برخي نكات كليدي براي انتخاب كرم ضد آفتاب مناسب

برخي نكات كليدي براي انتخاب كرم ضد آفتاب مناسب

چيزي به گرم شدن دوباره هوا نمانده است و مثل هميشه استــــــــفاده از كرم‌هـــاي ضد آفتاب و كلاه در روزهاي آفتابي اولين توصيه پزشكان براي مراقبت و حفظ سلامت پوست است. اما نبايد نگران باشيد، چرا كه با كمي توجه و رعايت نكات ايمني مي‌توانيد خود را از بسياري خطرات مثل سرطان پوست دور نگاه داريد.
سرطان پوست شايع‌ترين شكل سرطان است و زنان زير 39 سال بيش از ديگران در معرض اين خطر هستند. تعداد خانم‌هاي مبتلا به سرطان پوست در از تعداد آنهايي كه به سرطان سينه دچار هستند، بيشتر است. اما چگونه مي‌توان احتمال بروز اين خطر جدي را به حداقل رساند؟ و چگونه مي‌توان از آن جلوگيري كرد؟

از كرم ضد آفتاب به شكل صحيح استفاده كنيد

براي آنكه از مصرف كرم ضد آفتاب نتيجه خوبي بگيريد بايد به اندازه و به تعداد دفعات بيشتري از آن استفاده كنيد. كرم را روي سطح پوست خود بماليد و هر دو ساعت يكبار آن‌را تمديد كنيد (كاري كه اغلب مردم انجام نمي‌دهند). هميشه كلاه به سر كنيد. اگر كرم ضد آفتاب‌تان از تابستان سال گذشته تا به امسال هنوز تمام نشده است يعني اينكه به اندازه كافي از آن استفاده نكرده‌ايد. كرم را نبايد فقط روي بيني، چانه، پيشاني و گونه‌ها بماليد بلكه بايد آن‌را تا اطراف گوش، روي گردن و پشت آن و حتي روي پوست دست‌ و پايتان نيز استفاده كنيد، خصوصا اگر عادت به استفاده از صندل در تابستان داريد.

اگر پوست تيره‌اي داريد، به اشتباه گمان مبريد كه اين خطرات شما را تهديد نمي‌كنند. تحقيقات نشان مي‌دهند كه 63 درصد از بزرگسالان تا به حال هيچ‌گاه از كرم ضد آفتاب استفاده نكرده‌اند و فقط 31 درصد از اين افراد خود را با يكي از شيوه‌هاي محافظتي از اشعه‌هاي زيانبار نور خورشيد مصون مي‌سازند مثلا از كلاه استفاده مي‌كنند. البته سرطان پوست در ميان افرادي كه پوست‌هاي تيره دارند، كمتر ديده مي‌شود و بيماري نيز قابل كنترل‌تر است، اما با وجود آنكه بيماري در بين اين افراد كمتر ديده مي‌شود، مبتلايان به آن به ندرت جان سالم به در مي‌برند شايد علت آن نيز تشخيص بيماري وقتي كه ديگر قابل مهار نيست مي‌باشد چرا كه افراد سياه‌پوست كمتر به سرطان پوست اهميت مي‌دهند.

استفاده ازكلاه

برخي نكات كليدي براي انتخاب  كرم ضد آفتاب مناسب
برخي نكات كليدي براي انتخاب كرم ضد آفتاب مناسب

استفاده از كلاه نيز به اندازه استفاده از كرم ضد آفتاب ضروري و لازم است. به هنگام انتخاب كلاه، آنهايي را خريداري كنيد كه لبه پهن دارند و به طور كامل صورت و گردن شما را مي‌پوشانند.
برخي از كلاه‌ها هيچ پوشانندگي در برابر نور آفتاب ندارند.
يك كلاه مناسب گردن از گوش‌ها و پشت گردن شما نيز محافظت مي‌كند مخصوصا گوش‌ها و بيني كه معمولا سرطان از اين قسمت‌ها ظاهر مي‌شود.

در روزهاي آفتابي به سايه‌ها پناه ببريد

برخي نكات كليدي براي انتخاب  كرم ضد آفتاب مناسب
برخي نكات كليدي براي انتخاب كرم ضد آفتاب مناسب

از ساعت 10 صبح تا 2 بعدازظهر اشعه‌هاي آفتاب بسيار قوي و خطرناك هستند. هر دو ساعت يكبار كرم ضد آفتاب خود را تجديد كنيد. در ضمن لباس‌هايي را به تن كنيد كه از شما بيشتر محافظت مي‌كنند.

بهتر است قيد برنزه شدن با دستگاه‌هاي برنزه كننده را بزنيد

برخي نكات كليدي براي انتخاب  كرم ضد آفتاب مناسب
برخي نكات كليدي براي انتخاب كرم ضد آفتاب مناسب

وقتي كه پوست‌تان برنزه مي‌شود آن‌را علامت و نشانه‌اي از آسيب‌ديدگي پوست بدانيد و از آن محافظت بيشتري كنيد. هيچ‌گاه خود را با اين خيال خام فريب ندهيد كه اگر پوست‌تان برنزه شود در برابر نور آفتاب ايمني بيشتري خواهيد داشت. آسيب‌هاي ناشي از اشعه‌هاي UVA و UVB در دستگاه‌هاي برنزه كردن بسيار بيشتر از آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد است. تخت‌هاي برنزه كردن واقعا براي پوست شما مضر هستند چرا كه 10 دقيقه از آنها استفاده مي‌كنيد و پوست‌تان به بدترين حالت سوخته و برنزه مي‌شود.

بهترين كرم‌هاي ضد آفتاب براي كودكان آنهايي هستند كه سطح پوشانندگي بالايي دارند و حاوي دي‌اكسيد تيتانيوم و اكسيد روي هستند و حداقل SPF 30 دارند. كرم ضد آفتاب كودكان نبايد در آنها ايجاد خارش و سوزش پوست كند و بايد يك محافظ خوب باشد. متخصصان پوست مي‌گويند كه كودكان زير شش ماه بهتر است هيچ گاه در برابر نور خورشيد قرار نگيرند.

برخي نكات كليدي براي انتخاب  كرم ضد آفتاب مناسب

برخي نكات كليدي براي انتخاب  كرم ضد آفتاب مناسب
برخي نكات كليدي براي انتخاب كرم ضد آفتاب مناسب

شما نياز به كرمي داريد كه حداقل SPF 30 داشته باشد. به طور متوسط 10 دقيقه طول مي‌كشد تا پوست، بسوزد اما با استفاده از كرم ضد آفتاب اين اتفاق بسيار به تعويق مي‌افتد يعني چيزي حدود 30 برابر بيشتر طول مي‌كشد تا پوست با وجود كرم ضد آفتاب دچار سوختگي شود.

اگر مي‌خواهيد از كرم ضد آفتابي كه SPF بالاي 30 دارد، استفاده كنيد هيچ محدوديتي نداريد ولي نبايد فراموش كنيد كه حتي قوي ترين كرم‌هاي ضد آفتاب نيز بايد هر دو ساعت يكبار تمديد شوند.

برخي از كرم‌هاي ضد آفتاب در برابر آب مقاومت دارند و پاك نمي‌شوند. اين كرم‌ها براي مواقعي كه زياد عرق مي‌كنيد و يا شنا مي‌كنيد مناسب هستند. وقتي كه روي كرم ضد آفتاب اين كلمات را مشاهده مي‌كنيد Broad-Spectrum Protection يعني اينكه اين محصول در برابر اشعه‌هاي UVB و UVA از شما محافظت مي‌كند. قبلا كرم‌هاي ضد آفتاب فقط در برابر اشعه‌هاي مضر UVB از شما محافظت مي‌كردند و همين مسئله باعث آفتاب سوختگي مي‌شد چرا كه ما چندان توجهي به اشعه‌هاي UVA نمي‌كرديم.

اما اين‌روزها همه مي‌دانيم كه اشعه‌هاي UVA به عميق‌ترين بخش‌هاي پوست نيز رخنه مي‌كنند و باعث بروز سرطان پوست مي‌شوند. اين كرم‌ها كه از پوست‌تان در برابر UVB و UVA محافظت مي‌كنند حاوي مسدود كننده‌هاي شيميايي مثل Mexoryl  و Helioplex هستند و اين توانايي را دارند كه اشعه‌هاي نور خورشيد را جذب كنند و آن‌را در سطح پوست پخش كنند.  كرم‌هاي ضد آفتاب كه خاصيت انعكاسي دارند و حاوي اكسيد روي و تيتانيوم هستند مي‌توانند اين اشعه‌ها را منعكس كنند و حتي اجازه پخش آنها روي سطح پوست را نيز ندهند. البته هر دو نوع كرم ضد آفتاب بسيار موثر هستند و از شما در برابر سرطان پوست محافظت مي‌كنند. مواد شيميايي اين كرم‌ها ممكن است در برخي افراد ايجاد واكنش‌هاي آلرژيكي كنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.