هشدار درباره تاتوي چشم

هشدار درباره تاتوي چشم

در آرايشگاه خانمي منتظر نشسته بود تا نوبتش برسد و تاتو کند. جوان بود و ابروهاي پرپشتي داشت. پرسيدم: «چرا مي‌خواهيد تاتو کنيد؟ شما که ابروهاي پري داريد!» لبخندي زد و گفت: …

-براي تاتوي ابرو نيامده‌ام. مي‌خواهم خط‌چشم دائم بکشم. مشغله‌کاري‌ام زياده و بدون خط‌چشم خوش‌قيافه نيستم. چند وقت پيش يکي از همکاران را ديدم که تاتوي خط‌چشم انجام داده بود و زيبا شده بود، من هم مي‌خواهم همين کار را کنم.

– خطري ندارد؟ چشم عضو حساسي است!

– نمي‌دانم. همکارم چند روز مرخصي بود اما حالا که حالش خوب است. توکل بر خدا…

بسيارند خانم‌هايي که به دليل افتادگي پلک يا داشتن مژه‌هاي کم‌پشت به آرايشگاه‌ها مراجعه مي‌کنند تا تاتوي خط‌چشم انجام دهند اما اين موضوع هميشه سرانجام خوبي ندارد. در گفت‌وگو با دکتر مريم آل‌طه، استاديار چشم‌پزشکي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، از عوارض احتمالي تاتوي چشم پرسيديم.

هشدار درباره تاتوي چشم

 استفاده از تاتو براي چشم از کي شروع شد؟

بيش از 4 هزار سال است که بشر استفاده از تاتو را شروع کرده ولي اولين‌بار تاتو در سال 1984 به‌عنوان يک وسيله آرايشي براي رنگي‌کردن لبه پلک استفاده شد.

 آيا تاتوي خط‌چشم دائم براي چشم‌ها ضرر دارد؟

بله، با توجه به مجاورت محل تاتو با چشم احتمال آسيب‌رساندن به آن بسيار بالاست. به جرأت مي‌توانم بگويم از زماني که کاربرد تاتو در اطراف چشم افزايش يافت، عوارض گزارش شده آن در مقاله‌هاي چشم‌پزشکي هم بالا رفت. بيش از 50 ماده رنگي متفاوت براي تاتو استفاده مي‌شود و اين مواد رنگي با ايجاد سوراخ در اپيدرم به بافت زيرجلدي مي‌‌روند. بخشي از مواد در همين ناحيه تزريقي مي‌ماند و بخشي به غدد لنفاوي ناحيه يا بافت‌هاي مجاور منتقل مي‌شود. چشم عضو بسيار حساسي است و سوزن‌زدن‌هاي مکرر در ناحيه رويش مژه‌ها و تزريق مواد رنگي مي‌تواند عوارض شديدي داشته باشد.

 مثلا چه عوارضي؟

واکنش‌هاي آلرژيک فوري يا تاخيري، ريزش مژه‌ها يا موي ابرو، گرانولوم (با ايجاد توده در اثر التهاب)، کلوييد (آوردن گوشت اضافه) و عفونت موضعي و… به‌طور کلي مي‌توانم بگويمبخشي از عوارض مربوط به احتمال انتقال عوامل عفوني، عفونت‌هاي ويروسي مانند هپاتيت، ايدز يا عفونت‌هاي قارچي و باکتريايي هستند و بخشي از عوارض مربوط به تحريک سيستم ايمني بدن و بروز عوارض آلرژي مانند کهير و حساسيت‌هاي پوستي و حساسيت به نورخورشيد. اختلال‌هاي التهابي پوست ناشي از تاتو نيز از 2 روز تا يک ماه بعد از تاتو گزارش شده است. علاوه بر اين تا به حال 10 مورد بروز بدخيمي‌هاي پوستي مانند ملانوم در زمينه تاتو نيز گزارش شده است.

 آيا انجام تاتوي پلک نزد يک چشم‌پزشک يا متخصص پوست مي‌تواند بدون عارضه باشد؟

نه، حتي انجام تاتو توسط يک فرد مجرب با مواد شيميايي نسبتا بي‌خطر و در شرايط استريل و ابزارهاي يک‌بار مصرف هم مي‌تواند با عارضه همراه شود. در ضمن سازمان غذا و داروي آمريکا هنوز نتوانسته مشخصات يک تاتو بي‌خطر را قطعا اعلام کند و هيچ رنگ استانداردي تاکنون براي تاتو توسط شرکت‌هاي دارويي توليد نشده و موادي که براي اين منظور مورد استفاده قرار مي‌گيرند از موادرنگي شيميايي با احتمال آلودگي و ناخالصي بالا و غلظت‌هاي‌هاي بالايي از مواد سمي مانند مس و کبالت است.

صلاح مي‌دانيد شخصي که قبلا تاتوي پلک انجام داده، براي تجديد رنگ آن يا حتي پاک‌کردنش اقدام کند؟

نه، مسلما تجديد تاتو عوارضي را که نام بردم همراه خواهد داشت. از بين بردن تاتو با مواد شيميايي يا ليزر نيز همراه با آزاد شدن مواد شيميايي در بافت‌هاي حاوي رنگدانه است که حتي از آسيب ناشي از خود رنگدانه بيشتر خواهد بود. طبق مطالعه‌اي که چندي پيش انجام شد غلظت مولکول‌هاي سمي رنگدانه‌هاي قرمز و زرد تاتو بعد از ليزر تا بيش از 70 برابر افزايش مي‌يابد.

با وجود اين هشدارها، توصيه مي‌کنيد چه کساني کلا دور تاتو را خط بکشند؟

خانم‌هاي باردار، افراد زير 18 سال، افراد با حساسيت‌هاي پوستي، افراد با زمينه بيماري‌هاي قلبي، ديابتي و هموفيلي و ساير اختلال‌هاي انعقادي، افرادي که دچار مشکلات و بيماري‌هاي چشمي هستند و نيز افراد در معرض تماس شغلي با فلزات سنگين و اشعه ماوراي بنفش.

1 نظر
  1. نازگل می گوید

    عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.