شپش یک بیماری خطرناک ولی قابل درمان

متخصص پوست و مو در خراسان جنوبی گفت: شپش در واقع روی مو سر انسان به وجود آمده و قابل درمان است.

دکتر عصمت شبان در گفت وگو با ایسنا، در خصوص خارش سر کودکان گفت: هر فردی ممکن است به شپش سر مبتلا شود شپش‌ها در واقع حشرات کوچک و خاکستری هستند که روی پوست سر انسان زندگی کرده و طول این حشره بالغ بر یک تا سه میلی متر است.

وی افزود: این حشرات توانایی پرواز یا جهیدن و یا نفوذ به درون پوست سر را ندارند اما شش پای آنها کاملا به موی سر افراد می‌چسبد.

این متخصص پوست و مو با اشاره به راه های شناخت شپش در موی سر، اظهار کرد: شوره سر در واقع پوست مرده‌ای است که به راحتی از مو جدا می‌شود اما تشخیص درست وجود شپش روی موی سر تنها توسط پزشک انجام می شود.

شبان با بیان علائم پیدایش این حشره مضر روی موی انسان ها، عنوان کرد: خارش شدید بدون علت سر، عفونت پوستی و زرد زخم در پشت سر و پشت گوش، وجود غده لنفاوی متورم و دردناک در نواحی پس سر و پشت گوش از جمله علائم وجود این نوع حشره روی موی سر انسان است.

وی با اشاره به راه‌های انتقال شپش به موی سر انسان، اظهار کرد: این نوع حشره از طریق تماس مستقیم افراد سالم با آلوده، تماس غیرمستقیم به صورت استفاده از وسایل شخصی روی موی سر افراد بوجود می‌آید.

وی در خصوص درمان این نوع بیماری، عنوان کرد: همه افرادی که ساعت‌های طولانی در کنار یکدیگر هستند مانند اعضای یک خانواده درصورت مشاهده این نوع حشره روی موی سر آنها باید وسایل شخصی خود از جمله شانه، کلاه، شال، روبالشتی را در آب داغ جهت ضدعفونی شست وشو دهند.

شبان در خصوص راه های پیشگیری از ایجاد شپش سر، خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت فردی، پرهیز از تماس با اشیاء و لباس‌های آلوده و گزارش موارد افراد آلوده به نزدیکترین واحد بهداشتی درمانی از جمله راه های پیشگیری از ایجاد شپش روی موی سر افراد به شمار می رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.