مشاوره زیبایی پوست

16

 آقاي 25 ساله هستم كه پوست صورتم به شدت خشك است چه كار كنم كه پوستم نرم و سفيد شود؟ تا حالا براي اين كار كلي هزينه كرده‌ام، ولي باز هم خشك و كمي تيره شده؛ چه كار بايد انجام دهم؟

شما بايد مرتباً از كرم‌هاي مرطوب‌كننده و نرم‌كننده مناسب پوست خود استفاده كنيد. به عبارتي، نگهداري از پوست و انجام درمان‌هاي حمايتي براي شما بايد مانند مسواك كردن دندان‌ها به صورت روزانه عادت و انجام شود. استفاده از كرم‌هاي عادي براي شما كافي نيست و تركيبات قوي مثل «Sper Hoistvrizing» و يا حتي روغن‌هاي كاملاً چرب، مانند روغن شترمرغ و … ممكن است ضرورت داشته باشد. در هر صورت معاينه پوست شما و دانستن اينكه چه تركيباتي استفاده كرده‌ايد كه تاكنون موثر نبوده‌اند، ضروري است. البته همان طور كه در ابتدا گفته شد تداوم و استمرار در بكار بردن تركيبات لازم است و استفاده موقتي جوابگو نخواهد بود. در كنار درمان، لازم است تعداد دفعات شستشوي صورت و حتي نوع پاك‌كننده صورت شما بررسي شود. بسياري از عزيزان با وجود داشتن پوست خشك، هر روز براي شستشوي صورت خود صابون استفاده مي‌كنند و يا روزي چندين مرتبه دوش مي‌گيرند كه تمام اين كارها باعث خشك شدن مضاعف مي‌شود و يا شرايط شغلي آنها به خشك شدن بيشتر پوست كمك مي‌كند. در هر صورت تغيير عادات غلط رفتاري (مثل شستشوي مكرر)، تغيير عادات اشتباه غذايي (مانند كم مصرف كردن مايعات و آب) و همچنين استفاده مداوم از تركيبات لازم در كنار هم مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

مشاوره زیبایی پوست
مشاوره زیبایی پوست

دختري 16 ساله هستم كه پوست صورتم كك و جوش دارد. اين موضوع مرا خيلي رنج مي‌دهد چه كنم؟ 

متاسفانه از بين بردن كك و مك بسيار مشكل و گاه غير ممكن است؛ اما مي‌توانيد  با رعايت يكسري مسائل از افزايش آنها جلوگيري و حتي آنها را كمرنگ كنيد. همانطور كه حتماً مي‌دانيد، اشعه آفتاب باعث پررنگ شدن و افزايش كك و مك‌ها مي‌شود؛ بنابراين در فصول گرم و آفتاب‌خيز استفاده از ضد آفتاب‌هاي قوي (با SPF بالا) ضروري است. حمام آفتاب براي افراد دچار كك و مك ممنوع است و حتي استفاده از كلاه‌هاي لبه‌دار در مناطق بسيار آفتابي توصيه مي‌شود. يكسري كرم‌هاي روشن كننده مخصوص كك و مك است (لك‌هاي تيره) هم در بازار (با برندهاي متفاوت) موجود است كه استفاده آنها در درازمدت (حداقل شش ماه) مي‌تواند به كاهش رنگ اين كك و مك‌ها كمك بهتر كند.

 دختري 14 ساله هستم، چگونه بايد بفهمم كه پوست صورتم چرب است يا نه؟ لطفاً بگوييد از خوردن چه مواد غذايي بايد پرهيز كنم كه جوش نزنم؟

از روي ميزان چربي ترشحي از پوست صورتتان و تعداد دفعاتي كه پوست‌تان نياز به شستشو دارد، مي‌توانيد نوع پوست خود را مشخص كنيد؛ مثلاً اگر بعد از شستشوي صورت خود هنگام صبح‌ تا ظهر صورت شما كاملاً چربي ترشح كرده و براق شود، يعني صورت چربي داريد. البته بيشتر اوقات صورت حالات دوگانه دارد؛ يعني قسمت بيني و بالاي لب به صورت مثلثي شكل چرب است و بقيه صورت معمولي يا خشك مي‌باشد. اين نكته هم مهم است كه سن شما، سن تغييرات هورموني است و با تغييرات ميزان چربي ترشحي همراه خواهد بود كه پس از اين دوران به حالت طبيعي برمي‌گردد. بهتر است طي اين مدت و در صورت ترشح چربي بيش از حد، مرتباً صورت خود را تميز و پاك كنيد تا از ايجاد آكنه و جوش‌هاي چربي پيشگيري شود. در تعدادي از افراد، خوردن غذاهاي محرك، مانند شكلات، كاكائو، فلفل، حتي مربا و آجيل باعث تحريك و افزايش جوش‌هاي صورت مي‌شود كه بهتر است مصرف اين مواد كم و حتي قطع شود؛ ولي هنوز ارتباط منطقي و قابل قبولي بين مصرف مواد غذايي و آكنه (جوش صورت) پيدا نشده است.

خانمي 35 ساله هستم و پلي‌كيستيك تخمدان دارم كه باعث ايجاد آكنه در صورتم ‌شده است. البته خوردن داروهاي ضدبارداري هم حالم را خراب مي‌كند؟ 

تخمدان پلي‌كيستيك باعث ايجاد يك سري مسائل و مشكلات مثل اختلال در قاعدگي، افزايش موهاي زائد، چاقي، جوش‌هاي صورت (آكنه) و … مي‌شود كه از بين بردن آنها نيازمند رفع علت ايجاد كننده، يعني همان كيست‌هاي تخمداني است. استفاده از داروهاي ضدبارداري و در كنار آن تنفورين، درمان اصلي كيست‌هاي تخمداني است؛ ولي در كنار آن بايد رژيم غذايي مناسب داشته باشيد. بررسي‌هاي انجام شده در سال‌هاي اخير، رابطه بين مصرف شكلات و غذاهاي پر چرب با كيست‌هاي تخمداني را ثابت كرده است. هم‌چنين بررسي‌ها نشان داده است كه كاهش وزن در افراد چاق كمك زيادي به درمان مي‌كند. بنابراين در صورتي كه هيچ‌كدام از داروهاي ضدبارداري براي شما قابل تحمل نيست، لازم است با تغييرات غذايي و ورزش و كاهش وزن مشكلات خود را رفع كنيد و با روش‌هاي موضعي رفع آكنه، مثل كرم دماژن‌هاي ضدجوش و محلول‌هاي موجود جوش‌ها را از بين ببريد. ولي تا عامل اصلي (كيست‌هاي تخمداني) برطرف نشود، جوش‌ها مجدداً برمي‌گردند. قابل ذكر است كه امروزه داروهاي ضدبارداري كم عارضه مانند ياسمين yasmin و yas و … در بازار موجود است كه نسبت به داروهاي قبلي راحت‌تر تحمل مي‌شوند و شما مي‌توانيد آنها را امتحان كنيد.

 من در ميناب زندگي مي‌كنم، مدتي است صورتم لك آروده؛ چه داروي گياهي استفاده كنم تا لك‌ها خوب شوند؟ در ضمن پوست صورتم خشك است، از چه ضدآفتابي استفاده كنم؟

يكي از روش‌هاي گياهي كه براي از بين بردن لك‌هاي صورت مفيد است، استفاده از برگ خشك‌شده شاتوت مي‌باشد. اگر برگ خشك‌شده شاتوت را بساييد و با عسل مرغوب مخلوط كنيد و هفته‌اي 3-4 بار روي صورت بماليد، به از بين بردن لك‌هاي صورت كمك مي‌كند. استفاده از ليموترش هم در ماسك‌ها جهت كاهش لكه‌هاي پوستي توصيه مي‌شود. به علت اينكه پوست صورت شما خشك است، بهتر است از ضدآفتاب‌هاي چرب (نه ضد آفتاب‌هاي فاقد چربي) استفاده كنيد و از طرفي به علت لك‌هاي پوست‌تان بهتر است از ضد‌آفتاب‌هاي با SPF بالا SOD استفاده نماييد.

خانمي 27 ساله هستم. براي تقويت موهاي آسيب‌‌‌ديده و از بين بردن لك‌ها در بارداري چه دارويي مناسب است؟ 

اگر منظور از آسيب‌ديدگي در موهاي نازك و فر شده به علت رنگ كردن يا استفاده از اتوي مو و … است كه در اين صورت كوتاه كردن موها و چرب كردن آنها با روغن يا تركيبات محافظت‌كننده مي‌تواند مؤثر باشد؛ ولي اگر منظورتان ريزش مو و كم شدن مو در واحد سر ‌باشد، بايد علت آن مشخص و اقدام به رفع آن شود. مثلاً كم‌خوني يا كمبود املاحي مانند روي و … بنابراين بررسي كامل و پيدا كردن علت و رفع آن الزامي است. در مورد لك‌هاي دوران بارداري هم اين لك‌ها مانند ساير لك‌ها نياز به داروهاي ضدلك و لايه‌بردار و مصرف طولاني مدت آنها
1 تا 5 ماه مي‌تواند مفيد باشد.

خانمي 20 ساله هستم. پوست صورت و بدنم به خاطر اپيلاسيون درياي جوش و لك شده و به رنگ تيره در آمده است؛ چه راه درماني بر آن وجود دارد؟

متأسفانه يكي از عوارض اپيلاسيون و استفاده از اپي‌ليدي جوش و لك‌هاي پوستي است كه در استفاده درازمدت ايجاد مي‌شود؛ خصوصاً در افرادي كه موهاي كلفت و سفت دارند. موها زير پوست برگشته و يا به علت سفتي پس از كنده شدن باعث التهاب و جوش‌هاي آن ناحيه مي‌شوند. اين افراد بايد استفاده از اين روش را كنار گذاشته و با استفاده از ليزر موهاي زائد خود را از بين ببرند. از بين رفتن موهاي ريزپوستي مي‌‌تواند باعث از بين رفتن جوش‌ها و دانه‌‌ها و در نهايت لك‌هاي پوستي شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.