رابطه بین تغذیه با شیر مادر و چاقی مادران

4

تاکنون همه می‌دانستند که شیر مادر بهترین فوائد را برای کودک دارد، اما این مطالعه مستند نشان می‌دهد که همین فوائد شامل مادران هم می‌شود، حتی اگر 30 سال از زایمان او گذشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد مادرانی که بچه‌هایشان را با شیر مادر تغذیه نموده‌اند، خطر چاقی آنها به هنگامی که پا به سن می‌گذارند، کاهش پیدا می‌کند.

رابطه بین تغذیه با شیر مادر و چاقی مادران
رابطه بین تغذیه با شیر مادر و چاقی مادران

نتیجه یک بررسی از 740،000 زن بعد از یائسگی نشان می‌دهد که هر چه تعداد بچه‌های این زنان بیشتر شده، احتمال سنگین‌تر شدن آنها در آینده نیز بیشتر شده است.

اما میانگین شاخص توده بدنی (BMI) در زنانی که با شیر مادر بچه‌شان را تغذیه نموده اند کمتر بوده است، با قطع نظر از اینکه چند بار زایمان کرده‌اند.

هر دوره زمانی شش ماهه شیر دادن، شاخص حجم بدنی دراز مدت یک زن را کاهش می‌دهد.

البته این مطلب بعد از محاسبه فاکتورهایی از جمله سیگار کشیدن، سطح تمرینات و محرومیت اجتماعی بوده که بر احتمال چاقی تاثیر دارد.

پروفسور دام والری استاد دانشگاه آکسفورد می‌گوید: اگرچه ممکن است کاهش یک درصدی شاخص حجم بدنی، کم به نظر برسد؛ اما نتیجه کلی این آمار در میان کل جمعیت کشوری مثل انگلستان به معنای کاهش 10،000 نفری مرگ‌های نابهنگام در هر دهه می‌باشد که شامل عوارض مرتبط با چاقی نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی و برخی سرطان‌ها می‌باشد.

مطالعات پیشین نشان می‌داد که تغذیه با شیر مادر می‌تواند به زنان کمک کند که اضافه وزنی که برای آنها به هنگام بارداری ایجاد شده را کاهش دهند، اما تاثیر طولانی مدت تغذیه با شیر مادر نامعلوم بود.

مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند چون از چربی ذخیره شده دوران بارداری برای ساختن شیر استفاده می کنند زودتر وزن اضافی را از دست می دهند و پستان هایشان نیز به همین دلیل، زودتر به حالت طبیعی قبل از بارداری بر می گردد.

سارا هیوم، از محققین موسسه خیریه تحقیقات سرطان انگلستان نیز می‌گوید: ما می‌دانستیم که تغذیه با شیر مادر می‌تواند خطر رشد سرطان سینه را کاهش دهد، اما این تحقیق، این مطلب را برجسته می‌کند که تغذیه با شیر مادر ممکن است با وزن نیز مرتبط باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.