیشتری را به چشمها وارد می كند.

بعضی از داروهای پوست یا چشمی حساسیت چشمها را به نور آفتاب بیشتر می كند. بنابراین وقتی از این دست داروها مصرف میكنید، زمان خارج شدن از خانه باید عینك آفتابی به چشم بزنید. به عنوان مثال افرادی كه قطره های چشمی یا قرصهای داكسی سیکلین مصرف می كنند، در این گروه جای میگیرند.

1 نظر
  1. marselo می گوید

    خیلی خوب و مفید بود و متشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.