علل بروز بیماری واریس

 اگر وضعيت كاري‌تان به‌گونه‌اي است كه ناچاريد مدام در حالت نشسته و يا ايستاده باشيد، قبل از آن كه بيماري واريس به سراغتان بيايد، و پشت پاهايتان از وريدهاي متورم و پيچ در پيچ قابل رويت عنكبوتي شكل احاطه شود، ورزش و حركت را در برنامه روزمره خود قرار دهيد.تحقيقات نشان مي‌دهد يك‌چهارم جمعيت زنان از بيماري واريس رنج مي‌برند، ولي اكثر آنها نسبت به اين بيماري بي‌تفاوت بوده و با خود درماني‌ از مراجعه به پزشك مي‌پرهيزند و تنها معدودي از اين جمعيت به پزشك مراجعه مي‌كنند.دكتر محمدرضا ظفرقندي، فوق‌تخصص جراحي عروق و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران، در گفتگو با «جام‌جم» مي‌گويد: اين بيماري اشكال مختلفي دارد كه طي آن وريدها و يا سياهرگ‌هاي درشت اندام‌ها بخصوص پا، برجسته، پيچ و خم‌دار شده و نمايي آبي‌رنگ پيدا مي‌كنند كه گاهي در حد مويرگ‌ها و برجستگي‌ آنها نمايي عنكبوتي پيدا مي‌كنند كه بيشتر در پاي زنان ديده مي‌شود.

علل بيماري‌

به گفته اين پزشك متخصص، «ارث» يكي از مهمترين عواملي است كه در پيشرفت اين بيماري نقش دارد، از طرفي ثابت نشستن و يا ثابت ايستادن، اضافه وزن، پوشيدن لباس‌هاي خيلي تنگ و استفاده از قرص‌هاي هورموني (استروژن  پروژسترون)‌ در ايجاد اين بيماري موثرند.

افرادي كه در معرض ابتلا به اين بيماري هستند بايد به پزشك مراجعه كنند تا برايشان جوراب استاندارد و مخصوص تجويز شود.

دكتر ظفرقندي با بيان اين مطلب مي‌افزايد: با اندازه‌گيري كلاس فشار جوراب، فشار لازم براي بازگشت خون ايجاد مي‌شود كه نقش بسيار موثري در تنظيم و جلوگيري از پيشرفت بيماري دارد.

اگر واريس‌ كنترل نشود…

در صورت عدم كنترل بيماري، واريس در وريدها افزايش قابل توجهي خواهد داشت كه در نهايت عضلات پا شروع به درد و احساس سنگيني خواهد داشت. به گفته اين فوق‌تخصص عروق، در صورت پيشرفت بيماري، فرد شب‌ها با سنگيني عضلات، كوفتگي و درد مواجه مي‌شود كه ناچار است براي التيام درد، پاهايش را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهد.

با پيشرفت واريس، بيماري خود را به شكل تغيير رنگ (لكه‌هاي قهوه‌اي)‌ و چرمي شكل شدن پوست نشان مي‌دهد كه در نهايت به ايجاد زخم‌هاي واريسي منجر مي‌شود كه خود به خود در قسمت‌هاي تحتاني ساق پا به وجود مي‌آيد و به راحتي قابل علاج نيستند.

گفتني است اگر تورم بيش از حد يا وقتي پوست روي وريدهاي واريسي پوسته‌پوسته شده، زخمي تغيير رنگ داد يا مستعد خونريزي شد، احتمال ابتلا به درماتيت (التهاب پوست)‌ ناشي از توقف خون در رگ وجود دارد. يا اگر وريدهاي واريسي قرمز رنگ هستند بايد به پزشك مراجعه شود زيرا احتمال دارد فرد به فلبيت (التهاب رگ)‌ مبتلا شده باشد، بنابراين بهتر است شخص در هر مرحله‌اي از بيماري به پزشك مراجعه كند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اين كه واريس، در هر مرحله درمان‌هاي مختلفي دارد، متذكر مي‌شود: در واريس‌هاي خفيف، مي‌توان با روش‌هاي تزريق موادي داخل رگ‌‌هاي واريسي (اسكلروتراپي)‌ باعث بهبود و جمع شدن رگ‌هاي واريسي شد ولي اگر بيماري در مراحل پيشرفته‌تر باشد، مي‌توان به شكل درمان‌هاي سنتي (عمل جراحي و خارج كردن رگ‌هاي خراب شده)‌ و روش‌هاي پيشرفته استفاده از ليزر داخل وريدي، وريدهاي واريسي را روي هم خواباند و جمع كرد كه هر يك از اين روش‌هاي درماني و تركيبي مستلزم نظر و صلاحديد پزشك متخصص است تا از اين طريق از تبديل بيماري ساده‌اي همچون واريس به يك بيماري پيشرفته و صعب‌العلاج جلوگيري شود.

دكتر ظفرقندي، ورزش را يكي از عوامل مهم پيشگيري از بيماري بيان كرده و يادآور مي‌‌شود: محيط‌هاي گرم و داغ از قبيل سونا و حمام مي‌تواند در پيشرفت بيماري موثر باشد.

چه كنيم واريس نگيريم‌

به گفته اين پزشك متخصص، كساني كه در ابتداي ابتلا به بيماري هستند، مي‌توانند با مراجعه به پزشك و پوشيدن جوراب مخصوص بيماري خود را درمان كنند.

در اين ميان افرادي كه به اين بيماري مبتلا نيستند ولي فاكتورهاي خطر از قبيل (ارث)‌ و (مشاغل نشسته)‌ را دارند، مي‌توانند با پوشيدن جوراب‌هاي استاندارد از بروز اين بيماري پيشگيري كنند.

«اين بيماري پرهيز غذايي خاصي ندارد و با عدم اضافه وزن مي‌توان تا حد زيادي از پيشرفت بيماري پيشگيري كرد.»

اين عضو هيات علمي دانشگاه با اعلام اين مطلب مي‌افزايد: «يبوست» مي‌تواند تا حد بسيار زيادي باعث تشديد بيماري شود.

مثلا هموروئيد كه نوعي واريس در ناحيه مقعد است، بر اثر يبوست بروز مي‌كند و به نام (بواسير)‌ شناخته مي‌شود و اگر اين عارضه در ناحيه «مري» ظهور پيدا كند به آن واريس مري گفته مي‌شود.

دكتر ظفرقندي در پايان با اشاره به اين‌كه اگر واريس در طولاني مدت درمان نشود باعث ايجاد زخم واريسي و لخته خون در وريدهاي واريسي به نام (ترومبو فلبيت)‌ مي‌شود، مي‌افزايد: بهتر است همه افراد بخصوص خانم‌هايي كه در پا و اندام تحتاني خود علايمي از واريس مشاهده كردند، قبل از پيشرفته شدن بيماري خود به پزشك متخصص عروق مراجعه و با پيگيري، بيماري خود را درمان كنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.