هرم عطر

هرم عطر و مراحل تبخیر عطر چیست؟

در تركیبات یك عطر ، مخلوط آب والكل به عنوان حلال مواد عطر به كار می رود. به هنگام مصرف عطر ، گرمای بدن سبب می شود تا حلال ( آب و الكل ) به سرعت تبخیر شده و عطر بر روی پوست باقی بماند تا به تدریج طی چندین ساعت تبخیر شود. به این جهت می توان گفت به دلیل سیستم زیستی شیمیایی بدن ، دمای بدن ، نوع و حساسیت پوست ، رایحه اصلی عطر بر روی پوست افراد متفاوت خواهد بود.

هرم عطر

هرم رایحه چیست؟

عطر سازان مراحل تبخیر رایحه را به سه مرحله دسته بندی كرده اند و این سه مرحله تقسیم بندی را در مثلثی به نام هرم رایحه قرار داده اند.

رایحه اولیه (TOP NOTES)

رایحه ای كه پس از چند دقیقه از استعمال عـطـر احـسـاس می گردد. رایحه اولیه همان احساس اولیه از بوی عطر می بـاشد. بـه هـمین خاطر در فروش عطر تاثیر بسزایی دارد. رایحه این مرحله تازه و تند می بـاشد. تركیـبـاتی كـه در ایـن مـرحله دخیل هستند بوی تند داشته و شدیدا فرار میباشند و از مولکول های کوچک و سبک تشکیل می شوند و بسرعت تبخیر میگردند. از جمله عناصری كه استفاده بسیاری د رایحه اولیه دارند می توان زنجبیل و مركبات را نام برد.

رایحه ثانوی  (MIDDLE NOTES)

رایحه ثانوی زمانیـكـه رایـحه ابتدایی از میان میرود آشكار میگردد. رایحه ثانوی بدنه اصلی یا به اصطلاح “قلب” عطر را تشكیل میدهد و بعنوان ملایم كنـنـده بوی تند اولیه بكار میرود.رایحه این مرحله چیزی حدود 10 تا 30 دقیقه بعد از استعمال عطر احساس میگردد. از جمله عناصری كه استفاده بسیاری در رایحه ثانویه ارند می توان از استقدوس و رز نام برد.

رایحه پایه  (BASE NOTES)

زمانی كه رایحه اولیه و ثانویه از میان می رونـد. تركیبات این گروه معمولا ثابت كننده می بـاشنـد و به عطر عمق و استحکام می بخشد. رایحه این مرحله قبل از 30 دقیقه از استعمال عطر احساس نخواهد شد. از جمله عناصر مصرفی در این رایحه می توان از مشك و علف خشك و صمغ گیاهی نام برد.

دسته بندی عطریات

رایحه ای كه شبیه علف و سبزه یا برگ های تازه چیده شده است- رایحه پرطراوت : Freshy green

رایحه كاجی و بلوطیو یا وانیلی- رایحه گرم : oriental

رایحه گرم وتند ، برگرفته از ادویه جات: spicy

رایحه جنگل و چوب خشك تازه قطع شده: woody

رایحه گل ها – ملایم و طبیعی : floral

رایحه میوه ها به جز مركبات مانند سیب ، موز و توت فرنگی:fruity

رایحه قارچ مانند: fungal

رایحه استقدوس ، بلوط و كومارین – رایحه تند و مردانه: fougere

رایحه مركبات مانند نارنج ، لیمو ترش و پرتقال: earthy/ mossy

رایحه تنباكو: tobacco

رایحه چرم و جیر ، عسل و قیر و چوب:leather

رایحه ای از برگاموت و نعناع هندی و لادن:chypre

رایحه تند و ادویه ای شیمیایی:aldehydic

رایحه شیرین:sweet

رایحه ملایم و سبك: light

پاره ای از مواقع كمپانی های معتبر با توجه به شخصیت نهفته در رایحه عطریاتشان، دسته بندی هایی را درنظر می گیرند كه طبیعتا این دسته بندی ها مشتقاتی از تقسیمان اصلی اند با نام هایی پر معنا. نام هایی كه متناسب با احساس رایحه و شخصیت مصرف كننده است.

برای فهم دقیق تر مطلب می توان به چهار دسته بندی گرلن اشاره كرد.

گرلن علاوه بر در نظر گرفتن نوع روایح ( گلی ، شرقی ، چوبی و … ) برای عطریات خود دسته بندی شخصیتی را نیز ارایه كرده است.

این دسته بندی عبارت است از :

رایحه های اغواگر ، بی باك و جسور ، متبسم و سرزنده ، پر انرژی.

براي درك بهتر مطلب از عطر L’instant De Guerlain نام مي‌بريم. اين عطر در رده‌بندي كلي جزو روايح گلي است و در رده‌بندي خاص گرلن، رايحه اين عطر شخصيتي اغواگرانه دارد.

 

L’instant De Guerlain
1 نظر
  1. ملینا می گوید

    رایحه پایه مهمه
    اونی که بیشتر میمونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.