پوست خراشی و موارد استفاده از اين روش

1

پوست خراشی روشي است كه طي آن با يك برس سيمي و يا چرخ الماس با لبه‌هاي خشن و زبر، لايه فوقاني پوست برداشته مي‌شود. قلم مو و يا چرخ الماس به سرعت مي‌چرخد و لايه فوقاني پوست را برمي‌دارد.

اين روند با ايجاد زخم‌هاي پوستي و خونريزي همراه است و وقتي كه زخم‌ها بهبود مي‌يابند، پوست جديد به جاي پوست آسيب ديده رشد مي‌كند. مقدار و عمق برداشتن لايه‌هاي پوستي به مقدار سرعت چرخش قلم‌مو و فشار اعمال شده بر آن بستگي دارد. ابتدا منطقه مورد نظر تميز و علامتگذاري مي‌شود. سپس با يك ماده بي‌حس كننده مثل ليدوكائين، پوست را به صورت موضعي بي‌حس مي‌كنند و حداقل به مدت 30 دقيقه روي آن كيسه‌هاي يخ مي‌گذارند. اگر كيسه‌هاي يخ موثر واقع نشوند و پوست را سفت نكنند، براي خراش‌هاي عميق‌تر و سفت‌تر شدن بيشتر پوست از اسپري انجماد استفاده مي‌گردد. اگر كل پوست صورت بايد ترميم شود، ممكن است به بي‌حسي قوي‌تر و آرامبخش و يا حتي بي‌هوشي عمومي نياز باشد و سپس با استفاده از اين برس‌هاي سيمي لايه فوقاني پوست برداشته مي‌شود. براي جلوگيري از هر گونه خونريزي، منطقه مورد نظر را با پانسمان تميز و گاز مي‌پوشانند. پوست خراشي تقريبا هميشه در مطب پزشك به صورت سرپايي انجام مي‌شود

پوست خراشي و موارد استفاده از اين روش
پوست خراشي و موارد استفاده از اين روش

بعد از جراحي

مدت زمان بهبودي به عمق و اندازه منطقه‌اي كه تحت درمان قرار گرفته است، بستگي دارد. مثلا كسي كه كل پوست او تحت درمان قرار گرفته به نسبت فردي كه فقط قسمت كوچكي از پوست او درمان شده، به مدت طولاني‌تري نياز دارد. خراش عميق‌تر باشد، رخم‌ها نيز ديرتر التيام مي‌يابد. اين پوست جديد صورتي و يا قرمز رنگ است و طي 6-12 بعد هفته شبيه رنگ طبيعي پوست خواهد شد. تا آن زمان مي‌توانيد با لوازم آرايشي رنگ پوست را به حالت طبيعي در بياوريد. بسياري از افراد درد بسيار كمي دارند و در مدت كوتاهي پس از جراحي مي‌توانند به فعاليت‌هاي روزانه خود ادامه دهند. بعضي از افراد نيز براي كاهش درد به مسكن نياز دارند و در صورت تورم، كورتيكو استروئيد تجويز مي‌شود.

 مراقبت از محل تحت درمان براي بهبودي بسيار مهم است و اين مراقبت‌ها شامل موارد زير مي‌باشد:

 روزي چند بار پوست را تميز و پانسمان آن‌را عوض كرده و آن‌را با پماد مخصوص كه پزشك تجويز كرده، چرب كنيد. رطوبت پوست به سرعت بهبود زخم كمك و تميز نگه داشتن آن از عفونت جلوگيري مي‌كند.

 تا زماني كه عمل لايه‌برداري پوست به انتها نرسيده است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداري كنيد و بعد از آن نيز هر روز از كرم ضد آفتاب استفاده نماييد. پوست تازه به تخريب‌هاي نور خورشيد حساس‌تر است.

اگر سابقه ابتلا به عفونت‌ با ويروس هرپس سيمپلكس را داشته باشيد، پزشك داروي ضد ويروسي به نام آسيكلو وير را تجويز مي‌كند. بعد از جراحي لازم است هر چند روز يكبار براي بررسي رشد و ترميم پوست و شناسايي و درمان علائم اوليه عفونت و يا ساير عوارض به پزشك مراجعه كنيد.

موارد استفاده از اين روش

پوست خراشي و موارد استفاده از اين روش
پوست خراشي و موارد استفاده از اين روش

يكي از شايع‌ترين موارد استفاده پوست خراشي درمان جاي جوش است. زخم‌هاي ناشي از جراحي و يا ضربه نيز در صورتي كه خيلي عميق نباشند، با اين روش درمان مي‌شوند.  در مورد نادر از اين شيوه براي درمان كيست‌هاي كوچك، خال اپيدرمال، برخي از سلول‌هاي سرطاني استفاده مي‌گردد.

اگر چه راه‌هاي بهتري نيز براي از بين بردن خالكوبي وجود دارد كه يكي از آنها ليزر درماني است، ولي پوست خراشي نيز يكي از راه‌هاي مرسوم براي حذف اين طرح‌ها مي‌باشد.  براي تغيير رنگ پوست معمولا از ليزر درماني و لايه‌برداي شيميايي استفاده مي‌شود؛ ولي در موارد نادري اين مشكل را مي‌توان با پوست خراشي نيز درمان كرد.

براي از بين چين و چروك اطراف لب و دهان هم استفاده مي‌شود. در موارد زير بهتر است از اين روش استفاده نكنيد و احتمالا شما كانديداي خوبي براي انجام اين جراحي نخواهيد بود:  اگر در 6-12 ماه گذشته از داروي ايزوترتينوئين (داروي درمان آكنه) استفاده كرده‌ايد.   اگر به تازگي پوست صورت و يا ابروي خود را كشيده‌ايد.  اگر سابقه ابتلا به زخم‌هاي غيرطبيعي و هيپرتروفيك داريد و يا مبتلا به عفونت پوستي و يا عفونت تبخالي هستيد.  بيش از حد به سرما حساسيد و نمي‌توانيد اسپري انجماد را تحمل كنيد.  مبتلا به اختلال در سيستم ايمني، پوست و يا جريان خون هستيد و بهبودي در شما به سختي انجام مي‌شود

نوع و شرايط پوست

ميزان تجربه پزشك و نوع قلمي كه استفاده مي‌شود و همچنين شيوه زندگي، از جمله عواملي هستند كه در تاثير پوست خراشي نقش دارند و نتيجه حاصل را ماندگار و بلندمدت يا برعكس كوتاه‌مدت و موقتي مي‌كنند. برخي از انواع مشكلات پوستي و بعضي از پوست‌ها به نسبت سايرين، پاسخ بهتري به جراحي مي‌دهند. مسلما پوست‌هايي كه كمتر در معرض نور خورشيد قرار مي‌گيرند و پوست‌شان روشن‌تر است، نتيجه بهتري خواهند گرفت.  توجه داشته باشيد كه تاثير پوست خراشي بر روي چين و چروك‌هاي عميق بسيار محدود است و تنها چين و چروك‌هاي سطحي را از بين مي‌برد؛ ولي براي محو كردن جاي جوش و آكنه و زخم‌هاي سطحي بسيار موثر است. همچنين تغيير رنگ پوست را با استفاده از عامل سفيدكننده و ترتينوئين درمان مي‌كند. تاثير آن روي برداشتن زخم‌ها و طرح‌هاي تاتو دائمي است؛ اگر چه تغيير رنگ پوست ناشي از افزايش سن و يا قرار گرفتن در معرض آفتاب ممكن است پس از پوست خراشي نيز اتفاق بيفتد.

 خطرات و عوارض جانبي 

قرمزي پوست كه معمولا 6-12 هفته بعد محو مي‌شود.  زخم و تورم  تيره‌تر شدن احتمالي پوست تا چند هفته پس از درمان و حساسيت بيشتر به نور
عوارضي كه كمتر شايع هستند عبارتند‌از:

 ايجاد زخم‌هاي عميق، به خصوص در مناطق استخواني و به ويژه در افرادي كه از داروهاي درمان آكنه استفاده مي‌كنند.  قرمزي هميشگي   از دست دادن طولاني مدت رنگ پوست كه اين مشكل بيشتر در افراد تيره پوست ايجاد مي‌شود.  آسيب‌ديدگي بافت پوست در اثر يخ‌زدگي و استفاده زياد از اسپري انجماد  عفونت: اين موضوع نيز به ندرت پيش مي‌آيد. داروهاي ضد ويروسي كه اغلب قبل از عمل جراحي داده مي‌شوند، گاها موثر واقع نمي‌شوند و فرد به عفونت‌هاي شديد مبتلا مي‌گردد.

 انتظارات فرد پس از عمل جراحي

خراش پوست در ابتدا با زخم و تورم همراه است؛ بنابراين بايد پس از جراحي انتظار آنها را داشته باشيد و بلافاصله پس از درمان با مراقبت از پوست و رعايت دستورالعمل‌هاي پزشك از عفونت جلوگيري كنيد و التيام زخم‌ها را تسريع ببخشيد. لايه‌برداري شيميايي و ليزر درماني پوست و خراش پوست، همگي از شيوه‌هايي هستند كه براي از بين بردن لايه‌هاي بالايي پوست و رشد مجدد آنها استفاده مي‌شوند. ولي امروزه ليزر درماني جايگزين مناسب‌تري براي خراش پوست است و براي درمان مناطق كوچك معمولا از خراش پوست و براي مناطق بزرگ‌تر از ليزر استفاده مي‌شود؛ اگر چه تشخيص نوع روش درماني به عهده پزشك است و پزشك با توجه به نوع پوست و وضعيت پزشكي بيمار، روش مناسب درماني را توصيه مي‌كند. تا يك هفته پس از جراحي، از داروهايي كه حاوي آسپرين و يا ايبوپروفن هستند خودداري كنيد و سيگار نكشيد.  سعي كنيد به پشت بخوابيد زيرا خوابيدن به صورت دمر، موجب ايجاد و افزايش چين و چروك‌ها مي‌شود.  خوردن ميوه‌ها و سبزي‌هاي متنوع از آسيب سلول‌هاي پوست در اثر آسيب راديكال‌هاي آزاد، پيشگيري مي‌كند.

 ويتامين C، ضمن افزايش توليد كلاژن، آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد را كاهش مي‌دهد و التهاب را درمان مي‌كند. برخي پژوهشگران بر اين باورند كه ويتامين C از ايجاد چين و چروك‌ها پيشگيري و آنها را درمان مي‌كند.

1 Comment
  1. مهدیس says

    خیلی خوب بود
    من از این روش استفاده کردم و خیلی راضیم (میکرونیدلینگ)
    برای بهبود بهتر رنگ پوست هم من از زینک اکسید استفاده کردم
    خیلی بهتر از لیزر جواب میده

Leave A Reply

Your email address will not be published.