site
stats

چين و چروك هاي زير چشم باعث مي شود خسته و گرفته به نظر برسيد و از جذابيت و زيبايي شما مي كاهد. بنابراين اگر مي خواهيد از شر آنها خلاص شويد، بهتر است به دنبال راه حل باشيد. چين و چروك هاي زير چشم يكي از علائم پيري و افزايش سن است.

با بالارفتن سن، چين و چروك ها در نواحي مختلف افزايش مي يابند و در سطح پوست بيشتر نمايان مي شوند. اين اتفاق در دوران ميانسالي و پيري طبيعي و عادي است و به هيچ وجه نبايد نگران كننده باشد؛ اما كساني كه در دهه بيست زندگي شان با افزايش اين چين و چروك ها روبرو مي شوند، مسلماً نمي توانند نسبت به اين مسأله بي تفاوت باشند. شيوه زندگي، ميزان استرس ها و نگراني ها از دلايل اصلي بروز اين چين و چروك ها هستند و علاوه بر اين، اشعه هاي زيبانبار نور خورشيد نيز به اين مسأله دامن مي زند. اما چگونه مي توان اين چين و چروکها را كاهش داد و يا از بروز آنها جلوگيري كرد؟

راه هاي طبيعي براي كاهش چين و چروك

آب زيادي بنوشيد:

در طور روز آب زيادي بنوشيد. با اين كار سموم بدن دفع و پوست شما شاداب تر مي شود. در ضمن آب انعطاف پذيري پوست را افزايش مي دهد و چين و چروك ها كاهش مي يابد. گاهي اوقات مقداري پنبه را در آب نسبتاً سرد فرود برده و به زير چشم خود به آرامي ضربه بزنيد.

از آب خيار استفاده كنيد:

آب خيار تأثير زيادي در رفع چين و چروك هاي زير چشم دارد و تيرگي زير چشم را نيز كاهش مي دهد. شما مي توانيد يك خيار را ورقه ورقه كرده و آن را به مدت ۱۰-۱۵ دقيقه روي سطح چشم هاي تان قرار دهيد يا اينكه مقداري آب خيار تهيه كرده و پنبه را به آن آغشته كنيد و به پوست يا زير چشم ها به آرامي ضربه بزنيد و نيم ساعت بعد صورت خود را بشوييد.

درمان با تخم مرغ:

تخم مرغ همواره يكي از بهترين و مؤثرترين راه ها براي درمان انواع مشكلات پوستي است. سفيده تخم مرغ را زير چشم هاي خود بماليد و چند هفته پياپي هر روز اين كار را نجام دهيد تا به نتايج شگفت انگيز آن دست يابيد.

بیشتر بدانید  چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

ماساژ:

ماساژ دادن يكي از بهترين راه ها براي از بين بردن چين و چروك هاي سطح پوست است. با استفاده از يك لوسيون يا كرم مرطوب كننده، پوست زير و اطراف چشم هاي خود را ماساژ دهيد (مي توانيد از کرم شير نيز استفاده كنيد)

مواردي كه چين و چروك ها را افزايش مي دهد

همان طور كه گفته شد، نور خورشيد يكي از عواملي است كه باعث افزايش چين و چروك ها مي شود. وقتي در روزهاي آفتابي و روشن از خانه خارج مي شويد، بايد سعي كنيد از اشعه هاي زيانبار خورشيد دور بمانيد.

اخم كردن و چپ چپ نگاه كردن نيز باعث مي شود تا اطراف چشم بيشتر چروك شود. پوست هاي خشك كه رطوبت بسيار كمي دارند نيز مستعد افزايش چين و چروك هستند.

كم آبي بدن باعث تيرگي اطراف چشم ها مي شود. هر روز صبح با شكم خالي ۲-۳ ليوان آب بنوشيد. شايد در ابتدا اينكار سخت باشد، اما كم كم عادت مي كنيد مي توانيد چند قطره آب ليمو نيز در آن بچكانيد.

اگر به خاطر شغل تان هر روز با كامپيوتر زمان زيادي را مي گذرانيد، مرتب به چشمان خود استراحت داده و هرچند دقيقه يكبار كمي آنها را ماساژ دهيد، چشم هارا ببنديد و ريلكس كنيد.

در ضمن مي توانيد براي استراحت بيشتر چشم ها مدتي كوتاه به يك نقطه بسيار دور خيره شويد. اينكار باعث آرامش ماهيچه ها و عضلات چشم مي شود و از افزايش چين و چروك ها جلوگيري مي كند.

از نوشيدن الكل خودداري كنيد. علاوه بر الكل، مصرف زياد كافئين و سيگار كشيدن نيز باعث افزايش چين و چروك هاي دور چشم و تيره شدن آن قسمت مي شود.

آلودگي هوا نيز تأثير زيادي در اين زمينه دارد. مي توانيد از كرم هاي ضد پيري و ضد چروك چشم نيز استفاده كنيد. اين كرم ها حاوي رتين A و در واقع ويتامين A هستند و همانطور كه مي دانيد ويتامين A ميزان توليد كلاژن را افزايش مي دهد و افزايش كلاژن از لايه بيروني پوست محافظت كرده و آن را بازسازي مي كند.

پوست اطراف چشم بسيار نازك و حساس است؛ پس هنگام خروج از خانه در طول روز استفاده از كرم ضد آفتاب و عينك آفتابي را فراموش نكنيد. هنگام پاك كردن و شستن صورت خود هرگز پوست اطراف چشم ها را نكشيد. با پوست خود مهربان باشيد.

بیشتر بدانید  ماسک عسل و پیاز برای مبارزه با چروک‌ها

سالم بخوريد تا سالم بمانيد

با سلاح ويتامين ها و مكمل ها با فرايند پيري مبارزه كنيد. اين ويتامين ها باعث افزايش سطح هورمون هاي كراتين و كاهش برخي مواد شيميايي بدن مي شوند و به اين ترتيب فرد جوان تر به نظر مي رسد.

البته استفاده از اين ويتامين ها و مكمل ها معايبي هم دارد و آن اينكه اگر در حد تعادل از آنها استفاده نشود، ممكن است خطراتي به همراه داشته باشند. مثلاً مقدار اضافه ويتامين A در كبد و سلول هاي چربي بدن ذخيره و باعث افزايش سطح سموم بدن مي شود. بنابراين هرگز از ويتامين A بيش از اندازه مورد نياز بدن تان استفاده نكنيد. ويتامين B و ويتامين C در صورت استفاده بيشتر از نياز بدن و پوست در بدن ذخيره نشده و از طريق ادرار دفع مي شود.

از آنجايي كه بدن ما ويتامين هاي قابل حل در آب را در خود ذخيره نمي كند، بسيار خوب است كه آنها را در برنامه غذايي خود بگنجانيم. در برخي از رژيم هاي غذايي ويتامين ها و املاح به اندازه كافي وجود ندارد. مشكل اصلي وقتي رخ مي دهد كه از ويتامين غيرقابل حل در آب (محلول در چربي)، بيش از حد نياز بدن استفاده شود. استفاده از مكمل ها و ويتامين هاي قابل حل در چربي با دوز بالا و به مدت طولاني به ارگان هاي مختلف بدن مثل كبد آسيب مي رساند. بنابراين بهترين كار مراجعه به پزشك و مصرف متناسب آنهاست.

با افزايش سن، مقدار غذا كاهش مي يابد. در ضمن، بدن قادر به هضم تمام غذاها نخواهد بود. يك سوم از افراد پير نمي توانند ويتامين B مورد نياز بدن خود را از طريق غذا تأمين كنند؛ در حالي كه ويتامين B براي شكل گيري سلول هاي خوني و حفظ سلامت عصب ها لازم است.

راه هاي كاهش چين و چروك ها

انتخاب روغن ها:

استفاده از روغن هاي مختلف، يكي ديگر از روش هاي كاهش چين و چروك هاست. روغن بادام، روغن كرچك، روغن زيتون، روغن نارگيل و روغن ويتامين E، تاثير زيادي در رفع چين و چروك هاي زير چشم دارند. مقداري روغن را با انگشت خود به زير چشم ها ضربه بزنيد و شروع به ماساژ پوست خود كنيد.

بیشتر بدانید  نسخه های کلیدی خانگی برای درمان پوست و ناخن

ميوه بخوريد:

يكي ديگر از مؤثرترين روش ها براي رهايي از چين و چروك هاي زير چشم، خوردن ميوه است. آناناس و آب سيب باعث كاهش چين و چروك مي شوند. مي توانيد مقداري آناناس روي قسمت هاي مختلف پوست صورت خود قرار دهيد و بعد از ۲۰ دقيقه آن را بشوييد. انگور نيز اين خطوط را محو مي كند. انگور سبز بدون دانه را از وسط نصف كرده و روي چين و چروك هاي زير چشم بماليد.

در پيري و ميانسالي جوان به نظر برسيد

  بدون آنكه هزينه زيادي را صرف جوان تر كردن پوست خود كنيد، مي توانيد با برخي تغييرات ساده به اين هدف برسيد. براي جوان تر به نظر رسيدن بايد تلاش كنيد تا پوست جوان و شادابي داشته باشيد. چين و چروك هاي اطراف چشم ها، پيشاني و دور لب تأثير زيادي در پيرتر به نظر رسيدن شما دارند؛ پس:

– آب زيادي بنوشيد.

– وضعيت خواب خود را بهبود ببخشيد و خود را از اين هديه ارزشمند محروم نسازيد. كم خوابي با افزايش فشار خون و بيماريهاي قلبي همراه است.

– خوش بين باشيد. بدبيني و افسردگي باعث كاهش طول عمر و پيري زودرس مي شوند؛ افراد بدبين عمر كوتاه تري دارند. به زندگي با خوش بيني نگاه كنيد.

– استرس دشمن درجه يك پوست است. هرچه بيشتر استرس داشته باشيد، پوست تان پيرتر مي شود. تا حد ممكن از استرس را از زندگي خود دور كنيد.

– هرچند وقت يكبار سم زدايي كنيد. آغاز فصل بهار بهترين زمان براي اين كار است. در طور روز محيط، غذاها و هوا و مواد شيميايي، سمي خطرناكي وارد بدن ما مي كنند و بهترين راه براي در امان بودن از اين مواد، سم زدايي و پاكسازي بدن از طريق نوشيدن آب زياد، ميوه ها و سبزيجات تازه است.

– در طول روز فعال باشيد. فعاليت هاي فيزيكي روزانه خود را افزايش دهيد تا سالم تر باشيد. با دوستان خود ارتباط برقرار كنيد و به ذهن خود آرامش بيشتري بدهيد. اين كارها باعث مي شود تا احساس جواني كنيد و اين احساس به ظاهر شما نيز انتقال مي يابد. رابطه ها و رفتارهاي اجتماعي باعث شادي و خوشبختي بيشتر مي شوند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.