تا به حال چند بار با دقت به ناخن هاي خود نگاه کرده ايد؟! آيا مي دانيد هر تغيير در وضع طبيعي ناخن مي تواند نشانه يک بيماري حتي خطرناک باشد؟!بنابراين بهتر است از امروز توجه بيشتري به ناخن هايتان داشته باشيد و عادات بد خود از قبيل جويدن ناخن را کنار گذاشته و به توصيه هاي پزشکي عمل کنيد.

رنگ ناخن

مراقب بیماری های ناخن باشید

تحقيقات نشان مي دهند که از رنگ و نشانه هاي ناخن مي توان به ميزان سلامتي پي برد مثلا ناخن “زرد” مي تواند نشانه بيماري ديابت، عفونت هاي قارچي يا ناراحتي قلبي باشد و ناخن هاي سفيد نشانه بيماري “کم خوني” باشد.

 برخي از پزشکان معتقدند ناخن هاي سبز نشانگر عفونت قارچي يا باکتريايي اند و ناخن نيمه سفيد و صورتي، علامت نارسايي کليه است.

ظاهر شدن نقطه و لکه هاي سفيد روي ناخن، گاهي به علت کمبود کلسيم است و در برخي مواقع در اثر فشار يا ضربه اي که به ناخن وارد آمده است.

همچنين يکي از علائم کمبود ويتامين A در بدن پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و به وجود آمدن خطوط عرضي بر ناخن هاست و پيدايش رگه و خطوط سياه روي ناخن، گاهي در اثر لخته شدن خون در اين نواحي است که مي تواند در اثر ضربه يا نوعي بيماري باشد که با مشاهده هر يک از علائم مذکور بايد هر چه سريع تر به پزشک مراجعه کرد.

بیشتر بدانید  گالری تصاویر ۱۷ طراحی ناخن بهاری

گفتني است، ناخن سالمي که روي پوست سالم قرار داشته باشد، ته رنگي زيبا و صورتي دارد ولي وقتي چند تورفتگي يا گودي کوچک روي سطح معمولا صاف و صيقلي ناخن به وجود بيايد، مي تواند به اين معنا باشد که در زير ناخن اتفاقاتي در جريان است. در اکثر اوقات دليل بروز اين گودي ها بيماري “صدف” يا “پسوريازيس” است که حالتي التهابي داشته و به صورت لکه هاي سرخ فلس مانند روي پوست ظاهر مي شود و سلول هاي پوست ناخن را نيز درگير مي کند.

ناخن هاي قاشقي

ناخن هاي قاشقي

ناخن هاي سالم داراي شکل بخصوصي هستند. آنها در بخش مياني کمي برآمده و به سمت کنار ناخن قوس برمي دارند و نوک ناخن هم کمي به سمت پايين مايل است. پس اگر متوجه شديد ناخن هايتان در موقعيتي کاملا معکوس قرار گرفته اند، بايد متوجه شويد که مشکلي پيش آمده است و از نشانه هاي آن کم خوني همراه با فقر آهن است که طبعا پس از برطرف شدن فقر آهن، مدتي طول مي کشد تا ناخن ها به حالت طبيعي بازگردند.

با پوسته پوسته شدن ناخن چه کنيم؟

ناخن از چندين لايه کراتين (نوعي پروتئين) تشکيل شده است. بهترين حالت زماني است که اين لايه ها براي شکل دادن به يک ناخن يکپارچه و محکم، کاملا به يکديگر چسبيده باشند ولي وقتي از ناخن ها مراقبت نشود، اين حالت نه تنها نشاندهنده عدم رسيدگي کافي به ناخن هاست، بلکه مي تواند به اين معني باشد که در رژيم غذايي شما اسيد لاينوليک به اندازه کافي وجود ندارد.لاک ناخن به چسبندگي لايه ها کمک مي کند و استفاده مکرر از کرم هاي مرطوب کننده براي ناخن بسيار مفيد است.

بیشتر بدانید  اسراری از ناخن ها، نشانه هایی از سلامتی بدن

کمبود اسيد لاينوليک نيز با مصرف روغن هاي نباتي در غذا و سالاد برطرف خواهد شد.

شکنندگي ناخن

با توجه به برخي آمارها حدود ۲۰ درصد زنان از حالتي که به آن سندرم شکنندگي ناخن مي گويند، رنج مي برند. هر چند از نظر عده اي اين نام تنها عنواني تجملي براي ناخن هايي که بسادگي مي شکنند، به شمار مي آيد، اما دليل اين مشکل عميق تر از اينهاست.

ناخن هاي شکننده، توان نگهداري رطوبت را در خود ندارند در نتيجه لايه هاي ناخن به کلي خشک شده و ترک مي خورند و گاه ممکن است به علت کم کاري تيروئيد اين عارضه رخ دهد.

از نظر تغذيه نيز، رژيمي که آهن آن کم باشد، مي تواند موجب نازکي و شکنندگي ناخن شود که با مصرف سبزيجات برگدار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ مي توان از آن جلوگيري کرد.

ويتامين ب کمپلکس نيز در بهبود بخشيدن وضعيت ناخن هاي شکننده مفيد است; البته نبايد فراموش کرد قرار دادن بيش از حد ناخن در معرض آب، يکي از دلايل مهم شکنندگي است. پس عدم استفاده از دستکش در انجام کارهاي منزل مي تواند شکنندگي را بيش از پيش کند.

بیشتر بدانید  هنرهای متفاوتی از طراحی ناخن +تصاویر

نکته هاي ناخني

– اگر ناخن هاي سست و شکننده داريد، آنها را کوتاه و يکدست کنيد.

– گاهي پاک کردن روده بزرگ از سموم، در درمان شکنندگي ناخن ها موثر است. اين سموم که معمولا در اثر يبوست به وجود مي آيند، از جذب کاني هايي که براي استخوان لازمند، جلوگيري مي کند.

– تغذيه و رژيم غذايي صحيح در رشد و سلامت ناخن ها نقش مهمي دارد. مثلا غذاهاي حاوي آهن، کلسيم و ويتامين B و پتاسيم براي ناخن ها مفيدند.

– آفتاب، کلر و پاک کننده هاي قوي از دشمنان ناخن به شمار مي آيند، پس از آنها حتي المقدور اجتناب کنيد.

– اگر ناخن هاي خشک و سختي داريد، هر دو روز يک بار، آنها را به مدت ۲۰ دقيقه در روغن زيتون گرم قرار دهيد.

– استفاده بيش از حد از لاک ناخن، سلامت ناخن ها را به خطر مي اندازد و گاهي شما را از رنگ ناخن ها که معياري براي تشخيص سلامتي است، غافل مي کند.

– اگر متوجه رشد کند ناخن هايتان شديد ، بدانيد که رژيم غذايي نامناسب مي تواند در اين خصوص نقش مهمي داشته باشد، مثلا کمبود ويتامين هاي A و B کمپلکس ، D ، C ، E همچنين آهن، کلسيم، سولفور و اسيدهاي چرب در رژيم غذايي رشد ناخن ها بسيار حائزاهميت هستند ، پس آنها را ناديده نپنداريد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.