جلوگیری از آسیبهای پوستی و خشكي هوا دز زمستان

جلوگیری از آسیبهای پوستی و خشكي هوا در زمستان

هر ساله با فرا رسيدن فصل زمستان و خشكي هوا، مراجعات متعددي از سوي بيماراني كه مبتلا به خشكي پوست و اگزما هستند، صورت مي‌گيرد. خشكي و التهاب پوست دست كه ما به آن اگزما مي‌گوييم، مي‌تواند دلايل بسيار زيادي داشته باشد؛ ولي بيشتر اين علل را مي‌توان در يكي از دو گروه زير طبقه‌بندي كرد:

جلوگیری از آسیبهای پوستی و خشكي هوا دز زمستان
جلوگیری از آسیبهای پوستی و خشكي هوا دز زمستان

1- آسيب‌هاي پوستي ناشي از تماس با مواد خارجي 

2- آسيب‌هاي پوستي ناشي از حساسيت داخلي

 خشكي دست 

اگزماي دست بسيار شايع است. اين بيماري در اكثر مردم ابتدا به صورت زبري و خشكي دست‌ها شروع شده و كم‌كم تبديل به ضايعات قرمز، ملتهب، پوسته‌پوسته و باعث خارش مي‌شود. تماس زياد با آب، هواي خيلي خشك، صابون‌ها، مواد پاك كننده، پودرهاي رختشويي، حلال‌ها، مواد شيميايي يا دستكش‌هاي لاستيكي و حتي مواد بكار رفته در كرم‌ها و فرآورده‌هاي بهداشتي مي‌توانند اگزماي پوست ايجاد كنند. وقتي پوست قرمز و خشك شد، حتي مواد بي‌ضرري مانند آب و محصولات بهداشتي هم مي‌توانند موجب تحريك بيشتر پوست و تشديد ضايعه شوند.

 حساسيت پوستي 

زمينه پيدايش واكنش‌هاي حساسيت پوستي، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث مي‌رسد. پوست اين افراد پس از تماس با بسياري از مواد كه در حالت عادي براي ساير مردم آزاد دهنده نيست، دچار قرمزي، خارش و ساير علايم حساسيت مي‌شود. ممكن است براي رسيدن به تشخيص دقيق، انجام آزمايش‌هاي ميكروسكوپي و بررسي بيشتر پوست هم لازم باشد. اگر پزشك به اين نتيجه برسد كه ضايعه پوستي شما به خاطر حساسيت به بعضي مواد موجود در محيط است، احتمالاً آزمايش را درخواست مي‌كند كه اصطلاحاً آن را تست «Patch test» مي‌نامند.در اين آزمايش بعضي از مواد كه حساسيت‌زا هستند، به پوست چسبانده مي‌شود تا وجود آلرژي نسبت به آنها مشخص گردد.

براي جلوگيري از آسيب رسيدن به پوست 

با پوشيدن دستكش مي‌توان از دست‌ها در برابر صابون، پاك‌كننده‌ها و ساير مواد شيميايي مراقبت كرد. هميشه در آشپزخانه و حمام يك جفت دستكش داشته باشيد و در موقع شستشوي ظروف و لباس از آن استفاده كنيد. از آنجايي كه بسياري از افراد نسبت به دستكش‌هاي لاستيكي حساسيت دارند، بهتر است زير آن دستكش نخي بپوشند. همچنين به محض سوراخ شدن و پاره شدن دستكش، آن را دور بيندازيد. زماني كه از دستكش استفاده نمي‌كنيد، آنها را در هواي آزاد آويزان كنيد تا خشك شوند. هميشه حتي وقتي لباس‌هاي شسته شده را تا مي‌كنيد، سبزي پاك مي‌كنيد، آب ليمو مي‌گيريد و يا رب گوجه‌فرنگي تهيه مي‌كنيد، دستكش داشته باشيد. هنگام شستن دست‌ها از آب ولرم استفاده كنيد و اگر حلقه و انگشتري داريد، آن را خارج كنيد. در زمستان از دستكش چرمي استفاده كنيد. براي نرم و مرطوب نگه داشتن پوست دست‌ها از يك فرآورده مناسب استفاده كنيد. اين گونه فرآورده‌ها را بايد در روز چندين بار به دست‌ بماليد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.