لیزر ليپوليز و موارد استفاده از این ليزر

لیزر ليپوليز و موارد استفاده از این ليزر

ليپوليز به معناي تخريب بافت‌ چربي يا كم كردن بافت چربي مي‌باشد روش‌هاي مختلفي براي ليپوليز وجود دارد.

1- به كمك تزريق مواد داخل بافت چربي (فروتراپي)

2- به كمك امواج صوتي

3- ليزر هيپوليز

4- ليپوساكشن. اين سيستم ليزر در سال 2006 FDA تأييد شد. در اين روش با استفاده از فيبر نوري به داخل بافت چربي تابانده شده و در اثر تابش نور ليزر، چربي به صورت نيمه مايع درآمده و سپس از بدن خارج مي‌شود اين روش با بي‌حسي موضعي مي‌باشد. و مدت عمل بستگي به حجم منطقه بين 1 -3 ساعت طول مي‌كشد.

در پوست سوراخ‌هاي 1 -2 ميلي‌متري ايجاد مي‌شود و تحت بي‌حسي موضعي يك فيبر نوري باريك زير پوست وارد مي‌شود. به واسطه استفاده از ليزر ليپوفيز، لايه سطحي و زير پوست به هيچ‌وجه ناهمواري پيدا نمي‌كند و صاف و يكدست است. ابتدا تحت شرايط استريل موضع مورد نظر كاملاً بي‌حس مي‌شود (بي‌حسي موضعي) سپس سوراخ‌هاي كوچك ايجاد شده و ليزر انجام مي‌شود. در صورتي كه چربي كمتر از 500 ميلي‌ليتر باشد نياز به اقدام ديگري نيست ولي اگر چربي بيش از 500 ميلي‌ليتر باشد توسط مكش خفيفي تخليه مي‌شود.

لیزر ليپوليز و موارد استفاده از این ليزر
لیزر ليپوليز و موارد استفاده از این ليزر

چرا روش ليپوليزر طراحي شد؟

برخي از افراد خواهان آن بودند كه فقط يك بخش از بدنشان لاغر شود، مثل مچ پا و در ضمن افرادي كه به دنبال روش‌هاي ساده‌تر جراحي هستند، هيچ روشي را بهتر از ليپوليز پيدا نكرده‌اند تا آنها را به هدفشان برساند؛ چرا كه در اين روش لاغري، هم مراجعه‌كننده احساس درد بسيار ضعيفي دارد هم از روش بيهوشي استفاده نمي‌شود و فرد بسيار زود مي‌تواند به روند عادي زندگي‌‌اش ادامه دهد.

ليزر ليپوليز

لیزر ليپوليز و موارد استفاده از این ليزر
لیزر ليپوليز و موارد استفاده از این ليزر

 يكي از جديدترين شيوه‌ها براي لاغر شدن و كاهش چربي‌هاي زير پوست، روش ليزر ليپوليز است. در اين روش، همان‌طور كه از نامش پيداست، چربي‌ها توسط اشعه ليزر ليپوليز يا به عبارتي به صورت نيمه مايع در مي‌آيد. چربي‌هاي نرم شده يا از بدن خارج مي‌شود و يا به راحتي توسط بدن جذب مي‌گردد. حرفه‌اي‌ترين و جديدترين روش مقابله با چاقي، روش ليپوليز است. انرژي ليزر وارد سلول‌‌هاي چربي مي‌شود و آنها را متخلخل مي‌‌كند. محتويات داخل سلول‌ها وارد فضاي سلولي درون شبكه‌اي مي‌شود و از سيستم لنفاوي نيز عبور مي‌كند. روش ليزر ليپوليز براي چاقي موضعي بسيار مناسب‌تر است. ساكشن چربي به هيچ وجه انجام نمي‌شود و بدن خودش چربي‌هاي اضافي را دفع مي‌كند.

 مزاياي ليزر ليپوليز نسبت به ساكشن

 ليزر ليپوليز درد كمتر و تقدم كمتري دارد. تابش نور ليزر در بافت زير پوست باعث تحريك و ساخته شدن كلاژن و سفت شدن همزمان پوست مي‌شود. در تجمعات موضعي كوچك بافت چربي كه حجم كمي دارند ليپوليزر و ليپوساكشن قابل انجام است. مي‌توان از ليپوليز به دفعات تكراري هم استفاده نمود. بعد از انجام ليزر ليپوليز استراحت مطلق لازم نيست و 1 تا 3 روز استراحت در منزل كافي است. و به تدريج تورم خود به خود كم مي‌شود. البته پوشيدن گن بعد از ليپوليز و ليپوساكشن الزامي است. در همان روزها و هفته‌هاي اول نتايج ابتدايي مشخص مي‌شود و كاهش حجم چربي مشخص مي‌گردد ولي به علت تقدم نياز به 3 تا 12 هفته زمان براي رسيدن به نتيجه اصلي زمان مي‌خواهد. انجام ليزر ليپوليز براي چاقي منتشر و شديد مناسب نيست و براي چاقي‌هاي موضعي كاربرد بسيار بهتري دارد. ليزر ليپوليز مي‌تواند همراه با عوارضي نظير عفونت، تورم و سوختگي پوست باشد كه برخي از صاحب‌نظران روش معمولي ليپوساكشن را ترجيح مي‌دهند. به هر صورت انتخاب نوع روش با پزشك معالج مي‌باشد.

عمل ليزر ليپوليز

انرژي ليزر به طريق درست و سالمي وارد پوست شده و به داخل سلول‌هاي چربي نفوذ مي‌كند (لايه زيرپوستي يا subcutaneous) با نفوذ به ليزر داخل سلول‌ها، از خود اسيدهاي چرب، آب، گليسرول و يا تري‌گليسيريد آزاد مي‌كنند. تري‌گليسيريد‌ها از طريق سلول‌هاي چربي آزاد مي‌شوند و بدن ما از آنها به عنوان منبع تأمين كننده انرژي استفاده مي‌كند. سپس سلول‌هاي چربي به صورت جمع‌شده و چروكيده در مي‌آيند و اندازه آنها كاهش مي‌‌يابد. بعد از انجام اين عمل به اغلب مراجعه‌كنندگان به مدت 10 دقيقه دستگاه ارتعاش وصل مي‌شود تا تمام سلول‌هاي بدن تحريك شده و به بيشترين ميزان عملكرد خود برسند؛ به اين ترتيب متابوليسم بدن به ناگاه افزايش مي‌يابد و سوخت بيشتري به مصرف مي‌رسد و اين مسأله خود باعث كاهش وزن مي‌شود. در ضمن، ايجاد ارتعاش در بدن باعث افزايش جريان خون در آن ناحيه مي‌شود. دستگاه ارتعاش از داخل به خارج بدن عمل مي‌كند و مواد اضافي از بافت سلولي خارج مي‌شوند. تمام سلول‌هاي بدن تحريك مي‌شوند و خون و اكسيژن بيشتري به آنها مي‌رسد و به همين ترتيب متابوليسم بدن نيز تحريك شده و شروع به دفع سموم بيشتري مي‌كند. در طول مدت زمان 20- 30 دقيقه، 40- 60 گرم از چربي‌ها از بين مي‌روند. اين ارتعاش بعد از انجام عمل ليپوليز باعث مي‌شود كه بخشي از چربي‌هاي ديگرجذب بدن شوند.

عمل ليزر ليپوليز

 براي هر ناحيه از بدن چند بار ليپوليز نياز است؟ بسته به ميزان كاهش وزن، يعني مقدار چاقي افراد، معمولاً طي 9 جلسه، رضايت بيمار حاصل مي‌شود.
ليپوليز در كدام بخش‌هاي بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد؟  دور كمر و شكم  زيرشكم  بالا و ميان كمر  كپل‌‌ها و ران‌ها  بازوها و مچ پاها

 نتايج كار چه زماني مشهود مي‌گردد؟

معمولاً در نخستين جلسه مراجعه انتظار آن مي‌رود كه تغيير سايز در فرد رخ دهد. اگر سه هفته متوالي و هر هفته 40- 50 دقيقه اين كار انجام شود، مطمئناً متوجه تغييرات خوشايند آن خواهيد شد. البته در همان هفته اول پس از انجام ليپوليز نتايج اوليه آن كاملاً مشخص مي‌شود. حجم چربي‌ها در حال كاهش هستند و بعد از 3-10 هفته به نتيجه بهتري نيز مي‌رسيد. در واقع ليپوليزر يك روش آرايشي است كه هم باعث دفع چربي‌ها مي‌شود و هم پوست را سفت‌تر كرده و از پيري و شل شدن آن پيشگيري مي‌كند.

موارد استفاده از ليزر ليپوليز

 كاهش چربي‌هاي بدن به طور موضعي  كاهش چين و چروك‌ها و خطوط چهره  كاهش چروكيدگي‌ و انقباض پوست   كاهش سايز كل بدن   از بين بردن غبغب  FDA در سال 2009 روش ليپوليز را به عنوان روشي بدون درد و التهاب براي جواني پوست و از بين بردن چربي‌هاي اضافي بدن تأييد كرد. با استفاده از اين روش مي‌توان انتظار داشت كه فرد پس از سه جلسه، 5/7- 5/17 سانتي‌متر سايز كم كند و اين رقم در 12 جلسه به حدود 58 سانتي‌متر مي‌رسد.  حتي اگر هيچ تغييري در برنامه غذايي و فعاليت‌ها ايجاد نشود و بعد از ليپوليز باز هم همان برنامه قبلي ادامه يابد، مي‌توان انتظار را داشت كه بعد از جلسات 9 سانت وزن كم شود.

 چربي‌ها به كجا مي‌روند؟

اين چربي‌ها كه از ديواره سلول‌ها خارج مي‌شوند، توسط سيستم لنفاوي جذب و در آنجا شكسته مي‌شوند و بعد از اينكه كبد آنها را پردازش كرد، به انرژي تبديل مي‌شوند. اين فرايند طبيعي به بدن اجازه دفع چربي‌ها از طريق مدفوع و تعرق را مي‌دهد. در ساير روش‌ها، سلول‌هاي چربي از بين مي‌روند و نابود مي‌شوند؛ بنابراين روش ليپوليز چون باعث از بين رفتن سلول‌ها نمي‌شود، روش سالم‌تري است و فرد بدون عمل جراحي و بدون درد مي‌تواند به اندام دلخواهش نزديك‌تر شود.

 آمار و ارقام مربوط به چاقي در آمريكا:

 بيش از 58 ميليون نفر در آمريكا سنگين وزن هستند.  بيش از 40 ميليون نفر چاق هستند.  بيش از 3 ميليون نفر به چاقي مفرط دچارند.  بيش از 80 درصد فعاليت فيزيكي كافي ندارند.  بيش از يك‌چهارم جمعيت هميشه در حالت نشسته و بي‌تحرك هستند.  از سال 1990 تا امروز، آمار مربوط به ابتلا به ديابت نوع 2 در افراد 30- 40 ساله 78 درصد افزايش يافته است.  85 درصد از ديابتي‌ها به چاقي دچارند.  70 درصد از بيماران قلبي سنگين وزن هستند.  حدود 45 درصد از موارد مربوط به سرطان روده و سينه مربوط به افراد چاق است.  بيش از يك‌چهارم افراد چاق به فشار خون بالادچارند.

مزيت‌ها

 بعد از انجام عمل جاي بخيه و جراحي روي پوست ديده نمي‌شود.  بسيار سريع انجام مي‌شود و ايمني بالايي دارد.  فرد درد كمتري را تحمل مي‌كند.  بافت‌هاي چربي بدن شكل هموارتر و بهتري پيدا مي‌كنند.  نياز به بيهوشي و در نتيجه برخي عوارض جانبي ناشي از آن نيست.  پوست، شل نمي‌شود.

1 نظر
  1. رویا سلطانی می گوید

    با عرض خسته نباشید من در وبلاگهای دیگر خواندم که عمل لیزر لیپولیز را در یک جلسه انجام میدهند و اثرات عمل پس یک الی دو هفته نمایان میشود . لطفا هزینه عملهای مختلف مثل عمل لیزرلیپولیز و عمل کشیدن چشم را نیز اعلام کنید

    با نهایت تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.