تغييرات پوستي در دوران بارداري

3

بارداري دوره‌اي از تغييرات هورموني و متابوليك عميق است كه بدن آن را براي مدت نسبتاً كوتاهي تحمل مي‌كند و در طي آن تغييرات متعددي در پوست، ناخن و موها ايجاد مي‌شود.

بثورات و تغييرات پوستي در طول بارداري فوق‌العاده شايع هستند. به علت شرايط خاص روحي و رواني زنان باردار، اين تغييرات مي‌توانند سبب بروز نگراني‌هايي شوند كه ممكن است مربوط به زيبايي ظاهري، امكان عدد در بارداري‌هاي بعدي، اثرات بالقوه بر روي جنين و يا مجموعه‌اي از آنها باشد. بثوراتي كه در دوران بارداري مشاهده مي‌شوند همگي اهميت يكساني ندارند. برخي از آنها تغييرات پوستي شايعي هستند كه تقريباً در تمام زنان باردار ديده مي‌شوند. البته تعدادي از بيماري‌هاي پوستي نيز اختصاصاً با حاملگي همراه هستند. همچنين حاملگي مي‌تواند سبب تشديد يا تخفيف بسياري از بيماري‌هاي پوستي شود كه اختصاص به اين دوران ندارند.

تغييرات پوستي در دوران بارداري
تغييرات پوستي در دوران بارداري

تغييرات شايع در پوست و ضمايم

تيره شدن پوست (هيپرپيگمانتاسيون)، درجات مختلفي از افزايش رنگدانه در پوست كه منجر به تيره شدن قشر آن مي‌شود، در 90 درصد زنان باردار در فاصله هفته‌هاي اول تا چهاردهم بارداري اتفاق مي‌افتد، اين تغيير در خانم‌هاي با روي تيره و پوست سبزه بيشتر از زنان با موي روشن و پوست سفيد ديده مي‌‌شود.
نواحي از بدن كه به طور طبيعي تيره‌تر هستند، تيرگي بيشتري پيدا مي‌كنند؛ به خصوص نوك سينه‌ها و هاله اطراف آنها، نواحي تناسلي و خط مياني ديواره شكم و گاهي زير بغل و كشاله ران‌ها. اين تغيير رنگ معمولاً بعد از حاملگي از بين مي‌رود، ولي ممكن است مقداري از آن باقي بماند.

در طول بارداري خال‌هاي تيره ممكن است بزرگ‌تر و يا تيره‌تر شده و خال‌هايي كه مورد توجه نبوده‌اند يك طرح مشخصي از تيره شدن پوست در حدود 70 درصد زنان باردار، خصوصاً سبزه‌ها در نيمه دوم حاملگي ديده مي‌شود.  ماسك حاملگي عموماً در لب بالا، گونه‌ها، پيشاني و چانه مشخص شده و با آفتاب تشديد مي‌شود. اين تغيير رنگ در زنان غير باردار كه از قرص‌هاي ضدبارداري استفاده مي‌كنند و يا حتي گاهي در مردان هم به وجود مي‌آيد.
ماسك حاملگي بعد از زايمان ممكن است از بين برود و يا مقداري باقي بماند.

لثه‌ها:

حدود 80 درصد زنان دچار قرمزي و تورم لثه‌ها مي‌شوند كه مخصوصاً اگر بهداشت دهان خوب نباشد، مي‌تواند به دردناك و زخمي شدن آنها منجر مي‌شود. گاهي نيز ضايعات عروق كوچكي ممكن است در لثه‌ها ايجاد شوند كه به دنبال تماس، دچار خونريزي مي‌شود.

غدد عرق:

در طي بارداري فعاليت و ميزان ترشح غدد اكراين به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش مي‌يابد كه اين افزايش تعريق احتمالاً منجر به افزايش جوش‌هاي عرق‌سوز نيز ‌شود.

غدد چربي:

ميزان ترشح غدد چربي در حين حاملگي افزايش مي‌يابد. همچنين در دوران بارداري غدد چربي روي هاله نوك پستان بزرگ شده و به صورت برجستگي‌هاي كوچك قهوه‌اي رنگ ظاهر مي‌شوند.

مــو:

بيشتر زنان در دوران بارداري به درجاتي از پر مويي دچار مي‌شوند كه معمولاً در صورت مشخص‌تر از ساير نواحي است. اين موي اضافي كه به علت افزايش نسبت موهاي در حال رشد در مناطق مختلف بدن است، تحت تأثير عوامل هورموني بوده و در عرض شش ماه پس از زايمان غالباً از بين مي‌رود. همچنين به علت مشابه يعني افزايش نسبت موهاي در حال رشد، موهاي سر نيز پر پشت‌تر از حالت طبيعي شده و از ريزش طبيعي موها هم به طور قابل ملاحظه‌اي كاسته مي‌شود به همين دليل اغلب خانم‌ها از موهاي خود در دوران بارداري رضايت دارند؛ اما پس از زايمان و برگشت وضعيت هورموني بدن به حالت عادي، با ريزش موي نسبتاً شديدي در فاصله 3 الي 4 ماه پس از زايمان روبه‌رو مي‌شوند. شير دادن به نوزاد تأثيري در روند آن ندارد. در نيمه دوم حاملگي به ندرت ممكن است افزايش در موهاي تيپ مردانه در ناحيه صورت ايجاد گردد.

ناخن‌ها:

خانم‌هاي بارداري اغلب از شكنندگي ناخن‌ها و ايجاد شيارهاي عرضي در آنها شكايت مي‌كنند و در مواردي نيز امكان دارد كه صفحه ناخن از بستر آن جدا گردد. همچنين خطوط طولي تيره رنگي ممكن است در ناخن‌ها ديده ‌شود.

خطوط كشش يا استريا:

پيدايش استريا يك يافته شايع و مشخص در اكثر حاملگي‌هاست. اين خطوط در 90 درصد زنان باردار در ماه‌هاي ششم و هفتم حاملگي ابتدا در ديواره شكم ظاهر شده و بعداً به ميزان كمتري روي سينه‌ها نيز نمايان مي‌شوند و با شيوع و شدت كمتر ممكن است در سايز نواحي بدن نيز به وجود آيند. علت پيدايش اين خطوط مجموعه‌اي از تغييرات هورموني، كشش بيش از اندازه پوست و پارگي برخي از الياف بافت نگاهدارنده‌ آن مي‌باشد. طول اين خطوط چند سانتيمتر بوده و پهناي آن از 1-10 ميليمتر متغير است و به رنگ صورتي تا ارغواني و گاهي همراه با خارش مختصر ظاهر مي‌شوند. استريا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزايش سريع‌تر حجم بدن در اثر رشد پوست، در هر دو جنس را به طور عمده در نواحي ران‌ها، باسن، كمر و سينه ممكن است ايجاد شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.