انتخاب شامپوي مناسب و روش صحيح شامپو زدن

انتخاب شامپوي مناسب و روش صحيح شامپو زدن

استحمام مانند هر كار بهداشتي ديگر اصول و قوانيني دارد كه با تو جه به آنها مي‌توان از پوست و موي خود محافظت كرد. يكي از مهم‌ترين كارها در هنگام استحمام، شستن سر و موهاست كه به طور معمول با شامپو صورت مي‌گيرد.

در اين مقاله سعي شده است در مورد انتخاب شامپوي مناسب و روش صحيح شامپو زدن و تركيبات شامپو صحبت شود. اميدواريم مورد توجه خوانندگان عزيز قرار بگيرد.

 انتخاب شامپوي مناسب و روش صحيح شامپو زدن
انتخاب شامپوي مناسب و روش صحيح شامپو زدن

 با مو‌هاي چرب چه بايد كرد؟

سعي كنيد هر روز موهاي خود را نشوييد؛ چرا كه شست‌وشوي مداوم باعث افزايش چربي مي‌شود. از شامپوها و نرم‌كنندهايي استفاده كنيد كه مخصوص موهاي چرب ساخته شده‌اند. اين محصولات كمك مي‌كنند تا از شر چربي اضافي موها خلاص شويد. هنگام شستن موها اينكار را با آرامش انجام دهيد. حركات سخت و خشن دست‌هاي شما روي موها باعث توليد چربي  بيشتر مي‌شود. هنگام استفاده از نرم‌كننده، دقت كنيد آن‌را به ريشه موهاي‌تان نزنيد و حجم كمي از آن‌را مصرف كنيد. وقتي كه موهاي‌تان را آرايش مي‌كنيد، به آنها دست نكشيد، زياد آنها را لمس نكنيد، شانه نزنيد و با آنها بازي نكنيد؛ اين‌كارها نيز باعث افزايش توليد سبيوم مي‌شود. براي خلاصي ازچربي موها، بايد كمتر از نرم‌كننده مو استفاده كنيد و يا اينكه فقط مقداري از آن را فقط به ساقه موهاي‌تان بماليد. براي شست‌وشوي موها نيز زمان بيشتري صرف كنيد. ويتامين‌ها، املاح و پروتئين‌هاي بيشتري جذب كنيد. سعي كنيد كمتر دچار استرس شويد. با آنكه استرس امروزه بخشي از زندگي شده است، اما بايد بدانيد كه نوسانات هورموني تأثير زيادي روي موها مي‌گذارند. برعكس، ورزش منظم و مرتب باعث كاهش استرس و افزايش سلامتي مي‌شود. بهترين انتخاب براي موهاي چرب، استفاده از شامپوها و نرم‌كننده‌هاي معمولي است.

تمام تركيبات به كار رفته در شامپوها با هم يكسان نیستند

بيشتر شامپوها حاوي يك نوع ماده كف‌زا مثل سولفات آمونيوم لاوريل، سولفات آمونيوم لاورت و سولفات سديم لاوريل هستند كه باعث خشكي پوست كف سر مي‌شوند. شما بايد از مصرف چنين شامپوهايي خودداري كنيد. سولفات سديم لاورت، لاوريل تي و يا سولفات لاورت انتخاب‌هاي بهتري هستند.

هميشه روش‌هاي درماني خانگي، بهترين نيستند

وقتي گفته مي‌شود شامپوها حاوي مواد تشكيل دهنده طبيعي است، به اين معنا نيست كه به تنهايي مي‌تواند مشكلات شما را حل كند. مثلاً ليمو با تمام خواصي كه دارد، باعث حساسيت و خارش پوست سر مي‌شود و غدد موها را تحريك مي‌كند. نعناع و جوهر نعناع خشك (منتول) باعث نرمي موها مي‌شوند؛ در عين حال برخي حساسيت‌هاي بسيار جدي را نيز به وجود مي‌آورند. پس بهتر است از شامپوهايي كه متخصصان توصيه مي‌كنند و مواد به كار رفته در آنها در حد متعادل است، استفاده كنيد.

 شامپوي خود را تغيير ندهيد

حتماً براي شما هم پيش آمده است كه بعد از مدتي استفاده از يك شامپو، احساس كنيد ديگر آن شامپو روي موهاي‌تان تأثير خوشايندي ندارد و تصميم مي‌گيريد از آن استفاده نكنيد؛ اما ايراد كار از شامپو نيست، بلكه تغييرات فصلي روي موها اثر مي‌گذارند و باعث تغيير در بافت آنها مي‌شوند. گاهي به علت استرس شوره سر شما بيشتر مي‌شود كه نياز است شامپو ضدشوره را در كنار شامپوي هميشگي خود استفاده كنيد. اين موضوع هيچ ارتباطي با شامپوي شما ندارد و نيازي به تغيير آن نيست. حتي بهترين شامپوها هم اگر به مدت طولاني مصرف نشوند، نمي‌توانند تغيير مثبتي در موهاي شما ايجاد كنند. شستن موها با يك شامپوي مناسب كار درست و عاقلانه‌اي است. تا زماني كه اين‌كا را انجام مي‌دهيد، موهايتان خوب و زيبا به نظر مي‌رسند، اما وقتي آن شامپو را كنار بگذاريد، سه ماه بعد دوباره به جاي اول خود بر مي‌گرديد.

 روش صحيح شامپو زدن

ممكن است شما گرانقيمت‌ترين شامپوها را بخريد، اما وقتي ندانيد چگونه بايد از آنها استفاده كنيد. هيچگاه به نتيجه مورد نظرتان نمي‌رسيد. ماساژ ملايم كف سر درست به اندازه آبكشي آنها اهميت دارد. متخصصان مي‌گويند: در حين شامپو كردن، با سر انگشتان خود كف سرتان را به نرمي ماساژ دهيد تا سبيوم (سبيوم يك ماده روغني است) بيشتر و موها به‌طور سالم‌تري از كف سر رشد كنند. استفاده زياد از شامپو براي ايجاد كف بيشتر، كار بيهوده‌اي است و كف زياد مانع ماساژ دادن موها و كف سر به هنگام شست‌وشو مي‌شود.

بهترين  شامپو‌ها

 شامپوي مخصوص موهاي چرب

همه ما مقداري روغن و چربي در موهاي‌مان داريم و اين مسأله كاملاً طبيعي است؛ اما زياد بودن اين چربي‌ها باعث بد حالت شدن موها مي‌شوند. وقتي كه غدد چربي فوق فعال بيش از حد سبيوم ترشح مي‌كنند (يك نوع ماده چرب)، سلول‌هاي مرده پوست و آلودگي‌هاي موجود در محيط جذب شده و باعث چرب‌تر به نظر رسيدن موها مي‌شوند.

بهترين شامپو براي آقايان

اين روزها شامپوهاي جديدي مخصوص آقايان و مخصوص خانم‌ها به بازار عرضه مي‌شود. مسلماً بهترين شامپو براي آقايان بستگي به نوع موي آنها دارد.

موهاي مجعد

براي چنين موهايي شامپوهاي كرمي مناسب هستند. براي فرتر شدن موها بعد از استحمام مي‌توانيد از روغن مخصوص و براي صاف كردن موهاي فر نيز از روغن صاف كننده مو استفاده كنيد.

بهترين شامپو براي رفع شوره سر

يكي از علل شوره سر، درماتيت سبورئيك (نوعي التهاب مزمن پوست در مناطق مملو از غدد چربي‌ساز) است. پركاري غدد چربي ساز پوست و تجمع نوعي مخمر به نام مالاسزيا باعث شوره سر مي‌شود. شامپوهاي ضد شوره براي اين منظور تهيه شده‌اند كه حاوي سلنيوم سولفايد، زنيك پريتينيوم و كتوكانازول مي‌باشند.

 شامپوي مناسب براي موهاي خشك و آسيب ديده

وقتي كه موها خشك و آسيب ديده مي‌شوند، كدر و بدحالت به نظر مي‌رسند. استفاده از محصولات مناسب و نرم‌كننده كم‌كم آنها را نـرم‌تـر مـي‌كنــد و سلــامت و درخشندگي آنها را باز مي‌گرداند. فرآيند خشكي موها ممكن است براي هر فرد از هر جنس و سني به وجود آيد، اما جاي نگراني نيست؛ چرا كه مي‌توان با مرطوب كردن مناسب‌ موها، آن را برطرف كرد. بعد از شستن موها نبايد زياد آنها را سشوار بكشيد؛ چرا كه خشكي موها را بيشتر مي‌كند. به هنگام استفاده از سشوار يا ساير دستگاه‌هاي آرايش مو، آنها را به ريشه موها نزديك نكنيد. قبل از خشك كردن موها از محصولات مرطوب‌كننده مو، مثل سرم كريستال استفاده كنيد تا از آسيب‌ديدگي بيشتر آنها جلوگيري شود

از ميوه‌جات و سبزيجات و گوشت به اندازه كافي استفاده كنيد. شايد تغذيه مناسب بهترين راه براي رفع خشكي موها باشد و اگر اين مسأله را رعايت نكنيد، حتي بهترين شامپوها نيز تأثيري نخواهند داشت. اگر خشكي و آسيب‌ديدگي موهاي‌تان زياد است، نياز به نرم كننده بسيار قوي داريد و حتماً بايدموهاي خود به صورت عميق مرطوب كنيد. نكته مهم اينكه بايد صبور باشيد، موها يك‌شبه تغيير نمي‌كنند و به سلامت نمي‌رسند. هنگام استفاده از مرطوب كننده مو، آن‌را فقط به ساقه موها نزنيد، بلكه پوست سر نيز خشك است و نياز به رطوبت دارد. از شستشوي ساقه زياد مو پرهيز كنيد و فقط كف سر را شامپو بزنيد. پس از حمام كردن وقتي كمي رطوبت گرفته شود از شانه‌ها و برس‌هاي چوبي براي شانه كردن استفاده كنيد. تا الكتريسته ساكن كمتري توليد شود. و از شكنندگي مو جلوگيري شود و موها را از سمت نوك موها به سمت ريشه شانه بزنيد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.