به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

ناخن‌ها جزء مهمي از دست‌ها هستند و بنابراين به مراقبت ويژه نياز دارند. مشاهده دست‌هايي كه از آنها به خوبي مراقبت شده، با ناخن‌هاي سالم و تميز هميشه لذت بخش است و برعكس، ناخن‌هاي ناسالم و كثيف منظره زشتي دارند و به عبارت ديگر، براي آنكه ناخن‌ها و دست‌هاي‌تان زيبا به نظر برسند، بايد آنها را تميز نگاه داريد و به سلامت‌شان اهميت دهيد.

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید
به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

براي اين منظور رعايت نكات زير ضروري است:

لااقل روي يك‌بار به دستتان كرم مرطوب‌كننده بماليد. دست‌هايي كه پوست خشك دارند، سريع‌تر چروك و پير به نظر مي‌رسند و زودتر هم آسيب مي‌بينند.  هنگام شست‌وشوي ظرف‌ها و استفاده از مواد شيميايي و باغباني، حتماً دستكش به دست كنيد.   دست‌هاي‌تان را از نور مستقيم خورشيد دور نگاه داريد.  هميشه دست‌هاي‌تان را خشك كنيد و هفته‌اي يك‌بار با استفاده از روغن‌هاي گياهي ماساژ دهيد.

حمام دست‌ها با مواد گياهي
مقداري آب را بجوشانيد و يك قاشق غذاخوري گياهان مختلف (بابونه، گزنه و يا كالندولا) به آن بيفزاييد. بگذاريد تا محلول كمي سرد شود و بعد انگشتان خود را به مدت 15- 20 دقيقه داخل محلول فرو ببريد. سپس كاملاً بشوييد و بعد از خشك كردن به آنها مرطوب كننده بزنيد.

نكاتي مربوط به مراقبت از ناخن‌ها

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید
به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

 براي سفت شدن ناخن‌هايي كه نرم و آسيب پذيرند، هر يك روز در ميان، آنها را به مدت 20 دقيقه در روغن زيتون گرم قرار دهيد. براي تميز كردن لكه‌ها و چرك‌ها از روي ناخن‌ها، يك قاشق غذاخوري آب‌ليمو را در يك فنجان آب حل كرده و  ناخن‌هاي خود را به مدت چند دقيقه داخل آن بگذاريد. سپس دست‌ها را با آب گرم شسته و مرطوب كننده بماليد. از بين بردن لايه خارجي ناخن، كار عاقلانه‌اي نيست؛ چرا كه ناخن‌ها را مستعد عفونت مي‌كند. تا مي‌توانيد از لاك پاك‌كن و استون استفاده نكنيد. و در صورت استفاده، هفته‌اي يك‌بار بيشتر اين‌كار را انجام ندهيد. اگر عادت به استفاده از لاك ناخن داريد، هر از چند گاه يك‌بار به ناخن‌ها استراحت دهيد؛ يعني چند روز بگذاريد بدون لاك بمانند تا ناخن‌ها بدرنگ و تيره نشوند. براي جلا دادن ناخن‌ها كمي روغن وازلين روي آنها بماليد و بعد با يك پارچه نرم روغن را از سطح ناخن‌ها تميز كنيد. اگر روزي يك‌بار اين‌كا را انجام دهيد، آنها براق مي‌شوند، اگر ناخن‌هاي‌تان شكننده و بي‌دوام هستند، مصرف سيليسيوم ويتامن B و MSM (متان سولفوتيل متيل) را افزايش دهيد. هيچگاه و تحت هيچ شرايطي ناخن‌ها را نجويد؛ زيرا براي ناخن‌ها بسيار خطرناك است.

اگر عادت به انجام اين‌كار داريد، هر چه زودتر عادت ناسالم خود را ترك كنيد. هر گاه دست‌هاي خود را مي‌شوييد آنها را به خوبي خشك كنيد و كمي كرم دست يا لوسيون روي آنها بماليد تا صابون و ساير مواد شست‌وشوي دست‌ها باعث خشكي و شكنندگي ناخن‌ها نشوند. بهترين زمان براي سوهان كشيدن ناخن‌ها زماني است كه هنوز روي ناخن‌ها لاك داريد. اين‌كار مانع از شكستگي و شكاف ناخن‌ها مي‌شود. براي ناخن‌هاي شكننده و بي‌دوام، استفاده از لاك ناخن پيشنهاد مي‌شود. دست كم از نوع بي‌رنگ آنها استفاده كنيد. با اينكه دست‌ها مهم‌ترين عضو بدن براي انجام كارهاي روزمره هستند، مراقبت از آنها غالباً فراموش مي‌شود. دست‌هاي ما مرتباً با آب، مواد شيميايي، گرما و سرما در تماسند و تمام اينها به پوست دست آسيب مي‌رسانند.

تهيه كرم مخصوص دست به روش خانگي 

به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید
به زیبایی دست ها و ناخن هایتان توجه کنید

يك قاشق چايخوري عسل را با 3 قاشق غذاخوري كره تركيب كرده و يك قاشق غذاخوري گياه به آن بيفزاييد (هرگياهي را كه بيشتر دوست داريد). اين كرم را روي دست‌هاي‌تان بماليد تا نرم و لطيف شوند

براي پوست‌هاي خشك

يك قاشق غذاخوري گليسيرين را با يك زرده تخم‌مرغ و دو قاشق غذاخوري روغن گياهي، آب يك ليموي متوسط، حدود 100 گرم از نوعي گياه و كمي آب گرم تركيب كنيد و از محلول فوق هفته‌اي دوبار به دست‌هاي‌تان بماليد. پوست دست بسيار نازك و ظريف است و نياز به مراقبت ويژه دارد. بنابراين دست كم روزي چهار بار، دست‌هاي‌تان را مرطوب كنيد. هفته‌اي يك‌بار از كرم صورت براي دست‌ها نيز استفاده كنيد (قبل از خوابيدن). اگر دست‌هاي‌تان زياد خشك مي‌شوند، بعد از شست‌وشو با صابون كمي نمك روي آنها بريزيد و زير شيرآب، با نمك بشوييد. بعد از شست‌وشو حتماً از مرطوب‌كننده استفاده كنيد. دست‌هايي كه چرب هستند را با استفاده از آرد گندم به حالت طبيعي درآوريد.

به اين صورت كه آرد گندم را روي دست‌ها بماليد و با آب آنها را بشوييد. كرم‌هاي مخصوص دست معمولاً شب‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين كرم‌ها مواد مغذي را به پوست دست‌ها مي‌رسانند و از خشك شدن آنها جلوگيري مي‌كنند. در فصل سرد سال، اين كرم را با لايه‌اي ضخيم‌تر روي سطح پوست بماليد تا چرب‌تر شوند. مي‌توانيد از گليسيرين، وازلين، روغن گل آفتابگردان، پارافين و سيليكون نيز استفاده كنيد. كرم‌هايي كه حاوي ويتامين A,E و C هستند، از ايجاد نقاط تيره روي پوست دست و پيري زودرس آن جلوگيري كرده (مثل كرم كراتين) و ناخن‌ها را نيز تقويت مي‌كنند. براي تقويت و استحكام ناخن‌هاي ضعيف و شكننده بايد صبور باشيد؛ چرا كه مدت بيشتري طول مي‌كشد تا تقويت شوند.

ناخن‌هاي كمرنگ و رنگ پريده كمبود آهن خون را نشان مي‌دهند. ناخن‌هايي كه به رنگ آبي متمايل هستند، نشان مي‌دهند كه عملكرد قلب ضعيف است.

ناخن‌هاي زرد رنگ نشان دهنده عملكرد ضعيف كبد مي‌باشند و نقاط سفيد كوچك روي سطح ناخن‌ها خبر از كمبود كراتين و يا افزايش ميزان اوره مي‌دهند. دست‌هاي ما غده چربي بسيار كمي دارند و اين باعث مي‌شود خيلي زود خشك شوند. تماس با مواد شيميايي، آلودگي‌ها و … نيز باعث آسيب‌هاي بيشتر مي‌شود.

براي رفع زبري پوست دست‌ها، آب يك عدد گوجه‌فرنگي را گرفته و 2-3 قاشق غذاخوري گليسيرين به آن بيفزاييد و دست‌ها را با آن ماساژ دهيد و بعد از 3-4 دقيقه بشوييد و كاملاً خشك كنيد. براي نرم كردن دست‌ها نيز 30 گرم عسل را با يك عدد سفيده تخم‌مرغ و 1 قاشق چايخوري گليسيرين تركيب كنيد و به دست‌تان بماليد؛ به‌طوري كه خمير روي دست‌ها را بپوشاند. سپس آنها را با آب بشوييد. بعد از هر بار مانيكور كردن، دست‌ها را مرطوب كننده بزنيد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.