برخي روش‌‌هاي خاص براي تسريع رشد موها!

برخي روش‌‌هاي خاص براي تسريع رشد موها

با وجود بسياري از ادعاها، هيچ راه‌قطعي اثبات شده‌اي كه بتواند رشد موها را تسريع كند، وجود ندارد. موي هر فرد با سرعت متفاوتي رشد مي‌كند و اين تفاوت در رشد ناشي از تفاوت در ژن‌هاست. با اين حال برخي راهكارها در ميزان رشد موها مؤثرند. مقدار رشد موها در سال، حدود 15 سانتي‌متر است؛ اگرچه در برخي افراد اين مقدار بيشتر و در برخي افراد كمتر مي‌شود.

برخي روش‌‌هاي خاص براي تسريع رشد موها!
برخي روش‌‌هاي خاص براي تسريع رشد موها!

تغذيه و رشد مو

بيشتر مردم اطلاع ندارند كه با يك تغيير ساده در رژيم غذايي خود مي‌توانند رشد موهاي خود را افزايش دهند و يكي از روش‌ها، خوردن غذاهاي غني از ويتامين‌ها است. با استفاده از رژيم غذايي متعادل و سرشار از ويتامين مي‌توانيد رشد موها را تا حدودي افزايش دهيد. غذاهاي غني از ويتامين‌هاي E و C و B و A  تقويت مي‌كنند.

آنتي‌‌اكسيدان‌ها نيز در رشد موها مؤثرند؛ زيرا با راديكال‌هاي آزاد كه موجب اكسيدان و آسيب‌ديدگي سلول‌ها مي‌شوند، مقابله كرده و فوليكول‌ها را تقويت مي‌كنند. اضافه كردن سبزي‌ها و ميوه‌هاي تازه به رژيم غذايي، يكي از بهترين شيوه‌ها براي داشتن موي سالم است؛ به خصوص سبزي‌هايي كه رنگ سبز روشن دارند. ويتامين E را در رژيم غذايي خود بگنجانيد و اين كار را با مصرف دانه‌ها، آجيل‌ها و روغن‌هاي گياهي انجام دهيد. رشد سريع موها به مقدار روي، اسيدفوليك، بيوتين و اسيد چرب امگا3 بستگي دارد. تنها با خوردن غذاهاي غني از پروتئين نمي‌توانيد موهاي سالمي داشته باشيد؛ بايد به تمامي نيازهاي بدن خود توجه كنيد. نياسين در رشد موها مؤثر است و با توليد کراتين به حفظ رنگ طبيعي موها كمك مي‌كند. نياسين گردش خون را در پوست سر افزايش داده و شرايط رشد سريع موها را فراهم مي‌آورد.  انتظار نداشته باشيد كه با رعايت اين نكات در مدتي كوتاه معجزه رخ دهد. براي رسيدن به نتيجه دلخواه بايد صبر داشته باشيد.

برخي راهكارها در ميزان رشد مو

 نگه داشتن موها در شرايط خوب، يك الزام است. شما بايد به طور مرتب به آرايشگاه مراجعه و موهاي‌تان را مرتب كنيد تا هم سالم‌تر باشند و هم زيباتر.  استفاده از مواد شيميايي، موها را ضعيف و رشد آنها را كند مي‌كند.  از يك برس با كيفيت استفاده كنيد؛ برخي از برس‌هاي ارزان‌قيمت به موها آسيب مي‌رسانند.  مصرف الكل  و نيكوتين رشد موها را كاهش مي‌دهند.  سلامتي خود را در بالاترين حد ممكن نگه داريد.  درخود تغييراتي ايجاد كنيد. به اندازه كافي بخوابيد، رژيم غذايي سالم داشته باشيد و نوشيدن مقادير زيادي آب را در طول روز فراموش نكنيد.  ويتامين‌های گروه B به رشد موها كمك مي‌‌كنند. هنگام شستن موها، آنها را به دقت ماساژ دهيد.

انتخاب صحيح شامپو و رشدمو

  نمي‌دانيد كدام شامپو مناسب‌تر است؟ كاملاً حق داريد، زيرا تنوع شامپوها بسيار زياد و هر يك از توليدكنندگان ادعا مي‌كنند محصولاتشان، بهترين است. يك انتخاب اشتباه، در واقع اولين قدم براي نابودي موهاست. گاهي اوقات برخي از محصولات نامرغوب، آسيب‌هايي به موها وارد مي‌كنند كه حتي براي جبران اين خسارات مجبور مي‌شويد هزينه‌هاي گزافي را متقبل شويد. در انتخاب شامپوهاي شيميايي و يا حتي شامپوهاي گياهي دقت كنيد كه گزينه مناسب با نوع و بافت موها‌يتان را بيابيد. اساساً شامپو، پوست سر را ازگردو غبار، چربي‌هاي اضافي و … پاك مي‌كند. اين مواد زائد فوليكول‌هاي مو را مسدود مي‌كنند. بهترين روش انتخاب شامپوي مناسب، مراجعه به متخصص پوست و مو و راهنمايي گرفتن از اوست. اگر موي شما خشك و يا چرب است، بيشتر در انتخاب شامپو دقت كنيد. يكي از دلايل كاهش رشد موها و ريزش بيشتر آنهااثر هورمون DHT است. اگر مشكل موهاي شما ناشي از كمبود مواد غذايي باشد، شامپو مؤثر نخواهد بود. برخي از بيماري‌ها همچون تيروئيد موجب ریزش موها مي‌شوند. به تبليغات شامپوها توجه نكنيد، بلكه بيشتر به تركيبات موجود در آنها توجه داشته باشيد.

 برخي روش‌‌هاي خاص براي تسريع رشد موها

بايد به مواد تشكيل ‌دهنده محصولات مربوط به مراقبت از موها دقت كرد. عناصري همچون سديم لوريل سولفات به موها آسيب مي‌رسانند و سرعت رشد آنها را كاهش مي‌دهند. اكثراً از مواد گياهي استفاده كنيد. اغلب افراد به برچسب‌ محصولات توجه نمي‌كنند؛ در حالي كه اين مورد اهميت زيادي دارد. يكي از طبيعي‌ترين روش‌هاي رشد مو، ماساژ پوست سر با انگشتان دست است كه بايد هر روز حدود 2-3 دقيقه به صورت مدور آن را ماساژ دهيد، براي ماساژ از روغن‌هاي طبيعي مثل روغن زيتون، روغن كرچك، روغن رزماري و روغن جوجوبا استفاده كنيد و دست‌كم يك‌بار در هفته و حدود 30 دقيقه با ماساژ فوليكول‌هاي مو را تحريك كنيد تا رشد موها افزايش يابد.

 ورزش

ورزش متابوليسم بدن را افزايش مي‌دهد و گردش خون را بهبود مي‌بخشد و باعث رشد بيشتر موها مي‌شود. قرار دادن كلاه روي سر يا بستن موها به مدت طولاني مي‌تواند روي موها، اثر منفي بگذارد. براي جلوگيري از اصطكاك، بيشتر از بالش‌هاي ابريشمي و يا ساتن استفاده كنيد و از بالش‌هاي پنبه‌اي كمتر استفاده نماييد. استرس براي سلامت همه انسان‌ها مضر است و رشد موها را كاهش مي‌دهدو در موارد بسيار شديد، موها در مدت كوتاهي، نه تنها رشد كافي نمي‌كنند، بلكه به سرعت نيز مي‌ريزند. براي شست‌و شوي موها از شامپوهاي ملايم استفاده كنيد و بيش از چهار بار در هفته موهاي‌تان را شامپو نزنيدمگر موهایتان چرب باشد که در این صورت به استحمام روزانه نیاز دارید .

همچنين از آب ولرم استفاده كرده و موهاي خيس را نيز شانه نزنيد. از سشوار كردن بيش از اندازه موها و يا رنگ كردن زياد آنها نيز خودداري ورزيد. از مصرف مواد حاوي سرب خودداري كنيد، چرا كه سموم مربوط به آن به داخل منافذ پوست نفوذ و فوليكول‌هاي مو را ضعيف مي‌كند و موجب افزايش ريزش آنها مي‌شود. مقدار زيادي آب بنوشيد. روش‌هاي آرامش و جوان سازي مثل يوگا و مديتيشن براي كنترل و مديريت استرس را تجربه كنيد تا رشد موهاي‌تان نيز افزايش يابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.