آیا استرس موجب ريزش موها مي‌شود؟

4

مو سمبل قدرت و صلابت مرد و جذابيت و نجابت خانم‌ها است. باور عموم بر اين است كه استرس موجب خاكستري شدن و ريزش مو سمبل قدرت و صلابت مرد و جذابيت و نجابت خانم‌ها است. باور عموم بر اين است كه استرس موجب خاكستري شدن و ريزش موها مي‌شود. آيا اين موضوع امكان‌پذير است؟

گاهي اوقات استرس مي‌تواند موجب ريزش مو شود و اين استرس مي‌تواند ناشي از تنش‌هاي شخصي، اقتصادي و … باشد، ولي به نظر مي‌رسد سفيد شدن مو ناشي از استرس به طور مستقيم امكان‌پذير نيست، زيرا همانطور كه در مطالعه‌اي در سال 2009 در مجله سلول آمريكا به چاپ رسيد، دليل اصلي سفيد شدن موها آسيب به DNA است كه موجب از بين رفتن رنگدانه‌هاي مو مي‌شود.

آیا استرس موجب ريزش موها مي‌شود؟
آیا استرس موجب ريزش موها مي‌شود؟

ولي اينكه آيا استرس مي‌تواند روند پيري سلول‌ها را تسريع ببخشد و پير شدن سلول‌ها موجب سفيد شدن موها بشود يا نه، جاي ترديد است. دكتر مايكل وينستون مي‌گويد: در سال‌هاي قبل وقتي موهاي بسياري از مردم را بررسي مي‌كرديم متوجه شديم كه روند سفيدي موهاي آنها در دوران خاص بسيار سريع بوده است كه مي‌تواند ناشي از استرس باشد، البته دكتر وينستون، متخصص پوست، تمامي اينها را عمدتا حدس و گمان مي‌داند و دليل علمي بر آن ندارد. دكتر پارلري، متخصص پوست در انجمن پزشكي كاليفرنيا معتقد است كه ريزش مو ناشي از استرس نيز به نوع استرسي كه به شما وارد مي‌شود بستگي دارد. مثلا اينكه دير به محل كار خود رسيده‌ايد و دچار استرس شده‌ايد نمي‌تواند موجب ريزش مو شود.

ايشان بر اين باورند كه استرس‌هاي زياد كه موجب تغيير اشتها و تغيير هورمون‌ها و تداخل در خواب بشوند، مي‌توانند موجب ريزش مو بشوند. دكتر مايكل مي‌گويد واقعا مسخره است كه تصور كنيد ريزش موهاي شما در طول روزها ناشي از استرسي است كه در طول هفته پيش داشتيد و چند روز پرتنش را سپري كرده‌ايد. سر به طور طبيعي حداقل داراي 000/120 تا 000/150 رشته مو است كه معمولا 90 درصد آنها در فاز رشد هستند و اين مرحله حداقل به مدت 2 تا 3 سال طول مي‌كشد و سپس وارد فاز استراحت مي‌شود و اين فاز 3 تا 4 ماه طول مي‌كشد تا موها بريزند و موي جديد جايگزين آنها بشود.

دكتر كارولين، بنيانگذار و مدير جراحي زيبايي و پزشكي شيكاگو مي‌گويد اكثر مردم نمي‌دانند كه ريزش 100 تار مو در روز كاملا طبيعي است و گاهي اوقات استرس‌هاي زياد موجب تغيير قابل توجهي در فيزيولوژيك بدن شده و موجب مي‌شوند كه موهاي بيشتري به فاز استراحت بروند. اين تنش موجب اخلال در سيكل نرمال مو مي‌شود و اين موضوع مي‌تواند بسيار هشدار دهنده باشد. استرس فيزيولوژيك، استرس عاطفي نيست. ريزش مو مي‌تواند يكي از واكنش‌هاي طبيعي بدن به استرس‌هاي فيزيولوژيكي باشد.

استرس فيزيولوژيكي به تغييرات در رژيم غذايي و شيوه زندگي و تغييرات پزشكي گفته مي‌شود و خبر خوب اينكه از آنجايي كه استرس‌ها موقتي هستند، ريزش مو نيز موقتي خواهد بود و هنگامي كه عوامل استرس‌زا به خودي خود از بين رفتند، مو دوباره رشد مي‌كند و چرخه طبيعي مو ادامه پيدا مي‌كند. مثلا كاهش بيش از 7 كيلوگرم از وزن بدن، تعادل فيزيولوژيكي بدن را به هم مي‌زند و موجب ريزش مو مي‌شود. از جمله استرس‌هاي فيزيولوژيكي كه موجب ريزش مو مي‌شوند مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

مواردي كه باعث تشديد استرس مي شود

  رژيم غذايي كم كالري
تغييرات سطح هورمون استروژن (مثلا پس از زايمان)
بيماري‌هاي شديد
تب بالا
عمل جراحي
عفونت شديد

استفاده از برخي داروها همچون داروهاي كنترل فشار خون، تيروييد، كمبودهاي تغذيه‌اي و ويتامين‌هاي D و A
شناسايي عامل استرس‌زا كه موجب ريزش مو مي‌شود معمولا آسان نيست، زيرا ريزش مو تقريبا 6 ماه پس از استرس رخ مي‌دهد و براي اينكه اين علت را بررسي كنيد، بايد اتفاقات
3 تا 6 ماه قبل از ريزش مو را بررسي كنيد، مثلا گاهي اوقات پس از جدايي و طلاق از همسرتان علاوه بر قطع مصرف قرص‌هاي ضد بارداري و استرس، در خواب شما تداخل ايجاد مي‌شود و به استرس فيزيكي مبتلا مي‌شويد و تعادل بدن شما به هم مي‌خورد، ولي ريزش موهاي شما از 3 تا 6 ماه و يا حتي 9 ماه بعد آغاز مي‌شود.
عوامل بسيار زيادي موجب استرس فيزيولوژيكي بدن در زنان مي‌شوند، همچون مصرف قرص‌هاي ضد بارداري، قطع آنها، بارداري، زايمان و … . يك ارتباط مستقيم بين استرس هيجاني و ريزش مو وجود دارد. هيچ  راهي براي اين پيش‌بيني وجود ندارد كه چه فردي به ريزش مو مبتلا مي‌شود و چه كسي نمي‌شود، تنش‌هاي عاطفي خاص ممكن است موجب استرس فيزيكي بشوند و در نتيجه ريزش مو را ايجاد كنند،

ولي به طور حتم نمي‌توانيم بگوييم كه چه نوع تنشي در چه افرادي موجب ريزش مو مي‌شود و همانطور كه گفتيم برخلاف انواع ديگر ريزش مو، اين نوع ريزش مو عادي نيست و به طور معمولي منجر به طاسي نقطه‌اي مو نمي‌شود. اين بدان معني نيست كه نيازي به مراجعه به پزشك وجود ندارد. ريزش مو مي‌تواند نشانه اوليه بيش از 30 بيماري مختلف باشد، بنابراين در هنگام مشاهده ريزش موي غير عادي به پزشك مراجعه كنيد تا علت آن ‌را بررسي كند. هيچ‌گاه سرخود با مشاهده اولين رشته‌هاي مو از ماينوكسيديل و يا داروهاي مشابه موجود در بازار استفاده نكنيد، زيرا در برخي موارد كه ريزش مو علل زمينه‌اي ديگري دارد، موثر واقع نمي‌شوند. گاهي پزشك با تشخيص صحيح عامل استرس‌زا مي‌تواند به شما كمك كند كه حتي با مراجعه به روانپزشك آن ‌را درمان كنيد

Leave A Reply

Your email address will not be published.