site
stats

حقيقات اخير محققان نشان داده است كه هشت نوع متفاوت مو در ميان مردم سراسر جهان وجود دارد كه اين هشت نوع بر حسب شكل مو و نازك و ضخيمي موها متفاوت است. ولي در كل مي‌توان انواع و اقسام موها را در سه دسته (صاف، مجعد و فر) تقسيم نمود.

ساختار مو همانند ناخن‌ها از جنس كراتين است و دليل تمامي تفاوت‌ها در شكل و رنگ آن، وراثت است…

دانستني هايي درباره مو

روي پوست سر به طور طبيعي بين ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پياز مو وجود دارد. اين پيازها چند ميلي‌متر پايين‌تر از سطح پوست درون حفره‌هايي قرار گرفته‌اند. موها به طور معمول ماهانه بين ۰٫۷ تا دو سانتي‌متر رشد مي‌كنند. از ميان موها نيز موهاي صاف بيشترين و موهاي فر كمترين ميزان رشد را دارند. طول عمر يك موي مردانه بين دو تا چهار سال است در حالي كه طول عمر موهاي زنانه بين چهار تا هفت سال است.

اين امر ثابت مي‌كند كه يك مرد در مقايسه با يك زن در طول چهار سال نمي‌تواند موهاي بلندتري داشته باشد. به عبارت ديگر موي مرداني كه در ماه يك سانتي‌متر رشد مي‌كند و طول عمري دوساله دارد هرگز از ۲۴ سانتي‌متر بلندتر نمي‌شود اما خانمي كه ماهانه موي او ۱٫۵سانتي‌متر رشد مي‌كند و طول عمري هفت ساله دارد مي‌تواند تا يك متر و ۲۶ سانتي‌متر رشد كند.

بیشتر بدانید  تعویض مدل مو با توجه به شکل صورت

به گفته پزشكان هميشه ۱۰ تا ۱۵ درصد موهاي ما آماده ريزش هستند. آنها طي ماه‌ها رشد مي‌كنند، رشدشان متوقف مي‌شود و چند هفته مي‌ريزند و جاي آنها موهاي جديد شروع به رشد مي‌كند. در هنگام تولد روي هر سانتي‌متر مكعب از پوست سر يك نوزاد ۱۰۰۰ فوليكول مو وجود دارد اما از ميزان آن به مرور زمان كاسته مي‌شود تا آنكه به ۵۰۰ عدد بين سن ۳۰ تا ۵۰ سالگي برسد. درون حفره‌اي كه پياز مو وجود دارد رگ‌هاي خوني نيز وجود دارد تا اكسيژن، مواد غذايي و كراتينوكيت را به سلول‌هاي سازننده كراتين برساند. در اين قسمت ملانوسيت‌ها هم قرار گرفته‌اند تا به مو رنگ بدهند. بالاتر از حفره پياز مو كه در لايه درم پوست قرار گرفته، در لايه اپيدرم غده‌هاي چربي واقع شده‌اند كه سبوم ترشح كرده و به اين ترتيب هم موها را روغن‌كاري مي‌كنند و هم از لايه اپيدرم در برابر ميكروب‌ها و آلودگي‌ها مراقبت مي‌كنند. تنها بخش‌هايي كه زير لايه اپيدرم قرار گرفته‌اند زنده‌اند و موهايي كه از اپيدرم مي‌گذرند در واقع مرده‌اند و شما مي‌توانيد به راحتي آنها را ببريد.

بیشتر بدانید  گالری تصاویر آموزش مرحله به مرحله بافت مو

شكل مو (صاف، مجعد و فر) بستگي به شكل فوليكول يا حفره‌اي دارد كه پياز مو در آن قرار گرفته است. يك فوليكول گرد، صاف يا به شكل ويرگول سبب به وجود آمدن موهاي فر يا صاف‌تر مي‌شود.

شكل به تناسب محيط

شكل فوليكول مو و به طبع شكل و فرم مو امري وراثتي است. در حقيقت وقتي موي فر يا مجعد مي‌شود به اين دليل است كه ميزان كراتين ساخته شده در بخشي بيشتر و در بخشي كمتر بوده و به همين علت بخش بيشتر روي قسمت كمتر فشار آورده و آن را زخم مي‌كند.

برخي دانشمندان معتقدند به جز عوامل ژنتيكي و وراثتي، آب و هوا نيز در اين ميان نقش دارد.

به طور معمول افرادي كه در مناطق گرم زندگي مي‌كنند كه آفتاب تابش زيادي دارد، موهاي مجعد يا كاملا فري دارند. به طور مثال در آفريقا به دليل تابش زياد خورشيد مردم موهاي كاملا فري دارند كه به موازات پوست سر رشد مي‌كند و اجازه نمي‌دهد نور آفتاب به طور مستقيم به پوست سر بتابد و مغز را داغ كند. در عوض در مناطق سردسير مردم موهاي صافي دارند. اين نوع موها هوا را درون خود نگاه مي‌دارند و سبب گرم شدن پوست سر مي‌شوند.

بیشتر بدانید  زیباترین مو ها را در ‌مهمانی داشته باشید !

هم‌اكنون پيشرفت تكنولوژي سبب شده شما بتوانيد موهايتان را به همان شكلي كه مي‌خواهيد صاف، مجعد يا فر درآوريد. البته توجه داشته باشيد كه تغيير دادن فرم مو گاهي سبب ريزش مو و افسوس دايمي شما خواهد شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.