site
stats

بيشتر خانم‌ها با قدم گذاشتن در دهه ۳۰ و ۴۰  از زندگي بيشتر مراقب پوست‌شان هستند؛ مثلاً از قرار گرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد پرهيز مي‌كنند، غذاهايي را كه براي پوست مفيدند، بيشتر مصرف مي‌كنند (مثل روغن زيتون، سالمون و آواكادو)، اگر قبلاً عادت به سيگار كشيدن داشتند، سعي مي‌كنند آن را ترك كنند، آنها اين كارها و بسياري كارهاي ديگر را انجام مي‌دهند تا پوست‌شان كمتر دچار چين و چروك‌ شود؛ اما به اين مسأله نمي‌انديشند كه پوست ما، شرايط ذهني و مغزي ما را نشان مي‌دهد. هر چه پوست سريع‌تر دچار چين و چروك شود، ذهن نيز به همان سرعت پير و فرسوده مي‌شود.

با مصرف این ویتامین ها بیشتر مراقب پوستتان باشید

با مصرف این ویتامین ها بیشتر مراقب پوستتان باشید

نقش مهم ژنتيك و هورمون‌ها 

مغز نيز مانند پوست، در اثر دو عامل مهم ژنتيك و عوامل خارجي پير و فرسوده مي‌شود. هورمون‌ها نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي‌كنند و كمبود آنها ارتباط تنگاتنگي با كاهش حافظه و آلزايمر دارد. عوامل محيطي نيز در اين مورد مؤثرند. در اين ميان، آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد بيشترين تأثير را دارند. از همه اين موارد مهم‌تر دلايل بيولوژيكي هستند كه با سرعت مشابه ذهن و پوست را پير و خسته مي‌كنند. هم سلول‌هاي مغز و هم سلول‌هاي پوست، از يك بافت جنيني رشد مي‌كنند. براي آنكه ذهن خود را تا حد امكان جوان نگه داريد، هم نياز به ورزش‌هاي جسمي داريد و هم ورزش‌هاي روحي و ذهني، بيماري‌هاي قلبي- عروقي، آسيب‌هاي ناشي از مصرف سموم، استرس، عفونت‌ها و آسيب‌ها همگي باعث پيري زودرس مغز مي‌شوند. هيچ دارو و قرص جادويي وجود ندارد كه بتواند شما را ۲۰ سال جوان‌تر از آنچه هستيد نشان دهد؛ فقط با استفاده از برخي ويتامين‌ها و آنتي‌اكسيدان‌ها مي‌توان از پوست در برابر نورخورشيد، آلودگي‌هاي محيطي (مثل دود سيگار) و پيري محافظت بيشتري كرد. براي داشتن پوست خوب، نه تنها نياز به تغيير برخي عادت‌هاي نادرست خود در زندگي داريد، بلكه بايد از آنتي‌اكسيدان‌ها و ويتامين‌هاي بيشتري نيز استفاده كنيد.

بیشتر بدانید  ۵ ترفند برای داشتن پوست درخشان بعد از خواب شبانه

 ويتامين‌هاي C، E و سلنيوم

پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه ويتامين‌هاي C و E نيز به اندازه سلنيوم براي محافظت از پوست در برابر آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد و سرطان پوست موثرند. اين ويتامين‌ها كه سرعت ترميم طبيعي سيستم‌هاي پوستي‌ها را افزايش مي‌دهند، در اغلب محصولات پوستي به كار مي‌روند؛ اما غلظت‌شان بسيار كم است؛ به طوري كه در مجاورت هوا و نور به سرعت اثر خود را از دست مي‌دهند. مصرف مكمل‌هايي كه حاوي ۳۰۰۰- ۱۰۰۰ ميلي‌گرم ويتامين C، و Iu 400 ويتامين E و ۲۰۰- ۱۰۰ ميكروگرم سلنيوم هستند، بيشترين تأثير را روي پوست مي‌گذارند. به كودكان خود تا زماني كه دندان‌هاي دائمي‌شان در نيامده است، سلنيوم ندهيد؛ چرا كه از شكل‌گيري صحيح ميناي دندان جلوگيري مي‌كند.

 كوآنزيم Q10   

كوآنزيم Q10 يك نوع آنتي‌اكسيدان طبيعي است كه به رشد سلول‌ها كمك كرده و از آنها در برابر آسيب‌هاي ناشي از سرطان محافظت مي‌كند. كاهش اين آنتي‌اكسيدن در بدن باعث فرايند پيري پوست مي‌شود و مصرف آن چين و چروك‌هاي پوست را به حداقل مي‌رساند.

 اسيد آلفا ليپوئيك

اين آنتي‌اكسيدان، اگر به طور متناسب مصرف شود، از پوست در برابر آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد محافظت مي‌كند. پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه اگر روزي يك‌بار از كرم‌هايي كه حاوي ۳ – ۵ درصد اسيد آلفاليپوئيك هستند استفاده كنيد، شاهد تغييرات خوبي در پوست خود خواهيد شد. زياده‌روي در مصرف اسيد آلفاليپوئيك اثرات منفي روي پوست مي‌گذارد.

اسيد رتينوئيك

اسيد رتينوئيك شكل فعال ويتامين A است و براي مقابله با پيري پوست مثل طلا محسوب مي‌شود. اسيد رتينوئيك به طور طبيعي باعث كاهش و از بين رفتن لكه‌هاي پوست، چين و چروك هاي ريز و خشكي و زبري پوست در اثر تابش نورخورشيد مي‌شود. اسيدرتينوئيك به صورت ژل و كرم وجود دارد و شما مي‌‌توانيد روزي يك‌بار از آن استفاده كنيد. برخي از متخصصان پوست معتقدند باعث حساسيت پوست در برابر نورخورشيد مي‌شود؛ بنابراين جوانب احتياط را رعايت كرده و در مصرف محصولات حاوي اين ماده زياده‌روي نكنيد و به غلظت اسيد رتينوئيك به كار رفته در آنها نيز توجه داشته باشيد. اين غلظت نبايد از ۱/۰ درصد بيشتر باشد؛ در غير اين صورت باعث قرمزي، خارش و پوسته پوسته شدن و خشكي پوست مي‌شود.

بیشتر بدانید  کاهش 50 درصدی اثرات زیان بار آفتاب با روغن ماهی

فلاو و نوئيدها

چاي سبز و شكلات كاكائويي حاوي فلاوونوئيد مي‌باشند كه به بهبود پوست كمك مي‌كنند. پژوهش‌ها نشان مي‌‌دهند كه فلاوونوئيدهاي موجود در چاي سبز مي‌توانند از پوست در برابر سرطان نيز محافظت زيادي كنند. خانم‌هايي كه هر روز كاكائوي داغ مي‌نوشند، بعد از سه ماه پوستي نرم‌تر و لطيف‌تر خواهند داشت و افرادي كه بيشتر چاي سبز مي‌نوشند نيز از پوست‌شان در برابر نورخورشيد محافظت بيشتري مي‌شود.

 ويتامين B

ويتامين B براي سلول‌هاي بدن، از جمله سلول‌هاي پوست ضروري است؛ بنابراين مصرف غذاهاي حاوي ويتامين B اهميت زيادي دارد (مثل مرغ، تخم‌مرغ و حبوبات) و كمبود آن باعث خشكي و خارش پوست مي‌شود. در يكي از تحقيقاتي كه اخيراً دانشمندان روي موش‌هاي بدون مو انجام دادند، دريافتند كه آنتي‌اكسيدان گرفته شده از ويتامين B6 از آسيب‌هاي ناشي از تابش نور مستقيم خورشيد روي پوست جلوگيري كرده و باعث كاهش چين و چروك‌هاي پوست مي‌شود.

رژيم غذايي 

داشتن برنامه غذايي مناسب يك راه ديگر براي داشتن پوستي خوب و سالم است. مواد غذايي مورد نياز پوست شامل مقدار بسيار كمي چربي‌هاي اشباع‌شده، سبزيجات و ميوه‌جات فراوان و چربي‌هاي سالم است. مرطوب نگه ‌داشتن پوست باعث جوان‌تر ماندن آن مي‌شود. سلنيوم در آجيل و گوشت بوقلمون بيشتر يافت مي‌شود. ويتامين B2 در شير، حبوبات و تخم‌مرغ

بیشتر بدانید  تهیه ی ماسک های روشن کننده ی پوست با محصولات خانگی

ويتامين E در روغن آفتابگردان، غلات و آجيل
امگا ۳ در سالمون و ساير ماهي‌هاي آب‌هاي سرد، تخم بذر كتان، گردو
براي دريافت ويتامين D مورد نياز بدن و محافظت از استخوان ها فقط به نورخورشيد اكتفا نكنيد و بيشتر از مكمل‌ها و فرآورده‌هاي لبني استفاده نماييد.
در مورد پوست، ژنتيك نقش مهمي دارد؛ اما داشتن يك پوست خوب و زيبا فقط به ژنتيك بستگي ندارد، بلكه برخي عادات مناسب براي مراقبت از پوست نيز تأثير گذارند.

 مثلاً دو خواهر را در نظر بگيريد كه از نظر ژنتيكي شباهت‌هاي بسياري دارند. هر دو از پدر و مادر مشترك متولد شده‌اند، در يك خانه و شرايط آب و هوايي و محيطي زندگي كرده‌اند؛ اما يكي از آنها عادت به سيگار كشيدن دارد و دائماً حمام آفتاب مي‌گيرد، در صورتي كه ديگري از هر دو، دوري مي‌كند. مسلماً پوست آن دو تفاوت‌هاي زيادي با هم دارد و اولي پوستي كدرتر، خشك‌تر و خشن‌‌تر خواهد داشت.

 استفاده زياد از محصولات مراقبت از پوست از اشتباهات بزرگي است كه برخي افراد مرتكب مي‌شوند. آنها فكر مي‌كنند در صورت مصرف زياد اين محصولات، پوست بهتري خواهند داشت؛ در صورتي كه پوست خود را متحمل برخي آسيب‌هاي ديگر مي‌كنند.

 خواب منظم و كافي، ورزش (به خصوص يوگا)، تغذيه سالم و عادات سالم زندگي كردن، باعث تنظيم هورمون‌ها، افزايش توليد كلاژن و افزايش گردش خون در بدن مي‌شود.

ويتامين B6 در گوشت مرغ، ماهي، آجيل
ويتامين B12 در جگر، ماهي قزل‌آلا، غلات
ويتامين C در ميوه‌ها (از خانواده مركبات)، فلفل قرمز، بروكلي، كلم

Leave a Reply

Your email address will not be published.