حفظ جوانی و زیبایی: از دوری از دود و دم تا همنشینی با آب!

زیبایی هدیه ایست الهی که برای حفظ آن باید از نوجوانی تلاش کرد ، دستورات زیر برخی از راههای مفید برای حفظ جوانی و زیبایی میباشد:

۱- از مواجهه با آفتاب دوری کنید

تخمین زده میشود که ۸۰% پیری پوست در اثر آفتاب ایجاد میشود.اشعه ماوراء بنفش در آفتاب عامل اصلی در پیر شدن پوست است. حتماً در طول روز از یک ضد آفتاب وسیع الطیف استفاده کنید.بیاد داشته باشید که اشعه ماوراء بنفش آفتاب از ابر،هوای مه آلود و شیشه پنجره ها عبور میکند.

sun
حفظ جوانی و زیبایی

۲ – قلیان و سیگار نکشید

نیکوتین در هر شکلی منجر به از بین رفتن زیبایی و ایجاد چروک میشود. نیکوتین همچنین منجر به شل شدن و افتادگی پوست و زرد شدن پوست میشود. پک زدن به سیگار و قلیان باعث بوجود آمدن خطوط چروک عمیق در اطراف دهان میشود.

photolibrary_rf_photo_of_woman_smoking
حفظ جوانی و زیبایی

۳- مقدار کافی آب بنوشید

حداقل روزانه یک لیتر آب بنوشید.آب برای عملکرد سالم وصحیح سلولها و همچنین دفع مواد زائد از بدن لازم است.افرادیکه ورزش میکنند یا در هوای گرم زندگی میکنند یا مقدار زیاد نمک مصرف میکنند و یا داروهای ادرار آور مصرف میکنند، باید مقادیر بیشتری آب مصرف کنند.

۴- تغذیه متعادل داشته باشید

در تغذیه روزانه خود مقدار کافی میوه و سبزیجات بگنجانید. از گوشت بدون چربی وماهی استفاده کنید.از مواد قندی و نشاسته بمقدار متوسط استفاده کنید.

Best-Fruits-for-Skin-Care
حفظ جوانی و زیبایی

۵- از مکملهای غذائی آنتی اکسیدان استفاده کنید:

رادیکالهای آزاد در بدن در اثر آلودگی هوا، التهاب، آفتاب و بطور طبیعی با گذشت سن ایجاد میشوند. رادیکالهای آزاد منجر به آسیب پوست و پیرشدن پوست و ازدست رفتن زیبایی میشوند. مطالعات علمی نشان داده ترکیباتی مثل روی(زینک)، ویتامینهای A-C-Eو سلنیوم اثرات رادیکالهای آزاد را در بدن کاهش میدهند. این ترکیبات هم به شکل خوراکی وهم موضعی وجود دارند. در مورد مصرف آنها با پزشک پوست مشورت کنید.

۶- وزن خود را ثابت ومطلوب نگهدارید:

بالا وپائین کردن وزن آسیبهای جبران ناپذیری به پوست وارد میکند. با کم و زیاد شدن وزن قدرت ارتجاعی پوست از بین رفته، پوست شل وافتاده میشود.البته از ترکهای پوستی که در اثر چاقی ایجاد میشوند نباید غافل شد. لاغری بیش از اندازه با سؤ تغذیه منجر به پیری زودرس پوست میشود.

۷- از ترکیبات رتینوئیک اسید وآلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید

انواع مختلف این ترکیبات به شکل کرم موضعی در دسترس میباشند.این ترکیبات وقتی به اندازه کافی استفاده شوند، منجر به افزایش ساخت کلاژن و الاستین در پوست شده و همچنین رنگ پوست را نیز روشنتر میکنند. در مورد مصرف این ترکیبات با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید.

۸- درست وبه اندازه کافی بخوابید

بهترین حالت برای خوابیدن، خوابیدن به پشت میباشد. همچنین خواب در طول شبانه روز باید کافی بوده وکم نباشد.

best-skin-care-products-1
حفظ جوانی و زیبایی

۹- از اثرات بوتاکس(دیسپورت)استفاده کنید

چروکهائی که در اثر انقباض عضلات صورت ایجاد میشوند، با بوتاکس قابل پیشگیری و درمان هستند.ازجمله این چروکها میتوان به خطوط اخم وچروکهای عمیق اطراف چشم اشاره کرد.استفاده از بوتاکس روشی مؤثر و بدون عارضه برای از بین بردن چروکهائی است که با دارو قابل برطرف شدن نمی باشند. بوتاکس به شکل تزریقی است. در مورد مصرف بوتاکس با پزشک پوست خود مشورت کنید.

۱۰- مصرف هورمونهای جایگزین را در نظر داشته باشید

در صورتیکه حوالی سنین یائسگی هستید، مصرف هورمونهای جایگزین در جلوگیری از پیر شدن پوست بسیار مؤثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.