چرا موهایمان حالت دلخواه‌ را نمی‌گیرد؟

چرا موهایمان حالت دلخواه‌ را نمی‌گیرد؟

آماده می‌شوید تا بروید مهمانی و لحظات آخر است و هر چه تلاش می‌کنید موهایتان حالت دلخواه‌ را نمی‌گیرد؟

فکر می‌کنید چرا بعضی افراد موهایشان بهتر حالت می‌گیرد؟ حالا با این موهای بی‌حالت چه کار می‌خواهید بکنید؟ یا شاید هم رنگ آنها کدر است و از شفافیت خوبی برخودار نیست.

بد نیست به دنبال راه‌حل باشید و مهمانی بعدی را با اعتماد به نفس بیشتری به پایان برسانید.

چرا موهایمان حالت دلخواه‌ را نمی‌گیرد؟
چرا موهایمان حالت دلخواه‌ را نمی‌گیرد؟

در این مطلب دلیل و راه درمان رایج ترین مشکلات شما در رابطه با موهایتان پرداخته شده است؛ و همچنین چند توصیه برای بهتر شدن کیفیت موها.

بعضی روزها از زمانی که از خواب بیدار می شوید، موهایتان به حالتی که می خواهید در نمی آید و تمام مدت روز نامرتب است. این بدحالتی موها، شما را عصبی کرده و بر تمامی کارهای روز شما تأثیر می گذارد. پای شما تاول می زند و نمی توانید کفش مورد علاقه خود را بپوشید. پلیس شما را جریمه می کند و ویروس، تمام نامه های الکترونیکی شما را پاک می کند. تمامی اینها در یک روز بر سر شما آمده و شما فکر می کنید که این روز، روز شما نیست و به هر چه دست بزنید بد می آورید. اما موهای بد حالت باعث تمام این مسائل و بدبینی شما می شود. مشکل موهای شما مربوط به ساختار آنها است. ممکن است علت آن کمبود روغنهای طبیعی باشد و شاید محرکهای غیر قابل دیدنی بر موهای شما تأثیر می گذارند. برای اینکه موها به حالت اولیه خود بازگردند، پیشنهاداتی از متخصصین برجسته مو در اینجا بیان می شود که می تواند برای شما مفید باشد.

جدول راه حلها

مشکل: موی شما حالت نمی گیرد و در مقابل حالت دادن، مقاومت می کند و حلقه های مو ماندگاری ندارند.

علت:شستن بیش از حد موها باعث از بین رفتن روغنهای طبیعی مو شده و ساقه مو را خشک می کند. اگر شما بیش از 2 یا 3 مرتبه در هفته به موهای خود شامپو بزنید، مواد کنترل کننده فر و حالت دهنده و براق کننده موها از بین می رود. یک متخصص مو می گوید: “برای تعداد دفعات شستشوی مو در هفته، رقم خاصی وجود ندارد و این میزان به جنس و حالت مو بستگی دارد.” او به افرادی که دارای موهای فر و موج دار هستند پیشنهاد می کند که هر سه روز یک بار موهای خود را شامپو کنند و از نرم کننده نیز برای جلوگیری از نامرتب شدن موها استفاده نمایند. همین طور کسانی که موهای چرب دارند، دفعات بیشتری را برای شستشوی موی سر خود لازم دارند، به طوری که در بعضی موارد شستشوی روزانه لازم است. او می گوید: “باید در مقدار مصرف شامپو توجه خاصی نمود. برخی از مردم بیش از حد نیاز از شامپو استفاده می کنند که این باعث خشک شدن موها و گره خوردن آنها می گردد. فقط چند قطره شامپو کف سر خود بریزید و آن را به آرامی ماساژ دهید.”

مشکل: موها آویزان و شل به نظر می آیند.

علت: علت این اتفاق، کمبود مواد معدنی می باشد. از آنجایی که موهای ما دارای سلولهای زنده نمی باشند، اکثر ما بر این باور هستیم که موهای ما مرده هستند و کاری برای تغذیه آنها از ما بر نمی آید. اما این باور حقیقت ندارد. این درست است که مو دارای بافت عصبی نیست، ولی با این وجود می توانید برای سرحال آوردن آن اقدام کنید. محصولاتی که در آنها مواد گیاهی طبیعی و یا روغنهای طبیعی وجود دارد، جریان خون را در پوست سر افزایش می دهند. تولید روغنها و چربیها را تنظیم می کند و در نتیجه و به مرور زمان به موها درخشندگی، حجم و حالت می دهد. تأثیر سلامت عمومی بدن بر روی موها را نادیده نگیرید. هر بار که در بدن شما تغیرات متابولیکی صورت می گیرد، می توانید تأثیر آن را بر روی موهای خود ببینید. زمانی که خسته هستید، بی نظمی و بد حالتی آن را می بینید و هنگامی که سلامت و شاداب هستید، درخشندگی آن را مشاهده خواهید کرد. تغذیه مناسب و متعادل، به سلامت موهای شما کمک زیادی می کند. همینطور استفاده از محصولاتی که دارای مواد معدنی خصوصاً آنتی اکسیدانهایی همچون ویتامینهای A، Cو Eهستند، به باز نگهداشتن صدمات ناشی از آلودگی هوا، کیفیت نامطلوب آب و نور خورشید کمک می کند.

مشکل: موها شکننده شده  و رنگشان کدر است.

علت: علت اصلی، استفاده از رنگ موهای نامرغوب و ناسالم می باشد. در اکثر رنگ موها مواد شیمیایی به نام آمونیا و PPDوجود دارد که موجب چسبیدن رنگ به مو می شود. این مواد درخشندگی مو را کم کرده و ظاهر مو را ناسالم نشان می دهد. از آن بدتر، تماس مداوم مواد شیمیایی با پوست، احتمال بروز سرطان و مشکلات تنفسی را بالا می برد. امروزه در اکثر فروشگاهها و داروخانه ها، رنگ موهایی که عاری از آمونیا بوده و میزان PDDآن بسیار کم است وجود دارند. همین طور تعداد آرایشگاههایی که از رنگ موهای طبیعی و گیاهی استفاده می کنند رو به افزایش است. متخصصان پیشنهاد می کنند که برای موهای رنگ شده، از تقویت کننده ها و ماسکهای طبیعی برای نرم شدن و درخشندگی مو استفاده کنید.

مشکل: موهاشکننده هستند و به هم می چسبند.

علت:آفتاب بیش از حد می تواند این مشکلات را به وجود آورد. حتی در هوای بسیار سرد، اشعه آفتاب تأثیر خود را بر موها می گذارد. لایه های رویی مو، دائماً در حال تغییر و ترمیم هستند ولی لایه های داخلی آن نمی توانند به راحتی و به سرعت صدمات ناشی از نور خورشید را ترمیم نمایند. مویی که بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار بگیرد، پروتئین خود را از دست داده و اکسید ملانین تولید می کند که باعث رفتن رنگ مو و رگه رگه شدن آن می گردد. امروزه مواد شیمیایی به عنوان ضد آفتاب مو در فروشگاهها به فروش می رسد که می توان در تمام طول سال از آنها استفاده نمود. اما پیشنهاد می شود به جای مواد شیمیایی از کلاه، شال و یا روسری استفاده شود و یا از داروهای گیاهی و طبیعی که حاوی موم عسل، کره گیاهی، روغنهای طبیعی و یا ویتامینها هستند استفاده نمود. این مواد از موها در مقابل نور آفتاب مانند جداره ای محافظت می کنند.

مشکل: ریشه موها چرب است ولی نوک آنها خشک می باشد.

علت: علت اصلی این مشکل برس نکردن موها به اندازه کافی است. در زمانهای قدیم خانمها به مواد مختلف آرایشی دسترسی نداشتند اما شبها زمان زیادی را صرف برس کشیدن به موهای خود می کردند و موهای بسیار خوبی داشتند. برس کشیدن باعث می شود که چربی مو، از ریشه به نوک موها کشیده شود. این عمل باعث تنظیم شدن چربی موها به طور متناسب بین ریشه و ساقه مو شده و چربی که به ساقه ها می رسد از آنها محافظت می کند. همین طور این کار باعث باز شدن گره های مو می گردد، این گره ها باعث شکستن موها می شوند. بهتر است از برس مدلهای قدیمی استفاده کنید و هر شب 5 تا 10 دقیقه موها را شانه کنید.

غذا خوردن برای داشتن موهای زیباتر

آینه ها دروغ نمی گویند. متخصصین پوست و مو بر این باورند که چهره و ظاهر انسان، بازتاب اتفاقات درونی بدن است. زمانی که شما به مشکلات پوست و مو مبتلا می شوید، آنها به شما هشدار می دهند که بدنتان احتیاج به کمک دارد. اگر موهای شما شکننده شده اند نشانه واضحی بر کمبود مواد معدنی زیر هستند که با افزایش مقدار مصرف این مواد در برنامه غذایی خود، نتایج آن را کاملاً حس خواهید نمود.

پروتئین

موها را تحریک به رشد کرده و آنها را مستحکم می کند. پروتئین در موادی همچون انواع لوبیا، لبنیات، تخم مرغ، ماهی، گوشت و مرغ وجود دارد.

آهن

اکسیژن خون را افزایش داده و باعث افزایش گردش خون در بدن و در نتیجه زیر پوست سر می شود. آهن در موادی همچون مارچوبه، میوه خشک شده، زرده تخم مرغ، حبوبات، گوشت قرمز، سبزیجات دارای برگ سبز پر رنگ و همین طور در دانه گیاهان وجود دارد.

اُمگا 3

از خشک شدن موها جلوگیری کرده و رطوبت آن را افزایش می دهد. امگا 3 در موادی همچون تخم کتان، ساردین، لوبیا، سویا، گردو و ماهی سالمون وجود دارد.

سیلیکا

پوشش ساقه موها را تقویت کرده و آنها را مقاوم می کند. در موادی همچون کلم، کرفس و جوی دوسر یافت می شود.

ویتامینهای A، Cو E

این ویتامینها با رادیکالهای آزادی که به مرور زمان در محیط اطراف ایجاد می گردند مقابله می کنند. این ویتامینها در هویج، سبزیجات با برگهای تیره، سیب زمینی، مرکبات، کیوی، توت فرنگی، بادام، آواکادو، روغن هسته میوه ها، بادام زمینی و نیز تخمه آفتاب گردان یافت می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.