افرادی که دچار مشکل بوی بد دهان ناشی از گلو هستند، به دنبال راه های مختلفی برای از بین بردن این مشکل می روند اما متأسفانه اکثر محصولات دندانپزشکی در بازار فقط به صورت موقتی می توانند بوی بد دهان را از بین ببرند و هنگامی که اثر محصول از بین می رود، بوی بد تنفس محددا خود را نشان می دهد. قبلا در آرایشیک به راه هایی برای رهایی از بوی بد دهان اشاره شده است. در این مطلب به مواردی که ناشی از حلق است می پردازیم.

منبع بوی بد دهان ناشی از حلق

بوی بد دهان گاهی ناشی از اختلالی به نام هالیتوزیس است. هاليتوزيس به عنوان يک بوي بد و ناخوشايند دهان شناخته مي شود که در بزرگسالان شيوع بيشتري داشته و از روزگاران قديم مورد شکايت بيماران بوده است. در بيشتر موارد تنفس بد بو، از حفره دهان منشا مي گيرد و عموما باکتريهاي گرم منفي، تحت شرايط بي هوازي باعث ايجاد آن مي گردند. محققين قبلا گزارش کرده اند که ترکيبات فرار سولفور مثل: سولفيد هيدروژن، متيل مرکاپتان و دي متيل سولفيد گازهاي اصلي همراه با هاليتوزيس مي باشند و از طرفي رابطه مستقيمي بين مقدار گازها و شدت بيماري پريودنتال گزارش شده است.

بیشتر بدانید  رفع بوی بد دهان

در افراد سالم تنفس بد بو اغلب از قسمت خلفي و پشتي زبان منشا مي گيرد و ترميمهاي ناقص دنداني، روکشهاي نامناسب دندان و نواحي که باعث گير غذايي در دهان مي شوند و همچنين مشکلات سيستميک ممکن است در ايجاد هاليتوزيس نقش داشته باشند.

آرایشیک به دلایل دیگر از جمله بوی بد دهان ناشی از دانه‌های سفید تانسیلولیت در گلو و درمان آن پرداخته است.

درمان ​بوی بد دهان ناشی از حلق

درمان ​بوی بد دهان ناشی از حلق

راه های درمان بوی بد دهان ناشی از حلق

وقتی که دردی در حلق دارید، مهم است که حلق را مرطوب و بهداشتی نگه دارید. به یاد داشته باشید که دندان ها را تمیز کرده و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز بین دندان ها را با نخ دندان تمیز کنید. علاوه بر این، عاقلانه است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دندان ها و لثه ها سالم هستند. جهت پيشگيري نیز، حذف پلاک ميکروبي، برداشتن بار روي زبان، استفاده از دهان شويه ها، رعايت بهداشت دهان و زبان و درمانهاي رايج پريودنتال توصيه مي شود.

بیشتر بدانید  هل، کمکی بزرگ برای درمان بد بویی دهان

از جمله راهکارهای دیگر می توان به نوشیدن متناوب آب در روز (جهت جلوگیری از خشکی دهان)، جویدن آدامس های بدون قند نیز اشاره کرد.

یکی دیگر از رویکردهای خوب برای مبارزه با نفس بد بو گلو، این است که سیستم گوارش را با تغییر رژیم غذایی روزانه به بهترین شکل، پاک کنید. باید از غذاهای چربی اجتناب کرد. خوردن ماست یک راه خوب برای مبارزه با باکتری هایی است که در دهان باعث نفس بد می شوند. اجتناب از غذاهای اسیدی مانند سیر، پرتقال و پیاز کمک می کند تا باکتری هایی که باعث نفس بدنی می شوند را کاهش دهید. هر روز به مقدار زیادی مایعات بخورید تا گلو، دهان، لب ها و لثه ها مرطوب شوند. مصرف مقدار زیادی آب نیز به حذف سموم و تولید بزاق کمک می کند.

 تجربه یک زندگی شیک همراه با کانال رسمی آرایشیک !

Leave a Reply

Your email address will not be published.