تاریخچه عطر و ادکلن

در قرن ۱۸ با ساخت ادکلن ( Eau de cologne ) انقلابی در صنعت عطر سازی به وقوع پیوست . ادکلن که در آن زمان ترکیبی بود از گیاهان رزماری، نارنج و لیمو موارد استفاده فراوانی داشت .

قرن ها پیش از این عطر به عنوان ماده ای برای خوشبو کردن محیط در مراسم مذهبی مصریان سوزانده می شد . در آن زمان استفاده از این مواد خوشبو تنها به آیین ها و تشریفات مذهبی اختصاص داشتند ، اما به تدریج از این مواد برای ساختن پماد جهت تسکین و درمان زخم های پوستی نیز استفاده شد.

تاریخچه عطر و ادکلن

در طول قرن هفدهم ، استفاده از بوی خوش و عطر کاملا در بین مردم رایج شد . دستکش های معطر در فرانسه به بازار آمد و در سال ۱۶۵۶ بود که اولین صنف سازندگان عطر تاسیس شد . استفاده از عطر در کشور فرانسه بیش از سایر نقاط جهان به سرعت افزایش پیدا کرد .

در قرن ۱۸ با ساخت ادکلن ( Eau de cologne ) انقلابی در صنعت عطر سازی به وقوع پیوست . ادکلن که در آن زمان ترکیبی بود از گیاهان رزماری، نارنج و لیمو موارد استفاده فراوانی داشت، از آنجمله می توان به استفاده از آن برای خوشبو کردن آب حمام ، خوشبو کردن نوشیدنی ها و شکر، بعنوان شستشو دهنده و خوشبو کننده دهان ، جزئی از مواد سازنده پمادها و . . . اشاره کرد .

برای اولین بار در قرن هجدهم ، در فرانسه عطر به صورت مایعی درون بطری های شیشه ای تزیینی به بازار آمد و شیشه های عطر کم کم بین مردم محبوبیت پیدا کردند . در قرن نوزدهم ، انقلاب فرانسه ناخواسته باعث شد تا شور و شوق مردم این کشور برای استفاده از عطر کم شود . اما بعد از گذشت چند سال مردم مجددآ جرات پیدا کردند که میل شدیدشان را برای استفاده از کالاهای لوکس ، از جمله عطر ابراز کنند . از آن زمان تا کنون بوهای جدید در شیشه های مخصوص عطر با طرح ها و بسته بندی های متنوع به بازار عرضه می شود .

کار با عطر یک حرفه قدیمی است که نیاز به طبع لطیف و مهارت خاصی دارد. یونانی ها و رومی ها نوشیدنی های خود را با رز و بنفشه معطر می کردند . اما در هر حال تقطیر سیستماتیک عطرها در قرون وسطی به وسیله دانشمندان مسلمان صورت گرفت . تاجرهای ونیزی ادویه جات و عطرهای جمع آوری شده از کاروان های آسیایی را به وسیله کشتی ها و وسایل حمل و نقل آن زمان در سرتاسر اروپا پخش می کردند .

اسانس ها بسیار فرارند و از گل ، برگ ، میوه و علف ها و ریشه های گیاهی به دست آمده و در بیشتر موارد از یک قسمت خاص از گیاه به دست می آیند . به عنوان مثال از گل رز ، شکوفه های نارنج ، هسته بادام ، برگ آویشن ، پوست دارچین ، چوب سندل یا سرو و میوه جوز هندی می توان نام برد . این روغن ها از سرتاسر جهان فراهم می شوند . چوب سندل که بسیار گران نیز هست از هندوستان ، گل های رز از بلغارستان ، آفریقای شمالی و فرانسه و . . . ، نمونه محصولات حیوانی نیز مشک ( مشک از غده کوچکی در نزدیک آهوی مشک زای نر ) و بیدستر ( بیدستر از ترشحات حیوانی شبیه به خز به دست می آید ) هستند. از آن جا که تقاضا برای مصرف عصاره ها روز به روز افزایش می یابد ، برای همین عطرهای صنعتی به طور روزافزونی جای عطرهای طبیعی را می گیرند .

قبل از این که یک عطر الکلی در شیشه بسته بندی و به بازار ارایه شود ، باید مدتی نگهداری شود و این زمان به خاطر آن است که اگر چربی و یا نوعی از مواد اولیه در عطر وجود داشته باشد ، رسوب داده و جدا شود . این زمان دو ماه به طول می انجامد . عطرهای الکلی بهتر است در ظروف شیشه ای نگهداری شوند و از ورود هوا و نور در آنها جلوگیری شود .

● مواد سازنده عطر هر نوع عطر دست‌کم از سه جزء تشکیل یافته است که فراریت و وزن ‏مولکولی آنها تا حدی باهم تفاوت دارند .

▪ جزء اول جزء اول که تاپ نوت نامیده می شود، فرارترین ماده و مشخصترین بو را در دارا بوده ‏و در تولید عطر کاربرد دارد .‏

▪ جزء دوم جز دوم که میدل نوت نامیده می شود ، کمتر فرار است و عموما عصاره یک ‏گل ( بنفشه ، یاس و غیره ) است .‏

▪ جزء سوم آخرین جزء یا اندنوت ، کمترین فراریت را دارد و معمولا یک رزین یا پلیمر مومی ‏است.‏

● سیوتون ، اصلی‌ترین سازنده عطر بیشتر عطرها اجزای بسیاری دارند و از لحاظ شیمیایی غالبا مخلوطهای ‏کمپلکس هستند . با پیشرفت تجزیه مواد عطر طبیعی ، مصرف ترکیبات آلی ‏سنتزی خالص که بوی آنها همانند بوی عطر خاصی می‌باشد ، بسیار ‏معمول شده است . نمونه آن سیوتون ، یک کتون حلقوی است که از سیویت ‏بدست می‌آید . سیویت ، ماده‌ای است که از غده‌های گربه سیویت ترشح ‏می‌شود . گربه سیویت ، حیوانی شبیه به گربه است که در اتیوپی و افریقای ‏مرکزی یافت می‌شود .‏ سیوتون در عطر سازی ارزش بسیار دارد .

امروزه سیوتون بصورت سنتزی ‏موجود است . برای سنتز سیوتون ، نخست ۸ ، هگزادکان ، دی ‏کربوکسیلیک اسید تهیه می‌کنند و سپس آنرا بصورت حلقه در می‌آورند . یون توریم ( Th+۴ ) کاتالیزور بسته شدن این حلقه است . سیویت ، مانند مشک ، مجموعه‌ای از مواد جاذب جنسی است . این مواد ‏جاذب جنسی در عطرهای موثر با زیرکی بوسیله بوهای گل و گیاهی ‏پوشانده می‌شوند . جاذبه اولیه از بوی خوش حاصل می‌شود . اما اثر ‏اساسی ناشی از سیویتون یا مشک است .‏

● سایر ترکیبات عطر ترکیبات دیگری که در عطرها بکار می‌روند ، شامل الکلها و استرهایی با وزن ‏مولکولی زیادند . یک نمونه ، ژرانیول ( با نقطه جوش‎‎‏ ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد ) یک جزء اصلی از ‏روغن ژرانیوم ( شمعدانی معطر ) ترکیه‌ای است .‏ استرهای این الکل ، برای ساختن ماده معطر سنتزی که بوی رز دارد ، در ‏عطرسازی بکار می‌رود .

مثلا استری که از واکنش میان ژرانیول و اسید فرمیک تشکیل می‌شود ، بوی رز دارد .‏ عطرها نوعا ۱۰% تا ۲۵% اسانس عطر و ۷۵% تا ۸۰% الکل و یک ثابت ‏کننده برای نگه داشتن روغن‌های اسانسی دارد . عطرها به بیشتر مواد ‏آرایشی افزوده می‌شوند تا محصول بدست آمده بوی مطلوب داشته باشند ؛ ‏این مواد بوهای طبیعی و دیگر اجزایی مانند مواد جاذب جنسی را می‌‏پوشانند . آنها بعلت داشتن الکل ، خاصیت ضدعفونی و باکتری‌کشی ‏ملایمی دارند .‏

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.