نکات مهم درباره پیوند مو

نکات مهم درباره پیوند مو

امروزه با بروز مشکلات و افزایش ریزش مو در آقایان و خانم‌ها این مسأله به معضل بزرگی در افراد تبدیل شده است. بروز مسائلی از قبیل استرس، نگرانی، عدم اعتماد به نفس، سر خوردگی و بروز برخی مسائل دیگرکه بطور مستقیم در زندگی افراد نقش مستقیم دارند.

خوشبختانه امروزه علم جدید و منحصر به فرد پیوند و ترمیم موتوانسته است با استفاده از تکنیک‌های این کار تمامی مشکلات افراد در این زمینه را مرتفع نموده و نگرانی آنها را به آسودگی خیال تبدیل نماید. اگر شما نیز جزو کسانی هستید که تا به حال برای درمان ریزش، کم پشتی و طاسی موی سرتان به روش‌های درمانی متعددی متوسل شده و هزینه‌های فراوانی را بابت آن متحمل شده‌اید و یا جزو کسانی هستید که اخیرا به فکر افتاده‌اید تا برای به دست آوردن موهای از دست رفته تان چاره‌ای بیندیشید اين مقاله مي‌تواند اطلاعات زيادي در زمينه پيوند مو در اختيارتان قرار دهد. به همين علت بر آن شديم تا گفتگوي اختصاصي با جناب آقاي دكتر نيلفروش‌زاده ترتيب داده و سئوالات خوانندگان را در اين رابطه با ايشان در ميان بگذاريم.

نکات مهم درباره پیوند مو
نکات مهم درباره پیوند مو

چرا پيوند مو در سال‌هاي اخير مورد توجه قرار گرفته است؟

تعداد معدودي از مردان مشكل طاسي خود را به خوبي پذيرفته و با آن زندگي مي‌كنند؛ ولي امروزه بيشتر آنها فعال‌تر برخورد كرده و براي به دست آوردن موي از دست‌رفته به دنبال هر درماني مي‌روند؛ از درمان‌هاي سنتي گرفته تا دارويي و جراحي. به نظر آنها داشتن مو مترادف است با جواني، زيبايي، زنده‌دلي، اطمينان و اعتماد به نفس. پژوهشگران در چندين مطالعه تاثيرات درماني طاسي را در مردان بررسي كرده‌اند. براي بسياري از مردان شروع از دست رفتن موها يك مرحله پراسترس در زندگي بوده و در مورد نظر ديگران در مورد خود نگران بودند. نتايج به دست آمده نشان داده وقتي كه فرد به واسطه از دست دادن موها اين حد پندار منفي در مورد خويش پيدا كند، دچار سر خوردگي شده و افسردگي كم كم بر او غالب مي‌شود و كيفيت زندگي او را تهديد مي‌كند. در چنين شرايطي بايد براي حفظ موهاي باقيمانده و به دست آوردن موهاي از دست‌رفته به دنبال بهترين راه‌حل بود. اين است كه در سال‌هاي اخير پيوند مو اين همه مورد توجه قرار گرفته است.

بيشتر مراجعه كنندگان به شما خانم ها هستند يا آقايان؟

با توجه به اينكه در سراسر جهان 60 درصد آقايان يا طاس هستند يا در مرحله از دست دادن موهاي خود قرار دارند، بيشتر مراجعان ما، مردها هستند.

دليل اصلي ريزش مو و كم مويي در مردان و زنان چيست؟

نکات مهم درباره پیوند مو
نکات مهم درباره پیوند مو

هر شاخه از موي سر انسان يك دوره رشد دارد كه به طور ژنتيكي براي آن طراحي شده و اين سيكل شامل رشد، پيري و ريزش است. به طور متوسط روزانه 50 تا 100 مو مي‌ريزد (البته در افراد مختلف متفاوت است) و با ريزش هر تار مو، موي جديد جاي آن را مي‌گيرد. مشكل زماني آغاز مي‌شود كه موهاي ريزش يافته بيشتر و سريع‌تر از موهاي رويش يافته و جديد باشد و يا رشد موهاي جديد ضعيف شود. در اين حالت پس از مدتي از تعداد كل موها كاسته شده و فرد متوجه كاهش حجم موهايش مي‌شود. اين علت اصلي ريزش مو مي‌باشد. در واقع عوامل مختلفي مي‌توانند بر دوره رشد اثر گذاشته و باعث ريزش موقت يا دائمي آن شوند. معمول‌ترين علت ريزش مو در آقايان، عامل پرقدرت آندروژنيك است. همان‌طور كه از نام آن پيداست، دو عامل مهم هورمون آندروژن و ژنتيك نقش اصلي را در اين نوع ريزش دارند. در خانم‌ها هم اين نوع ريزش مو ايجاد مي‌شود؛ ولي معمولاً باعث نازك شدن و ريزش منتشر مو در سر مي‌گردد. در آقايان بعد از بلوغ، به دنبال افزايش سطح هورمون‌هاي آندروژني، نازك شدن و عقب رفتن موهاي ناحيه پيشاني شروع مي شود.

پيوند مو به چه عواملي بستگي دارد؟ و آيا براي همه افراد و همه سنين به يك اندازه جواب مي‌دهد؟

به‌طور كلي افرادي كه مي توانند پيوند مو انجام دهند، شامل ريزش موي آندروژنتيك مردانه، زنانه با ريزش موي ژنتيكي، زنان با طاسي آندروژنتيك (مشابه الگوي مردانه) كه بهترين كانديد بين زنان مي‌باشند؛ زيرا موهاي ناحيه دهنده آنها تراكم بالايي داشته و احتمال ريزش ندارد. ريزش‌هاي موضعي در اطراف خط مو ناشي از جراحي كششي پوست صورت، ريزش موضعي ناشي از نحوه آرايش موها كشش زياد مو، اسكار ناشي از تصادف، سوختگي، جراحي يا بيماري‌هاي التهابي و عفوني در سر است كه با توجه به تراكم موهاي پشت سرشان تا 3000 الي 6000 تار مو كاشته مي‌شود. تعداد گرافت‌هايي كه در هر جلسه كاشته مي‌شود، به تراكم مو در ناحيه دهنده، رنگ مو و پوست، ميزان شلي پوست سر، ضخامت هر تار مو، و تعداد موها در هر فوليكول بستگي دارد.

چه افرادي نبايد مو بكارند؟

در صورتي‌كه در شرح حال بيمار و يا آزمايش‌هاي درخواست شده، بيماري مشاهده شود كه در عمل پيوند مو تداخل داشته باشد، اين عمل انجام نخواهد شد.

آقايان براي چه مواردي به شما مراجعه و بيشتر چه داروهايي مصرف مي‌كنند؟

همانطور كه اشاره شد، 60 درصد آقايان مواردي از طاسي را تجربه مي‌كنند و بنابراين بيشتر مراجعين مرد به دنبال درمان ريزش مو هستند. با توجه به اينكه درمان استاندارد و مورد تائيد FDA براي اين مشكل، تنها ماينوكسيديل موضعي 2 و 5 درصد و قرص فيناسترايد مي‌باشد، معمول‌ترين داروي تجويزي از اين نوع است.

پيوند مو غير از زيبايي، چه اثرات مثبت ديگري روي افراد دارد؟

نکات مهم درباره پیوند مو
نکات مهم درباره پیوند مو

به نظر بسياري از مراجعين، داشتن مو، مترادف است با جواني، زيبايي، زنده دلي، اطمينان و اعتماد به نفس.

لطفاً درباره هزينه و مدت عمل پيوند مو كمي توضيح دهيد.

عمل پيوند مو توسط يك تيم انجام مي‌شود كه مجموعه‌اي از افراد با تجربه و مطلع هستند و 4-6 ساعت ‌ طول مي‌كشد. قطعاً هزينه عمل پس از معاينه حضوري مشخص خواهد شد. البته با توجه به اينكه يك تغيير دائمي در موها ايجاد شده و ظاهر فرد چندين سال جوان‌تر و جذاب‌تر مي‌شود (به خصوص در خانم‌ها كه داشتن موي پر و زيبا آرزوي آنهاست)، پرداخت اين هزينه نوعي سرمايه‌گذاري باارزش در زندگي محسوب خواهد شد.

چند درصد از مراجعه كنندگان در نيمه راه پشيمان مي‌شوند؟

با توجه به اينكه عمل جراحي پيوند مو يك عمل سنگين است، بسياري از بيماران ممكن است نسبت به انجام آن ترديد داشته باشند؛ ولي بيماراني كه به كلينيك ما مراجعه مي‌كنند، چون نتايج خوب پيوند ساير بيماران و به خصوص افراد معروف را مي‌بينند نسبت به انجام اين عمل مصمم مي‌شوند.

آيا براي كساني كه مي‌خواهند پيوند مو انجام دهند، توصيه‌هاي خاصي داريد؟

بيماراني كه قصد انجام پيوند مو دارند، در شرايطي مراجعه كنند كه آمادگي كامل جسمي و روحي داشته باشند.

علت مراجعه افراد معروف، مسوولان اجرايي، هنرپيشه‌ها و مجريان براي پيوند مو، ليزر و زيبايي چيست؟

همان‌طور كه اشاره شد، چهره هر فرد عامل مهمي در تعاملات اجتماعي او محسوب مي‌شود و با توجه به اينكه كيفيت زندگي هر فرد به ارتباطات اجتماعي او نيز بستگي دارد، توجه به اين مورد براي هر فردي جذاب است.

از آنجایی که که شما تعداد بسیار زیادی عمل پیوند مو به ویژه براي افراد مشهور، سینمایی، ورزشی و … را انجام داده‌اید، آیا در ارتباط با اين افراد با مشکلی مواجه شده‌اید؟

خير، خوشبختانه نتایج ظاهری مثبت بوده و باعث جذب سایر افراد شده است. بزرگ‌ترین مشکلی که در ارتباط با این افراد وجود دارد، این است که غالبا آنها می‌خواهند سایرین متوجه تغییر شکل ظاهری‌شان نشوند و تقاضای آنها حفظ رازداری در مورد عمل آنهاست که ما هم اخلاقا به آن متعهد هستیم، اما به‌عنوان مثال در مورد یکی از چهره‌های معروف سیاسی وقتی که عکس جدید او را صفحه اول یکی از روزنامه‌ها و عکس قدیمی او به همراه ادامه مطالب در صفحات داخلی آن روزنامه به چاپ رسيد، خوانندگان متوجه تغییر ظاهری او شدند و یا در مورد یکی از کارگردانان معروف سینما که اتفاقا در یکی از فیلم‌های خود نیز نقش بازي کرده بود،

از آنجائی که پس از کاشت مو نقش یک فرد با سن کمتر از سن واقعی خود را بازی کرده بود، مردم با مقایسه او با فیلم‌های قبلی اش به تغییر ظاهری او پی بردند. البته برعکس آن هم موردی داشتیم که از مجریان معروف تلویزیون بودند و ایشان هنگام عزیمت به سفر حج این عمل را انجام داده‌اند و از آنجائی که باید موها کوتاه باشد، تا زمان بلند شدن موها و رویش کامل کسی متوجه تغییر چهره او نشد. در این موارد با اینکه ما ملزم به رعایت رازداری بودیم، ولی فعالیت هنری یا سیاسی این افراد باعث کشف تغییر ظاهری آنها شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.