هورمون‌درماني برای جوان سازی پوست

5

استروژن از تخمدان ترشح مي‌شود و به دنبال يائسگي، ترشح آن کاهش مي‌يابد…

هورمون‌درماني برای جوان سازی پوست
هورمون‌درماني برای جوان سازی پوست

البته در دوران يائسگي تخمدان‌ها هورمون‌هاي پيش‌استروژني ترشح مي‌کنند که در چربي‌هاي زير جلدي به استروژن تبديل مي‌شود و بسيار ضعيف‌تر از استروژن هستند. به هر حال، با افزايش سن، استروژن که هميشه به نگهداري قوام پوست به‌وسيله کلاژن کمک مي‌کرده، در بدن کم مي‌شود و پوست به دليل تحليل کلاژن حالت شل و افتاده پيدا مي کند و چروک‌ها پديد مي‌آيند و خانم‌ها بايد به متخصص زنان مراجعه کنند تا در صورت نياز تحت هورمون‌درماني قرار بگيرند.

البته اميدوارم خوانندگان از اين صحبت‌ها برداشت غلط نکنند و انتظار نداشته باشند بعد از يائسگي، متخصص زنان حتما براي آنها هورمون‌درماني را شروع کند و مدتي بعد جوان شوند! انتخاب روش هورمون‌درماني با توجه به وضعيت خانم‌ها فقط در صلاحيت پزشک متخصص زنان است و هيچ‌كس نبايد با هدف جوان شدن خودسرانه به هورمون‌درماني بپردازد.

تحقيقات نشان داده در يائسگي طبيعي (50-47 سالگي به بعد) سبک زندگي سالم تاثير بسزايي در عوارض اين دوره زندگي دارد. عادت‌هايي از قبيل تغذيه سالم، تحرک و ورزش کافي، مهار استرس، تفريح کافي، پرهيز از نوسان‌هاي شديد و مکرر وزن، ماساژ و استفاده از کرم‌هاي پوستي مناسب مي‌تواند به اندازه هورمون‌درماني تاثير مثبتي بر سلامت پوست‌ومو داشته باشد. البته بهتر است خانم‌ها با عوارض اين روش درماني که در اثر مصرف طولاني‌مدت (از 5 سال به بالا) ايجاد مي‌شود نيز آشنا شوند که از جمله اين عوارض مي‌توان به افزايش احتمال ابتلا به سرطان پستان اشاره كرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.