اگر از بيشتر متخصصان پوست سوال كنيد كه براي داشتن پوستي سالم و درخشان چه چيزي بايد بخوريد، مسلماً پاسخي كه دريافت مي‌كنيد،  داشتن يك رژيم غذايي متعادل و نوشيدن مقادير زيادي آب  مي‌باشد.

پزشكان ياد گرفته‌اند كه در مورد روش‌ها و توصيه‌هاي تغذيه‌اي محتاطانه عمل كنند، زيرا بسياري از توصيه‌هاي تغذيه‌اي كه در ميان عموم رايج است، منبع علمي ندارد. البته برخي از نظريه‌ها و توصيف‌هاي بيماران در مورد تأثير مواد غذايي بر سلامت پوست جنبه علمي پيدا مي‌كند؛ مثلاً بسياري از نوجوانان مبتلا به آكنه معتقدند كه خوردن شكلات، جوش را بدتر مي‌كند. مطالعه مقدماتي كه بر روي افراد ۱۸ تا ۳۵ ساله در آكادمي پوست امريكا انجام شد،به اين گفته مهر صحت زد و آن را تأييد كرد.

به‌طور كلي براي اثبات بسياري از موارد به تحقيقات علمي و گسترده نياز است كه انجام تحقيقات مربوط به تغذيه و پوست بسيار مشكل است؛ زيرا علاوه بر اينكه اين مطالعات بسيار هزينه‌بر هستند؛ درك چگونگي تعامل و عملكرد مواد غذايي در بدن و تأثير آنها بر پوست نيز مشكل مي‌باشد. به عنوان مثال پس از اينكه ويتامين E تأثير منفي راديكال‌هاي آزاد را از بين مي‌برد، خود اكسيده مي‌شود و در بدن به صورت بي‌فايده باقي مي‌ماند؛ سپس ويتامين C ويتامين E را به شكل اصلي اول خود بازيابي مي‌كند و در طي اين فرايند ويتامين C اكسيده مي‌شود و خود براي بازيابي به عنصر ديگري نيازمند است.

تعامل غذاها با يكديگر يكي از دلايل اصلي است كه نمي‌توانيم يك ماده غذايي خاص را نام ببريم و معتقد باشيم كه آن ماده غذايي براي داشتن  پوستي سالم ضروري است؛ چرا كه ويتامين‌ها مكمل يكديگرند و اثر يكديگر را تقويت مي‌كنند و به همين دليل تأثير غذاها بر بدن بيش از تأثير مكمل‌ها بر بدن است.  در اينجا به سه رژيم غذايي خوب براي درمان آكنه، خشكي و پيري پوست اشاره مي‌كنيم كه هر سه حاوي مواد مغذي و بسيار خوشمزه هستند. از اينكه بشقاب غذاي خود را پر از مواد غذايي سالم كنيد، نهراسيد.

سه رژيم غذايي خوب براي درمان آكنه، خشكي و پيري پوست

سه رژيم غذايي خوب براي درمان آكنه، خشكي و پيري پوست

مشكل پوستي: آكنه

بیشتر بدانید  سلامت پوست با رژیم مناسب و متعادل

معمولاً دخترها در سنين دبيرستان و پسرها در سن بلوغ به آكنه مبتلا مي‌شوند كه در اغلب موارد اين آكنه‌ها براي مدت طولاني روي صورت آنها باقي مي‌ماند. مصرف زياد سه ماده مغذي زير به رفع آكنه پوست كمك مي‌كند.

 اسيدهاي چرب امگا – ۳

اسيدهاي چرب امگا – ۳ موجب حفظ چربي‌هاي خوب و ضروري بدن مي‌شوند. اين چربي‌ها نه تنها باعث مسدود شدن سلول‌هاي پوست نمي‌شوند، بلكه از پوست در برابر خشكي محافظت مي‌كنند. امگا – ۳ خاصيت ضد التهابي دارد و به درمان زخم‌ها كمك مي‌كند. غني‌‌ترين منابع امگا – ۳ عبارتند از: ‌دانه كتان، روغن كانولا و روغن سويا

 ويتامين  A

ويتامين محلول در چربي است و بدن به سرعت آن را جذب مي‌كند. توصيه مي‌شود كه روزانه دست‌كم ۰۰۰/۵ واحد از آن‌را دريافت كنيد. منابع آن عبارتند از سيب‌زميني شيرين، سبزي‌هاي برگدار همچون اسفناج، كلم‌پيچ، كلم براكلي، هويج، طالبي، فلفل قرمز و مارچوبه.

روي

روزانه دست‌‌كم ۸ ميلي‌گرم روي مصرف كنيد. اين ماده معدني توليد چربي پوست را كاهش مي‌دهد و توليد چربي كمتر به معناي جوش كمتر و عدم مسدود شدن منافذ پوست است. منابع عالي روي عبارتند از: غلات غني شده، بوقلمون و گوشت گاو راسته.

بیشتر بدانید  چگونه دانه های سر سیاه روی پوست را پاک کنیم ؟

مشكل پوستي:خشكي و ترك

نوشيدن آب زياد باعث مي‌شود تا سلول‌هاي بدن هيدراته شوند و آب كافي دريافت كنند و البته براي خنك نگه‌داشتن بدن نيز يكي از مواد ضروري است. براي پيشگيري از خشكي پوست، نوشيدن آب و مصرف امگا – ۳ را فراموش نكنيد. همانطور كه سن بيشتر مي‌شود، غدد چربي كمتر عمل مي‌كنند و چربي كمتر به معني پوسته پوسته شدن بيشتر پوست است. امگا – ۳ به پوست كمك مي‌كند كه به اندازه چربي توليد كند.

نياسين

هنگامي كه پوست خشك مي‌شود و ترك مي‌خورد، ورود باكتري‌ها و مواد خارجي به درون آن راحت‌تر مي‌شود و واكنش و التهاب را به همراه خواهد داشت و اين به معناي قرمزي و سوزش پوست است. نياسين و ويتامين B، پوست را محكم نموده و با خاصيت ضد التهابي، رطوبت سلول‌ها را نيز حفظ مي‌كند. مصرف روزانه ۱۴ ميلي‌گرم نياسين توصيه مي‌شود. منابع عالي نياسين عبارتند از: مرغ، ماهي تن، آرد گندم، گوشت گاو راسته و آرد ذرت

بيوتين

بيوتين يكي ديگر از انواع ويتامين B است كه مكانيسم آن هنوز به خوبي درك نشده، اما مسلماً به رشد مو و ناخن كمك و سلول‌هاي پوست را شفاف و درخشان مي‌كند، پزشكان مصرف ۳۰ ميلي‌گرم بيوتين را در روز ضروري مي‌دانند. منابع سرشار از آن عبارتند از: تخم‌‌مرغ، آواكادو و سالمون.

مشكل پوستي:  علائم پيري

بیشتر بدانید  فواید بی نظیر روغن جوانه گندم برای زیبایی پوست

پير شدن خوب است، چرا كه با خود، حكمت، احترام و دانايي به همراه دارد، ولي پير به نظر آمدن اصلاً خوب نيست. خوشبختانه روند پيري پوست را مي‌توان با خوردن توت‌فرنگي، ‌آناناس و. . . به تأخير انداخت. ويتامين A در لايه‌هاي مختلف پوست قرار دارد. درم كه در لايه زيري سطح پوست (اپيدرم) وجود دارد، حاوي كلاژن يعني همان پروتئيني است كه خاصيت ارتجاعي پوست را موجب مي‌شود. دريافت ويتامين A كافي، توليد كلاژن را افزايش مي‌دهد و لايه دوم پوست ضخيم مي‌شود و علاوه بر اين از آنجا كه ويتامين A يك آنتي‌اكسيدان است، راديكال‌هاي آزاد پوست را از بين مي‌برد و چين‌و چروك را كاهش مي‌دهد. ويتامين C يك آنتي‌اكسيدان است و مانند يك جارو تمامي راديكال‌هاي آزاد را از بين مي‌برد.روزانه مصرف ۷۵ ميلي‌گرم از آن توصيه مي‌شود.

منابع خوب ويتامين C عبارتند از: فلفل قرمز، كلم براكلي، توت فرنگي، پاپايا، آناناس، كيوي، طالبي، گل كلم. ويتامين E نيز نوعي آنتي‌اكسيدان است كه با توليد روغن‌هاي طبيعي از خشكي و پيري جلوگيري مي‌كند. پزشكان مصرف روزانه ۱۵ميلي‌گرم را كافي مي‌دانند. آجيل منبع خوبي از ويتامين E است. همچنين بادام، دانه آفتابگردان، روغن آفتابگردان، گوجه‌فرنگي و اسفناج نيز حاوي ويتامين E مي‌باشند

پلي‌فنول‌هاي گياهي

پلي‌فنول‌هاي موجود در چاي سبز به‌طور قابل توجهي گردش خون را زير پوست افزايش مي‌دهند. مكانيزم عمل آن را نمي‌دانيم، ولي به سادگي واضح است كه جريان خون بهتر سلول‌هاي پوست، مواد مغذي پوست را افزايش مي‌دهد و هر چقدر مواد مغذي پوست بيشتر باشد، پوست سالم‌تري خواهيم داشت. با نوشيدن يك تا دو ليوان چاي سبز، پلي‌فنول‌هاي ضروري پوست را دريافت كنيد. منابع عالي پلي‌فنول‌ها چاي سبز و كاكائو است.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.